Bizalomra építő multik

Bizalomra építenek azok a belga multinacionális üzletláncok, amelyek újfajta módszert vezettek be a pénztáraknál. A környezeti szennyezés csökkentése érdekében pedig fóliazacskót sem adnak már a vevőknek.

2007. 07. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szokatlan lépésre szánta el magát az 1867-ben Belgiumban alapított Delhaize csoporthoz tartozó üzletlánc. A cég Európában, Észak-Amerikában és Délkelet-Ázsiában üzemelteti 2705 élelmiszerboltját. A cég pénztárosainak – eltérően a Magyarországon megszokott, a rabszolgakort idéző munkafeltételektől – van idejük a vásárlókkal viccelődni, sőt annyiszor mennek ki a mosdóba, ahányszor akarnak.
A Delhaize boltjaiba és szupermarketjeibe lépő vevők másfél éve találkozhattak először a bejáratnál elhelyezett leolvasóval. Ez alá teszik a kulcskarikájukon lévő azonosítójukat vagy kártyájukat, s a polcról levehetik a fényjelzéssel ellátott kisméretű letapogatót. Ezzel saját maguk olvassák le a kosárba, bevásárlókocsiba, vagy akár táskájukba helyezett áruk vonalkódját, majd az e célra beállított Scanning feliratú pénztárakhoz mehetnek. Ott a végösszeget jelző leolvasókészüléket átnyújtják a pénztárosnak, s kifizetik a termékek együttes árát. A számítógép programja határozza meg, hogy kit, mikor ellenőriznek, de a tapasztalatok azt bizonyítják, hogy ritkán tévednek a vevők. Ezzel a módszerrel a több száz euróért vásárolt áruhalmaz kezelési ideje a bankkártyás vagy készpénzes fizetésnél is csupán húsz másodperc.
A GB cég némileg később vezette be a scanning rendszert, itt a vásárlók az automata pénztáraknál elhelyezett leolvasóknál maguk húzzák le a termékek kódját. Az egész rendszer jórészt a bizalomra és a váratlan ellenőrzésre épül.
Néhány hete újabb pozitív lépést tett e két belga székhelyű cég: a környezetvédelem érdekében a pénztáraknál már nem adnak nejlonzacskót. Nagyméretű műanyag táska viszont tíz centért kapható. Nemrégiben bejárta a világsajtót, hogy a Hawaii-szigeteknél állatok – közöttük fókák – pusztulnak el az Ázsiából és Európából áthajózó és ott partra vetett nejlonzacskók miatt. Egy biztos: a veszély, ha kis- mértékben is, de csökken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.