Időhúzásra játszik a bővítés kérdésében az EU – derült ki az uniót vezető finn miniszterelnök, Matti Vanhanen kétnapos, brüsszeli csúcsot záró sajtókonferenciáján. A bővítés ügyében kompromisszum született annak hatására, hogy az unió tagországaiban egyre nő az ellenszenv a további bővítéssel, elsősorban a török csatlakozással szemben. A vezetők megegyeztek, hogy a bővítés jó dolog, de ahhoz, hogy „a csatlakozási hullám sikeres legyen”, az uniónak jobban kell működnie, mondta Vanhanen. Kijelentette: fontos, hogy a jelöltek kielégítsék a feltételeket, és az EU működő- és fejlődőképes legyen. A 25 tagállam azt döntötte el, hogy egyrészt szorosabb satuba fogták a csatlakozni vágyó országok karját, másrészt nem akarták őket – vagyis Horvátországot, Macedóniát, Albániát, Montenegrót, Bosznia-Hercegovinát és Szerbiát – elbátortalanítani. Hangsúlyozták: ezen országok jövője az unión belül van, de Horvátországon kívül a felsorolt országok csatlakozása jóval nehezebbnek tűnik.
*
A huszonötök tisztában vannak azzal, hogy az európai szerződéseket meg kell reformálni, ha az unió bővülni akar, és e reform sarokpontjának az egyhangúlag hozott döntések számbeli korlátozása kell hogy legyen. Ugyanakkor az egyértelmű, hogy másfél évvel az európai alkotmányra kimondott francia–holland népszavazás nemje után a helyben topogás „folytatódott”. Tekintettel arra, hogy 2009 előtt e területen nem várható elmozdulás, Luxemburg és Spanyolország csütörtökön javasolta, az alkotmányt ratifikáló tizenhat ország a spanyol fővárosban tanácskozzon, hogy közösen találjanak kiutat a zsákutcából. Ezt az álláspontot erősítette meg José Manuel Barroso uniós bizottsági elnök, aki kijelentette, hogy a bővítést összhangba kell hozni az EU befogadóképességével.
Általános vélemény szerint az európai vezetők arra számítanak, hogy a január elsejével kezdődő német elnökség majd megtervezi a válságból kivezető út irányát, a pontos menetét pedig majd a franciák tűzik ki a 2008 végéig tartó francia elnökség ideje, vagyis a 2009-es új európai uniós választások előtt.
Mint várható volt, a csúcs tagjai jóváhagyták a török csatlakozási folyamat kérdésében az uniós külügyminiszterek hétfői döntését, vagyis azt, hogy Ankarával nyolc tárgyalási fejezetet befagyasszanak.
A csúcson jóváhagytak még egy csomagtervet a törvénytelen bevándorlás korlátozására is úgy, hogy elsősorban a Földközi-tenger mentén erősítik az uniós országok határellenőrzését. Ami Belgrád lehetséges csatlakozását illeti, a szerb kormánynak fenntartják a meghívást a csatlakozásra. Ugyanakkor az unió továbbra is sürgeti a szerbeket, hogy működjenek együtt a hágai Nemzetközi Törvényszékkel.
Teljesen máshogyan beszél nyilvánosan és a magánbeszélgetéseiben Magyar Péter a nyugdíjasokról