Uniós kettős mérce Tajvan esetében

2007. 07. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)
Egyre feszültebbé válik a viszony az Európai Unió és Tajvan között. Amit ugyan a sajnálkozás frázisaiba bújtattak, de nem rejtettek véka alá annak a díszvacsorának a résztvevői, amelyet Michael Y. M. Kau, Tajvan uniós és belgiumi képviselője rendezett a tajvani elnök főtanácsadója, Peng Ming-min professzor tiszteletére. A demokratikus normáknak teljes mértékben megfelelő Tajvant ugyanis állandóan a demokrácia és egyéb értékekre hivatkozó EU az utóbbi időben alig győzi óvni attól, hogy megtartsa azt a népszavazást, amelyben a szigetország népe döntené el: ENSZ-tagságukat a hagyományos, történelmi nevükön, azaz a Kínai Köztársaság, avagy csupán Tajvan néven kérjék-e.
A napi sajtóból tájékozódóknak szinte sejtésük sincs, hogy beláthatatlan következményekkel járó konfliktusok körvonalazódnak a két Kína térségében: a kommunista Kínai Népköztársaság – mint a korábban a Harvard, a Berkeley és a Standford egyetemeken a légtérjogot oktató Peng elmondta – több száz tengeralattjárót épít, mivel a kínai vezetésnek meggyőződése, hogy a Japán szempontjából is létfontosságú Tajvan-szoros térségét és magát a szigetországot védelmező amerikai flottához tartozó repülőgép-anyahajókra a legveszélyesebbek a tengeralattjárók.
Az állandóan az értékeire hivatkozó uniót azonban most az zavarja, hogy a tajvani népszavazás Pekingben kelt felháborodást, mert az a sziget hivatalos függetlenségének esetleges kimondásához jelenthet újabb lépést. Noha a 23 milliós Tajvan gazdasága majdnem eléri az egymilliárdnál is népesebb Indiáét, az meg sem közelíti a kommunista Kína fontosságát az eurokraták szemében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.