Napi sajtószemle

2007. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian
Nehéz helyzetbe kerültek azok, akik eddig tagadták, hogy az emberi tevékenység okozza a globális felmelegedést. Azt állították, hogy a bolygó klímája mindig is változott, és a jelenlegi felmelegedés csupán e természetes ciklusnak a része: annak a változásnak eredménye, amely a napenergia kibocsátásban tapasztalható, nem pedig a szén-dioxid-kibocsátásé. Csakhogy most tudósok elemezték a Nap negyedszázados hőkibocsátását. A XX. század végére vonatkozó adatok azt mutatják, hogy 1985 óta a naptevékenység csökken, ennek ellenére a globális hőmérséklet gyorsuló ütemben nő. A kísérletet Mike Lockwood vezetésével végezték az oxfordshirei Rutherford Appleton laboratóriumban. A szélsőséges amerikai kormány korábban a globális melegedést a Napra fogta, és hajszát indított azon tudósok ellen, akik az emberi tevékenységet okolták a globális felmelegedésért. Nir Saviv, a jeruzsálemi Héber Egyetem asztrofizikusa, a szoláris tézis egyik védelmezője az oxfordshirei eredményeket most azzal próbálja magyarázni, hogy a Nap változása és a Föld időjárására kifejtett hatása között időeltolódás van. Lockwood professzor azonban hamisnak nevezte az érvelést, és kijelentette: érdekes, hogy eddig ezt a tézist még senki sem fejtette ki, csak most, hogy megmentsék saját tételüket.


FT.com
Wolfgang Ruttenstorfer, az osztrák ÖMV olaj- és gázvállalat vezérigazgatója a globális lapnak elmondta, hogy egyre több kérdést tesznek majd fel a Mol önrészvényvásárlása ügyében, amely valószínűleg elvitte a vállalat teljes készpénztartalékát, 1,5 milliárd dollárt. „Azt hiszem, hogy a tőkepiacok kissé szigorúbban néznek majd a Mol irányítási helyzetére”, tette hozzá Ruttenstorfer, és azt mondta, „Azt hiszem, hogy a Molnak fel kell ismernie, alapjaikat nem lehet arra összpontosítani, hogy felvásárolják saját részvényeiket.” A Mol úgy kerülte meg azt a magyar törvényt, amely megtiltja a tőzsdei cégeknek, hogy a saját részvényeik több mint 10 százalékát birtokolják, hogy részvénycsomagokat kölcsönöztek a Mol menedzsmentjéhez kapcsolódó bankoknak. A Mol e tevékenységében támogatást kapott a magyar kormánytól és Csányi Sándor OTP-vezértől, aki Hernádi Zsoltnak, a Mol vezetőjének egyik fő szövetségese. Csányit sokan Magyarország legbefolyásosabb üzletemberének tekintik, akire Gyurcsány hallgat.


telegraph.co.uk
Megrökönyödést keltett Nagy-Britanniában José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke azon kijelentése, hogy az Európai Unió az első gyarmatok nélküli „birodalom”. Brown miniszterelnök attól tart, hogy most az ellenzék – amely nem kíván egy birodalom részévé lenni – újult erővel követeli majd az uniós szerződés népszavazásra bocsátását – áll a brit lapban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.