Kelet-Európában még nem dőlt el „az az alapvető kérdés, hogy a Lengyelországtól a Balkánig terjedő térség a haladó modernizáció politikáját vagy a radikális nacionalizmus elszigetelődését választja” – mondta Gyurcsány Ferenc a londoni The Timesnak. Kifejtette: – Az ország demokratikus többsége számára az Árpád-sávos zászló a magyar nemzetiszocialisták jelképe, amely alatt több százezer zsidót hurcoltak Auschwitzba. Az emberek többsége számára ez a zászló azt jelenti, hogy a Fidesz érdekközösséget vállal a szélsőjobboldali antiszemita erőkkel, nem akarnak tőlük elhatárolódni – fogalmazott a miniszterelnök. (Gyurcsány arra nem tért ki, hogy ő korábban a vörös csillag legalizálásáért szállt síkra, s a közelmúltban egy Che Guevara-konferencián szónokolt – a szerk.)
*
– Azt mondják, hogy nem szélsőjobboldaliak és nem antiszemiták, de nem is akarják megkülönböztetni magukat, és nagyon tudatosan mossák el az elválasztó vonalakat – fogalmazott az interjúban Gyurcsány Ferenc. Az interjút készítő Adam LeBor kérdésére („Erősödött-e az antiszemitizmus a tavaly őszi események óta?”) Gyurcsány kijelentette: soha nem volt annyi antiszemita megjegyzés, mint mostanában.
– A múlt héten az egyetem központi épületéből távozó feleségem kezébe nyomtak egy olyan antiszemita pamfletet, amilyent az utóbbi 50 évben nem láttunk Magyarországon. Ez nem csupán azért háborít fel engem, mert a feleségem zsidó származású – mondta. Hozzátette: tavaly ősszel a Kossuth téren felolvastak egy listát ötven, állítólag zsidó származású politikusról; egy óra múlva ugyanarra a pódiumra Fidesz-politikusok álltak fel, és nem mondták: kérjük, ne csinálják ezt, ilyen áron nem kell a támogatásuk. – Valami rettenetes történik – tette hozzá Magyarország miniszterelnöke. (A politikusok nevét felolvasó szónokokat azóta sem látta senki, a Kossuth téri tüntetők számára teljesen ismeretlenek – a szerk.) Arra a kérdésre, hogy szerinte csak a szocialista párt képes-e megvédeni Magyarországot a radikális antiszemitizmustól, a kormányfő kijelentette, hogy legalább három ilyen párt van: a szocialisták, az SZDSZ és az MDF.
Orbán Viktort személyesen is megemlítette a kormányfő. – Legfőbb vetélytársam frizuráját és öltözködési módját is teljesen megváltoztatta annak érdekében, hogy inkább egyszerű embernek tűnjék. A magyarok azt mondták: olyan, mint egy vidéki Elvis-utánzó – nyilatkozott Gyurcsány.
A miniszterelnök a politikai porondon ideális célpontnak tartja magát. – 1990 előtt kommunista ifjúsági vezető voltam, aztán meggazdagodtam, a feleségem pedig egy régi kommunista család tagja – emelt ki néhány tényt a kormányfő. Gyurcsány egyébként a hét végi MSZP-kongresszuson a Kádár-korszak örökségéről való leválás fontosságát hangsúlyozta.
A Fidesz visszautasítja Gyurcsány vádjait. Répássy Róbert (Fidesz) szerint a szocialisták amikor bajban vannak, mindig elkezdik szélsőséges és antiszemita színben feltüntetni politikai ellenfeleiket. A képviselő szerint a kormány azért is mindent megtett, hogy neonácik parádézhassanak Budapesten, míg a polgári kormány idején ilyen nem fordulhatott elő. A legnagyobb ellenzéki párt EU-delegációjának tagjai közleményben utasították el Gyurcsány vádjait. – Gyurcsány ismételten tanúbizonyságát adta politikai és erkölcsi gátlástalanságának, amikor az antiszemitizmus vádjával próbálja lejáratni politikai ellenfeleit, és elterelni a figyelmet az általa vezetett kormány kudarcairól és hitelvesztéséről. Mindezzel, zsidók millióinak szenvedését aktuálpolitikai célokra felhasználva, az áldozatok emlékét gyalázza meg – áll Szájer József és Schöpflin György közleményében.
Euró csak 2015-ben? 2010 és 2015 között fogunk csatlakozni az euróhoz, de erről közösen kell döntenünk – jelentette ki a The Times brit napilapnak adott tegnapi interjújában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A 2015-ös pénzcsere a legtávolabbi lehetséges időpont, amely eddig a magyar kormány részéről felmerült, Veres János pénzügyminiszter ugyanis tavaly ősszel még 2011 és 2013 közötti euróátvételről beszélt. Hazai és külföldi elemzők 2014-et jelölik meg hazánk legvalószínűbb euróövezeti csatlakozására. Ez a legkésőbbi időpont az összes térségi uniós tagállam közül, beleértve Romániát és Bulgáriát is. (Sz. E.)
Lemondta a Zeneakadémia Varnus Xavér koncertjét