The Observer
A Guardian vasárnapi kiadása New Yorkból arról számol be, hogy a vezető amerikai The New York Times című lap szombati számában Donald Rumsfeld volt védelmi minisztertől kiszivárogtatott feljegyzés keltett figyelmet a Fehér Házban. Ebben az eddig szuperhéjának hitt Rumsfeld kifejtette véleményét, amely szerint az Irakban lévő amerikai erők nem érik el céljukat. A feljegyzését két nappal lemondása előtt juttatta el a Fehér Házba. Az ebben vázolt javaslatai – csapatcsökkentés és a bagdadi taktika bírálata – teljesen ellentétesek Rumsfeld nyilvános nyilatkozataival, és sokkalta jobban egybeesnek a háború bírálóiéval. A feljegyzés arra is utal, hogy Rumsfeld és Bush, a korábbi szoros szövetségesek már egymás ellenlábasai.
Economist.com
Míg a globális neoliberális gazdasági hetilap múlt heti számának címoldalán a Wall Street bajait hirdető kép volt látható, a mostani számában a csökkenő erejű dollárt hirdeti a címlapsztori. A vezércikkben az olvasható, hogy a zöldhasú értékének zuhanásában csak az volt meglepő, hogy nem zuhant még lejjebb.
*****
Az Economist láthatóan a kínok kínját állja ki a jobboldali vezetés alatt álló Lengyelországról írt cikkében: bírálatát egyrészt a Kaczynskiék elleni zsigeri ellenszenve határozza meg, másrészt viszont visszafogja az ikrek által vezetett Varsó Amerika-barátsága. A lap gúnyosan megemlíti, hogy a lengyel vezetőket lustasággal igazán nem lehet megvádolni: megszüntettek egy, a kommunista időkből maradt kémek benépesítette hírszerző hivatalt, megindították a korrupció elleni mozgalmat, és átalakították a jogrendszert. Ugyanakkor szociális programokra is költöttek. Nőtt a gyerekekért járó juttatás, csökkentették a családok adóját, felemelték a miniálbért, valamint az egészségügyben, az oktatásban dolgozók és a rendőrök fizetését. Egyesek – írja a hetilap – bírálják a tisztogatásokat, amiért „azok növelik a centralizmust, és fenyegetik a demokráciát”. Aggódik a Moody’s hitelminősítő is a gazdaság miatt, mert az nem bővül eléggé, noha akár hét százalékkal is nőhetne a jelenlegi 5,8 helyett (Magyarországon – amelynek GPD növekedéséért nem aggódik a Moody’s – az éves gazdasági bővülés jelenleg 3,6 százalék – L. I.). (Az Economist összeállítása szerint egyébként Szlovákia 9,8, Észtország 12, Lettország 10,9, Litvánia 6,3, Csehország gazdasága pedig 6,2 százalékkal bővül évente.)
*****
Az ecuadori elnökválasztás nyertese, a magát keresztény baloldalinak nevező Rafael Correa, a venezuelai Hugo Chávez barátja január 15-én, első munkanapján népszavazást kíván kiíratni egy alkotmányozó nemzetgyűlés létrehozására. Ez a testület meneszteni tudná a kormányt és az elnököt, de elsőrendű feladata lenne, hogy megszüntesse a bíróságok politikai manipulálását.
Köcsögök, elküldtem őket a k.rva anyjukba, Dunába lökném az összeset - ez Magyar Péter véleménye a sajtóról