Nincs túl sok ok az optimizmusra

Irreálisan alacsony áraktól, a feketemunkától, a tömeges lánctartozások hírétől hangos az építőipar – véli Tolnay Tibor. Az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke lapunknak adott interjújában az uniós források lehívásának nehézségeiről, az ágazatot sújtó presztízsveszteségről és az ezzel összefüggésben lévő munkaerőhiányról beszélt.

2008. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2007-es esztendő nem nevezhető az építőipar kiemelkedő időszakának. Az elemzések rendre az ágazat gyengélkedéséről számolnak be. Milyen év lesz a 2008-as?
– Túl sok optimizmusra nincs okunk. Az irreálisan alacsony áraktól, a feketemunkától, a tömeges lánctartozások hírétől hangos az építőipar. Derűlátásra csak az adna okot, ha ezeket az alapvető problémákat orvosolni tudnánk, de közben a lakossági vásárlóerő csökken, a kormányzati és önkormányzati keresletet pedig pangás jellemzi. És akkor még nem beszéltünk a szakmunkaerő-hiányról és az ágazatba begyűrűző áremelkedésekről, amit biztosan nem lehet majd a végöszszegben érvényesíteni. Szeretnénk elérni, hogy az állam vállalja azt, hogy nem a legolcsóbb, hanem a realitásokat tükröző kivitelező ajánlatát részesítsék előnyben. Ha ugyanis egy irreálisan alacsony ajánlatot favorizál a szavakban és papíron a korrupció ellen küzdő kormányzat, azzal éppen a feketézőket juttatja helyzetbe.
– Mi a helyzet a körbetartozási láncokkal?
– Az egész ágazatra, de különösen a kis- és középvállalkozásokra igaz, hogy a tőkeellátottságuk minimális, így egy-egy elhúzódó kifizetés könnyen csődhöz vezethet. Különösen jellemzik az elhúzódó kifizetések a pályázati rendszereket. Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter úrral folytatott legutóbbi beszélgetésem alkalmával ismételten fölvetettem, hogy a jelenlegi, rendkívül bonyolult bürokratikus eljárás végre változzék meg.
– A kormányzati kommunikáció attól hangos, hogy hazánk élen jár az uniós források lehívásában, és ez végre fellendülést hoz az építőiparban is. Lát erre esélyt?
– Az unió által finanszírozott beruházásoknál nagyon sok esetben az önkormányzatok a kezdeményezettek, a lehetőség tehát valóban adott. Nálunk azonban nincs, vagy csak kevés helyhatóságnál van meg az ehhez szükséges szellemi kapacitás, ennek hiányában pedig nem tudnak versenyképesen részt venni a tendereken. Jól tudjuk, hogy Brüsszelben a legkisebb hibáért is visszadobják a projektet, ezért meg kell erősíteni az önkormányzatokat, mert minden ezen múlik. A ránk, vagyis a kivitelezőkre tartózó fejezet csak a sikeres pályázati részvétel után kezdődik.
– Ha az ágazat túl akar lépni a jelenlegi nehézségeken, el kell gondolkodni a távolabbi jövőn is. A holnap kihívásaira már ma fel kell készülni, hol kezdené?
– Sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani a munkaerő-utánpótlásra. Jól képzett szakemberekből most is hiány van, pedig nálunk pang a piac. Románia, Szlovákia, vagy a nyugati országok építőipara pezseg és jól fizet. Ilyen körülmények között ki jönne ide, vagy aki itt van, miért maradna itt? Az építőipari vállalatokat is be kell vonni a szakoktatásba, hiszen közvetlenül az ő érdekük, hogy legyen, aki egyenes falat húz, tetőt fed vagy vízvezetéket szerel. Haladéktalanul meg kellene kezdeni a regionális humánerőforrás-tervezés munkáit, mivel ha nincs szakember, meghiúsulhatnak a kohéziós alapban, és operatív programokban előirányzott projektek. Emellett talán még fontosabb az ágazat presztízsének visszaállítása, amit a normális munkafeltételek, elsősorban elfogadható és biztos fizetés jelent. Ha marad minden a régi mederben, 2015-re 170–300 ezer szakképzett munkás fog hiányozni.
– Az építőiparban milliárdok röpködnek, ami egy hétköznapi embernek szinte felfoghatatlan. Mit tartana elfogadható bérezésnek ma Magyarországon?
– Az ágazati kollektív szerződésben korábban három kategóriában meghatároztuk a szakmai minimálbéreket. Ez minimálisan 1600–1700 forint körül van óránként. Jogos elvárás, hogy – főként egy közbeszerzésen – ne lehessen ez alatt az ár alatt vállalkozni. Most nagyon gyakori a 800–900 forintos óradíj is. Ilyen tarifákat csakis csalás vagy feketefoglalkoztatás esetén lehet kínálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.