Napi sajtószemle

2006. 12. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ft.com
A türkmén „tekintélyuralmi” és „excentrikus” elnök, Szaparmurat Nijazov hirtelen halála instabilitással fenyeget a közép-ázsiai köztársaságban, amely Európa fontos energiaszállítója – fejezi ki aggodalmát a diktátor halálának következményeit illetően a neoliberális, globális lap (amely naponta támadja Putyin orosz elnököt diktatórikus vonásai miatt – L. I.). Halála várhatóan belső hatalmi harchoz vezet, és Oroszország, Kína, valamint az Egyesült Államok közötti huzakodáshoz a világ ötödik legnagyobb földgáztartaléka fölötti befolyás megszerzésére. A Türkmenisztánból Oroszországon át Európába – főként Ukrajnába – irányuló földgázexport bármilyen fennakadása a kontinens energiabiztonságát veszélyeztetheti. Nijazov 1999-ben nevezte ki magát az ország örökös elnökének.

*****
José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét saját, bizottságbeli társai bírálják, mert szerintük Barroso túlságosan könnyen enged a nagy tagállamok irányából érezhető nyomásnak. Az elnök vezetési stílusával kapcsolatos fenntartások már hónapok óta érzékelhetőek voltak, de azok csak a múlt héten, a biztosok tanácskozása alkalmával törtek a felszínre. Barroso bírálói szerint túlságosan is késznek mutatkozik arra, hogy a piacnyitási elveket feláldozza a hatalmasabb uniós kormányok – elsősorban Berlin és Párizs – tetszésének megnyerésére. Charlie McCreevy, a belső piacokért felelős biztos a lap tudomása szerint azt mondta Barrosónak, hogy a bizottság emiatt elvesztheti pártatlan hírnevét, és ezért a kisebb tagállamokból érkező támadásokra számíthat.


The Guardian
Hegyi Gyula szocialista európai parlamenti képviselő a mai kelet-európai és latin-amerikai helyzetet hasonlítja össze a baloldali brit lapban. Míg térségünk az államszocializmus bukása után neoliberális megoldásokat keres, Latin-Amerika számos országa a neoliberalizmus bukásával szocialisztikus kísérletekbe kezd. A szerző azt írja: a társadalmi különbségek Latin-Amerikában még mindig nagyobbak, mint Közép- és Kelet-Európában, így a Chávez-féle reformereknek nagyon sokat kell tenniük a szegénység mérséklésére. Hegyi szerint a kelet-európai államszocializmus bukásából érdemes tanulnia a latin-amerikai baloldalnak. Az energiaszektor államosítása pozitív lépés, feltéve, ha bevételét igazságosan osztják szét a társadalom különböző rétegei között. De a kis- és középvállalkozások esetleges államosítása megölné a versenyképességet és az egészséges gazdasági környezetet. Latin-Amerika elsősorban a szegénység mérséklése, az oktatás és az egészségügy ingyenessé tétele, valamint a gazdasági önállóság terén léphet előre az új, baloldali vezetőivel.


Herald Tribune
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter orosz kollégáját arra kérte, hogy gyorsan folytassák le a vizsgálatot Anna Politkovszkaja újságírónő lelövése és Alekszandr Litvinyenko volt titkosszolgálati ügynök londoni megmérgezése ügyében. A német külügyminiszter moszkvai útja alkalmával kijelentette, hogy haláluk „kárt okozott” Oroszországnak – írja a globális amerikai lap. Steinmeier az évek során jó kapcsolatot épített ki Lavrov orosz külügyminiszterrel és Putyin elnökkel. Steinmeier Schröder kancellár kabinetfőnöke volt 1998-től 2005-ig. Schröder szociáldemokrata– zöld koalíciója idején Németország és Oroszország között jelentősen javultak a kapcsolatok, főként az energiaszektorban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.