Napi sajtószemle

2006. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

eu observer
Magyarország katasztrofálisan rossz, a legeslegutolsó helyen áll az euróövezeti csatlakozók sorában – írja az uniós ügyekre szakosodott hetilap.


The Guardian
Tegnap éjjel új front nyílt Párizsban az „angolszász kulturális imperializmus” ellen – számol be a baloldali brit lap arról, hogy megvalósul Jacques Chirac francia elnök régi álma, amely szerint „egy francia CNN” veszi fel majd a versenyt a BBC-vel és az amerikai, napi 24 órában sugárzó amerikai csatornákkal. A világot francia szemmel tekintő hírcsatorna éppen olyan nagyságú nézőszámot remél, mint az arab al-Dzsazíra tévéállomás angol nyelvű adása. A programot először franciául és angolul, majd pedig arabul és spanyolul sugározzák. A France 24 nevű csatorna műsorát 170 újságíró készíti (szemben a CNN négyezer újságírójával). A csatorna kifejezetten befolyásolni akarja a világpolitikát. Mark Owen, a francia tévé angol nyelvű híreinek főszerkesztője elmondta: amikor a nyári libanoni konfliktus idején Chirac francia elnök tűzszünetre szólította fel a harcoló feleket, az át sem lépte a BBC vagy a CNN érzékenységi küszöbét. Ha azonban eljutott volna a közvéleményhez, több ezer ember életét menthette volna meg. Félóránként tízperces híradás lesz. A France 24 – akárcsak az al-Dzsazíra angol adása – 75 millió nézőre számít – írja a baloldali brit lap.

*****
Iránban bejelentették, hogy mintegy harminc országból érkeznek értelmiségiek és kutatók: találkozójuk témája a holokauszt valódisága lesz. Tony Blair brit miniszterelnök szerint az ilyen konferencia megtartása „sokkoló, nevetséges és ostoba”. Irán válaszul meghívta Tony Blairt a tanácskozásra. A konferencia egyik panelje a náci haláltáborok befogadóképességét vitatja meg.


ASIA TIMES
„Ha valaki a múlt hónapban az amerikai neokonzervatív sajtót olvasta, arra gondolhat, hogy James Baker volt amerikai külügyminiszter jelenti a legnagyobb veszélyt az Egyesült Államokra és Izraelre Szaddám Husszein óta” – kezdődik a pánázsiai lap cikke arról, hogy Baker iraki tervét súlyos támadások érik neokon irányból, amiért a kivonulás mellett tette le a voksát. Sőt, a volt külügyminisztert már antiszemitizmussal is vádolják, mint ahogyan azt Frank Gaffney, a neokonzervatív biztonságpolitikai központ elnöke jelentette ki és Mark Steyn írta azt a Washington Times című napilapban. Gaffney szerint Baker zsidóellenessége „dokumentált” és ezért a térségben Izrael ellenségei nagyon szeretik őt. A neokonzervatív kiadványokban Bakert elsősorban azért támadják, mert Irán és Szíria felkérése az iraki konfliktus kisegítésében a „vereség” és a „megalkuvás” jele.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.