Az SZDSZ gyorsítaná a piacnyitást

Az SZDSZ gyorsítaná a postai piacnyitást, így szembehelyezkedett az Európai Parlament többségi álláspontjával, miszerint az unióban 2010. december 31-ig számolnák fel a meglévő állami monopóliumokat e szolgáltatások területén. Ráadásul a döntés szerint az új tagállamok két év türelmi időt kapnának.

2007. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament (EP) 512 igen, 155 nem, 13 tartózkodó szavazattal elfogadta a postai liberalizációról szóló jogszabálytervezetet. Az EP tehát az Európai Bizottság által javasolt 2009. január 1-jei határnap helyett két évvel későbbi időpontig, 2010. december 31-ig számolná fel a meglévő állami monopóliumokat a postai szolgáltatások területén. Az új tagállamok, valamint Görögország és Málta két év türelmi időt kapnának a piacnyitásra. A jogszabály Európa-szerte több millió postai dolgozót érint. A parlament által elfogadott szöveg szerint „a megnövekedett verseny előmozdítja majd a postai ágazat és az alternatív távközlési módszerek integrációját, és lehetővé teszi, hogy az egyre igényesebb ügyfelek számára nyújtott szolgáltatások minősége javuljon”.
Az SZDSZ európai parlamenti delegációja nem támogatta a jogszabálytervezetet. Szent-Iványi István kijelentette: „Nem szolgálja Magyarország és a postai szolgáltatásokat igénybe vevő fogyasztók érdekeit, ha a Fidesz és az MSZP a szükséges reformok helyett a monopóliumok és privilégiumok minél további konzerválását helyezi Európa-politikájának középpontjába.” Az SZDSZ-es képviselő kijelentette, pártja kezdeményezni fogja, hogy a liberalizáció a lehető leghamarabb, azaz 2013-at megelőzően már megtörténjen.
Ebben az esetben is a postai dolgozók megtartása az elsődleges cél – mondta lapunknak Pecze Pál arról, hogy az Európa-szerte elhalasztott liberalizáció ellenére a Magyar Posta Zrt. továbbra is ezer kis posta vállalkozásba adását tervezi. A társaságnál működő legnagyobb érdekvédelmi tömörülés, a Postás Szakszervezet elnöke osztotta azt a véleményt, hogy a szolgáltatások minőségének rovására mehet, ha nem a jelenlegi dolgozók látják el a feladatokat. – Felvesszük a harcot – jelentette ki azzal kapcsolatban, hogy ha a társaság elképzelései megvalósulnak, úgy közel tízezer kiszervezett dolgozó kerül ki a kollektív szerződés alól, és olyan szerzett jogokat veszítenek el, mint a 13. havi fizetés, a munkába járás költségtérítése, munka-, védőruha, fizetett szabadság vagy betegállomány. Mivel a szakszervezet nem kapott sem írásos, sem szóbeli tájékoztatást, Pecze Pál nem tudott nyilatkozni arról, hogy elfogadják vagy elutasítják a társaság terveit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.