Uniós présben a rendőri brutalitások

Megdöbbentő és minden elképzelésen túlmegy, hogy a magukat otthon és Európában liberálisnak valló és az emberi jogok elsőbbrendűségét hirdető szabad demokraták nem állnak ki az emberi jogok mellett, amikor azokat az ő koalíciójuk gyalázza meg – nyilatkozta lapunknak az október 23-án Budapesten történtek kapcsán Gál Kinga néppárti képviselő.

2006. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kik indítványozták azt a nyilatkozatot, amelyben az Európai Néppárt politikai vezető testülete pénteken megdöbbenését fejezi ki a magyar rendőrség október 23-i, páratlanul brutális fellépése miatt?
– Az Európai Néppárt valamennyi tagpártjának vezetői a világszerte rendelkezésre álló szöveges és képi információk alapján megütközéssel értesültek a kegyetlen rendőri fellépésről, és egyöntetűen javasolták az elítélő nyilatkozat meghozatalát.
– Ennek hatása lesz arra a levélre, amelyet Franco Frattini uniós bizottsági alelnök küldött a magyar kormánynak a rendőrségi fellépés kivizsgálását sürgetve?
– Annyi biztos, gyengíteni nem fogja.
– Mit tett, amikor múlt héten otthon járt?
– Már korábban felvettük a kapcsolatot jogvédő szervezetekkel, és érdeklődtünk, ahol csak tudtunk az október 23-i rendőrségi fellépésről. Rengeteg panaszos levelét és beadványát olvastam el. Most pedig a kórházban és otthonukban is felkerestem olyanokat, akik semmiféle erőszakot nem követtek el, és teljesen váratlanul érte őket a rendőri támadás. Elmondták, hogy néhány percük sem volt a megemlékezés befejezése után a távozásra. Ez különösen azokra vonatkozik, akik az Astoria és a Deák tér között álltak.
– Börtönben is járt?
– Nem. Meg szerettem volna látogatni néhány embert, akiket elmondásuk szerint szeptember 19–20-án igaztalanul vettek őrizetbe, nem védekezhettek szabadlábon, és meghosszabbították előzetes letartóztatásukat. Érdekes módon, mire odáig jutottunk volna, hogy látogatást tegyünk, kiengedték őket. Aminek természetesen nagyon örülök. Ez nem azt jelenti, hogy az eljárásokat megszüntették ellenük, hanem azt, hogy szabadlábon védekezhetnek. Ez, hangsúlyozom, néhány emberre vonatkozik, akiket meg kívántam látogatni. Olyanokról van szó, akik 23-án békésen akartak megemlékezni. Amit pedig brutalitásban kaptak a „rendfenntartóktól”, arra nincs mentség. Azt is hozzá szeretném tenni, hogy még erőszakos csoportok ellen sem lehet fellépni úgy, hogy közben nem tartják tiszteletben az emberi jogokat. De babakocsit toló édesanyákat, idős hölgyeket, vétlen járókelőket, vacsorázókat, külföldieket vadállati módon összeverni – ez a brutalitás egy minősített esete. Ennél csak az a nagyobb baj, hogy a kormány nem hajlandó beismerni a tényeket, és nem hajlandó ezeket az eseteket kivizsgálni, miközben mellébeszél.
– A magyar néppárti képviselőcsoport nevében kiadott sajtónyilatkozatában adott hangot kételyének, hogy a miniszterelnök által felállított vizsgálócsoport vezetői és tagjai pártatlanok lennének, hiszen, mint fogalmazott, „közismert kormányzati kötődésük lehetetlenné teszi a pártatlan munkavégzést”. Mit tudnak tenni azt követően, ha ez a társaság jelentésében – mint ön is számít rá – igyekszik tisztára mosni a rendőrséget?
– A nyilatkozat azon nyomban megszületett, hogy értesültünk a vizsgálóbizottság – ahogyan fogalmaznak: „szakértői munkacsoport” – összetételéről. Amikor magam láttam, hogy e tagok legtöbbje a mai napig is a kormánytól kap pénzt, akkor egyértelművé vált, függetlenségük és pártatlanságuk komoly kérdéseket vet fel.
– A néppárti elmarasztaló nyilatkozatot eljuttatják Frattini bizottsági alelnöknek? Márpedig célzottan, hiszen az uniós hálózaton ezrével keringenek dokumentumok.
– Hogyne.
– Az ön nyilatkozatát követően hamarosan az Európai Parlament szocialista tagja, Kósáné Kovács Magda egy ellennyilatkozatot adott ki. Azt írja: „A vizsgálóbizottság vezetője Gönczöl Katalin, aki ombudsmani tevékenységével hozzáértését, pártatlanságát és tisztességét Európa előtt is bizonyította.” „Pártatlanságának” és „tisztességének” Európa előtti bizonyítását hogyan érthetik?
– Ezeknek az embereknek a szakmai hozzáállását nincs okunk vitatni. De ismerve mindazt, amit ezek az emberek leírtak, mondtak, és amilyen hozzáállást tanúsítottak az utóbbi időkben, nagyon sokan úgy érzik, hogy őket nem kormány közelinek, vagy függetlennek és pártatlannak nevezni nem lehet. Kósáné nyilvánvalóan próbálja menteni a menthetőt. Ha a kormánynak komoly szándéka lett volna egy valóban pártatlan, valóban független vizsgálóbizottságot öszszeállítani, és komoly, alapos vizsgálatot lefolytatni, akkor Gyurcsány Ferenc bizonyára talált volna más személyeket. Nem pedig kizárólag olyanokat, akiknek megnyilatkozásai önmagukért beszélnek amellett, hogy saját területükön elfogadott szakértők. Nem is szólva arról, hogy Gönczöl Katalin milyen kijelentéseket tett a szeptemberben történtekről.
– Mi a véleménye arról, hogy az SZDSZ azt a Gergényi budapesti rendőrkapitányt kérleli maradásra és jelöli Pro Urbe díjra, amelyiknek a rendőrei a tüntetőket szemközt lőtték?
– Amit az SZDSZ tesz október 23-ával kapcsolatban, az már valóban túlmegy minden elképzelhetőn. Ők, akik magukat otthon és Európában liberálisnak vallják, és az emberi jogok elsőbbrendűségét hirdetik, akkor nem állnak ki az emberi jogok mellett, amikor azokat az ő koalíciójuk gyalázza meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.