Vita a hamis adatokról

(Brüsszel) Az Európai Parlament szocialista frakciójának kilenc hónapon át tartó obstrukciója után Becsey Zsolt szerda éjjel, az uniós törvényhozás teljes ülésén az Európai Néppárt vezérszónokaként tehette fel Joaquín Almunia uniós gazdasági és pénzügyi biztosnak azt a kérdést, hogy mennyire hitelesek azon értékelések, amelyeket az Európai Bizottság ad a tagállamok makrogazdasági teljesítményéről.

2007. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Almunia – aki 1979 és 2004 között a szélsőbaloldali Spanyol Szocialista Munkáspárt tagja volt – távol maradt az ülésről, noha délután még az euróövezet helyzetének vitáján az épületben tartózkodott. Helyette a bizottságot a külkapcsolatokért felelős Benita Ferrero-Waldner képviselte.
A néppárti-fideszes Becsey Zsolt hangsúlyozta, hogy a bizottságot és az irányítása alatt álló Eurostat statisztikai hivatalt politikai felelősség terheli a rossz makrogazdasági előrejelzésekért és a tagállami statisztikai hivatalok módszereinek és adatainak hitelességéért. – Magyarország és Görögország esetében Almunia éveken át eltekintett a piac és a nemzeti bank pontos előrejelzéseitől, és azok helyett a kormány adataira támaszkodott – jelezte Becsey. Nem zavarta az sem, hogy mindeközben Magyarországon jogellenesen eltávolították a Központi Statisztikai Hivatal elnökét. Ezért történhetett meg – folytatta a képviselő –, hogy a magyar kormányzati makrogazdasági előrejelzések, valamint az azokat követő tényleges teljesítmények egyre távolabb kerültek egymástól.
Becsey jellemzőnek nevezte: a bizottság még tavaly májusban is azt jósolta, hogy a magyar gazdaság egészségesen és robusztusan fog fejlődni, noha a valóságban egy államcsőd közeli helyzetet kellett súlyos megszorításokkal kezelni.
*
„Elfogadhatatlan, hogy Almunia biztos ezek után zavaros magyarázkodásba kezdett, miszerint egyes hiányokról nem tudott, mert nem volt szakmai egyeztetés.”
Becsey Zsolt képviselő szóvá tette, hogy a magyar miniszterelnök telefonon hívogatta a biztost és adatszolgáltatási trükkök százait hajtotta végre. „Súlyos politikai összejátszásra derült fény” – fogalmazott a politikus. Szerinte Almunia EU-biztos ezen viselkedése aláássa az uniós intézmények hitelét, amint azt az Eurobarometer Magyarországra vonatkozó felmérései mutatják.
Becsey végül az EP vitája legnagyobb kihívásának nevezte, hogy a jövőben a választások előtt ilyen helyzet még véletlenül se állhasson elő, nem utolsósorban az EU iránti bizalom helyreállítása érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.