Gyurcsány durván rágalmaz

Gyurcsány Ferenc a londoni The Times című konzervatív napilapnak adott interjújában soha nem látott magyarországi zsidóellenességről és a Fidesz antiszemitizmusáról beszélt. A brit olvasó megtudhatja, hogy a magyar miniszterelnök felesége zsidó származású, aki „régi kommunista családból származik”. A Fidesz EU-delegációjának tagjai szerint Gyurcsány ismételten tanúbizonyságát adta politikai és erkölcsi gátlástalanságának.

2007. 03. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kelet-Európában még nem dőlt el „az az alapvető kérdés, hogy a Lengyelországtól a Balkánig terjedő térség a haladó modernizáció politikáját vagy a radikális nacionalizmus elszigetelődését választja” – mondta Gyurcsány Ferenc a londoni The Timesnak. Kifejtette: – Az ország demokratikus többsége számára az Árpád-sávos zászló a magyar nemzetiszocialisták jelképe, amely alatt több százezer zsidót hurcoltak Auschwitzba. Az emberek többsége számára ez a zászló azt jelenti, hogy a Fidesz érdekközösséget vállal a szélsőjobboldali antiszemita erőkkel, nem akarnak tőlük elhatárolódni – fogalmazott a miniszterelnök. (Gyurcsány arra nem tért ki, hogy ő korábban a vörös csillag legalizálásáért szállt síkra, s a közelmúltban egy Che Guevara-konferencián szónokolt – a szerk.)
*
– Azt mondják, hogy nem szélsőjobboldaliak és nem antiszemiták, de nem is akarják megkülönböztetni magukat, és nagyon tudatosan mossák el az elválasztó vonalakat – fogalmazott az interjúban Gyurcsány Ferenc. Az interjút készítő Adam LeBor kérdésére („Erősödött-e az antiszemitizmus a tavaly őszi események óta?”) Gyurcsány kijelentette: soha nem volt annyi antiszemita megjegyzés, mint mostanában.
– A múlt héten az egyetem központi épületéből távozó feleségem kezébe nyomtak egy olyan antiszemita pamfletet, amilyent az utóbbi 50 évben nem láttunk Magyarországon. Ez nem csupán azért háborít fel engem, mert a feleségem zsidó származású – mondta. Hozzátette: tavaly ősszel a Kossuth téren felolvastak egy listát ötven, állítólag zsidó származású politikusról; egy óra múlva ugyanarra a pódiumra Fidesz-politikusok álltak fel, és nem mondták: kérjük, ne csinálják ezt, ilyen áron nem kell a támogatásuk. – Valami rettenetes történik – tette hozzá Magyarország miniszterelnöke. (A politikusok nevét felolvasó szónokokat azóta sem látta senki, a Kossuth téri tüntetők számára teljesen ismeretlenek – a szerk.) Arra a kérdésre, hogy szerinte csak a szocialista párt képes-e megvédeni Magyarországot a radikális antiszemitizmustól, a kormányfő kijelentette, hogy legalább három ilyen párt van: a szocialisták, az SZDSZ és az MDF.
Orbán Viktort személyesen is megemlítette a kormányfő. – Legfőbb vetélytársam frizuráját és öltözködési módját is teljesen megváltoztatta annak érdekében, hogy inkább egyszerű embernek tűnjék. A magyarok azt mondták: olyan, mint egy vidéki Elvis-utánzó – nyilatkozott Gyurcsány.
A miniszterelnök a politikai porondon ideális célpontnak tartja magát. – 1990 előtt kommunista ifjúsági vezető voltam, aztán meggazdagodtam, a feleségem pedig egy régi kommunista család tagja – emelt ki néhány tényt a kormányfő. Gyurcsány egyébként a hét végi MSZP-kongresszuson a Kádár-korszak örökségéről való leválás fontosságát hangsúlyozta.

A Fidesz visszautasítja Gyurcsány vádjait. Répássy Róbert (Fidesz) szerint a szocialisták amikor bajban vannak, mindig elkezdik szélsőséges és antiszemita színben feltüntetni politikai ellenfeleiket. A képviselő szerint a kormány azért is mindent megtett, hogy neonácik parádézhassanak Budapesten, míg a polgári kormány idején ilyen nem fordulhatott elő. A legnagyobb ellenzéki párt EU-delegációjának tagjai közleményben utasították el Gyurcsány vádjait. – Gyurcsány ismételten tanúbizonyságát adta politikai és erkölcsi gátlástalanságának, amikor az antiszemitizmus vádjával próbálja lejáratni politikai ellenfeleit, és elterelni a figyelmet az általa vezetett kormány kudarcairól és hitelvesztéséről. Mindezzel, zsidók millióinak szenvedését aktuálpolitikai célokra felhasználva, az áldozatok emlékét gyalázza meg – áll Szájer József és Schöpflin György közleményében.

Euró csak 2015-ben? 2010 és 2015 között fogunk csatlakozni az euróhoz, de erről közösen kell döntenünk – jelentette ki a The Times brit napilapnak adott tegnapi interjújában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A 2015-ös pénzcsere a legtávolabbi lehetséges időpont, amely eddig a magyar kormány részéről felmerült, Veres János pénzügyminiszter ugyanis tavaly ősszel még 2011 és 2013 közötti euróátvételről beszélt. Hazai és külföldi elemzők 2014-et jelölik meg hazánk legvalószínűbb euróövezeti csatlakozására. Ez a legkésőbbi időpont az összes térségi uniós tagállam közül, beleértve Romániát és Bulgáriát is. (Sz. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.