Ft.com
A türkmén „tekintélyuralmi” és „excentrikus” elnök, Szaparmurat Nijazov hirtelen halála instabilitással fenyeget a közép-ázsiai köztársaságban, amely Európa fontos energiaszállítója – fejezi ki aggodalmát a diktátor halálának következményeit illetően a neoliberális, globális lap (amely naponta támadja Putyin orosz elnököt diktatórikus vonásai miatt – L. I.). Halála várhatóan belső hatalmi harchoz vezet, és Oroszország, Kína, valamint az Egyesült Államok közötti huzakodáshoz a világ ötödik legnagyobb földgáztartaléka fölötti befolyás megszerzésére. A Türkmenisztánból Oroszországon át Európába – főként Ukrajnába – irányuló földgázexport bármilyen fennakadása a kontinens energiabiztonságát veszélyeztetheti. Nijazov 1999-ben nevezte ki magát az ország örökös elnökének.
*****
José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét saját, bizottságbeli társai bírálják, mert szerintük Barroso túlságosan könnyen enged a nagy tagállamok irányából érezhető nyomásnak. Az elnök vezetési stílusával kapcsolatos fenntartások már hónapok óta érzékelhetőek voltak, de azok csak a múlt héten, a biztosok tanácskozása alkalmával törtek a felszínre. Barroso bírálói szerint túlságosan is késznek mutatkozik arra, hogy a piacnyitási elveket feláldozza a hatalmasabb uniós kormányok – elsősorban Berlin és Párizs – tetszésének megnyerésére. Charlie McCreevy, a belső piacokért felelős biztos a lap tudomása szerint azt mondta Barrosónak, hogy a bizottság emiatt elvesztheti pártatlan hírnevét, és ezért a kisebb tagállamokból érkező támadásokra számíthat.
The Guardian
Hegyi Gyula szocialista európai parlamenti képviselő a mai kelet-európai és latin-amerikai helyzetet hasonlítja össze a baloldali brit lapban. Míg térségünk az államszocializmus bukása után neoliberális megoldásokat keres, Latin-Amerika számos országa a neoliberalizmus bukásával szocialisztikus kísérletekbe kezd. A szerző azt írja: a társadalmi különbségek Latin-Amerikában még mindig nagyobbak, mint Közép- és Kelet-Európában, így a Chávez-féle reformereknek nagyon sokat kell tenniük a szegénység mérséklésére. Hegyi szerint a kelet-európai államszocializmus bukásából érdemes tanulnia a latin-amerikai baloldalnak. Az energiaszektor államosítása pozitív lépés, feltéve, ha bevételét igazságosan osztják szét a társadalom különböző rétegei között. De a kis- és középvállalkozások esetleges államosítása megölné a versenyképességet és az egészséges gazdasági környezetet. Latin-Amerika elsősorban a szegénység mérséklése, az oktatás és az egészségügy ingyenessé tétele, valamint a gazdasági önállóság terén léphet előre az új, baloldali vezetőivel.
Herald Tribune
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter orosz kollégáját arra kérte, hogy gyorsan folytassák le a vizsgálatot Anna Politkovszkaja újságírónő lelövése és Alekszandr Litvinyenko volt titkosszolgálati ügynök londoni megmérgezése ügyében. A német külügyminiszter moszkvai útja alkalmával kijelentette, hogy haláluk „kárt okozott” Oroszországnak – írja a globális amerikai lap. Steinmeier az évek során jó kapcsolatot épített ki Lavrov orosz külügyminiszterrel és Putyin elnökkel. Steinmeier Schröder kancellár kabinetfőnöke volt 1998-től 2005-ig. Schröder szociáldemokrata– zöld koalíciója idején Németország és Oroszország között jelentősen javultak a kapcsolatok, főként az energiaszektorban.
Szijjártó Péter: A háborúpártiak végső támadást indítottak az új realitás ellen