Kisebbek az új lakások

Tavaly több mint 36 ezer befejezett lakás kapott használatbavételi engedélyt, és mintegy 44 ezer új lakásra adtak ki építési engedélyt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A használatba vett lakások száma hét százalékkal nőtt 2006-hoz képest, az építési engedélyekből viszont egy százalékkal kevesebbet adtak ki, mint az előző esztendőben.

2008. 03. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavalyelőtt még nagyobb viszszaesést mért a KSH, hiszen 2006-ban 18 százalékkal, mintegy 34 ezerre csökkent a kiadott használatbavételi engedélyek és 13 százalékkal, 45 ezerre esett vissza az új építési engedélyek száma az egy évvel korábbi állapothoz képest. A használatba vett lakások számának tavalyi emelkedése annak köszönhető, hogy – elsősorban a fővárosban – több lakást építettek alapvetően továbbértékesítésre és vállalkozói alapon. Az építési engedélyek visszaesése is lassúbb ütemű volt tavaly, hasonló okokból.
A KSH adatai szerint a vállalkozások – 2006-hoz képest – 14 százalékkal több új lakást építettek tavaly, míg a magánszemélyek által kezdeményezett lakásépítések száma nem változott. Az új lakások több mint felét magánszemélyek építették, a vállalkozók részaránya 46 százalékos volt. Mindeközben bérlakás alig épült 2007-ben, mindössze háromszáz darab, ebből több mint egyharmad a községekben. Az előző évinél 41 százalékkal több lakás épült csoportházban és 18 százalékkal több emeletes épületekben. A 60 négyzetméternél kisebb alapterületű lakások számának bővülése 14 százalékos volt. A kis lakások térnyerése következtében tovább csökkent az átlagos lakásméret, ami 2007-ben 87 négyzetméter volt, két négyzetméterrel kisebb, mint az előző évben.
Elsősorban a fővárosban és a nagyvárosokban építettek több lakást tavaly – mutat rá a statisztikai hivatal. Az új lakások 46 százaléka a fővárosban, illetve a közép-magyarországi régióban kapott használatbavételi engedélyt, és a kiadott építési engedélyek alapján megjósolható, hogy a jövőben az építkezések fele is e két térségben megy majd végbe. Megyék szerint erős a szóródás: a legnagyobb különbség két szomszédos megye – Veszprém és Fejér – között van. Előbbiben 61 százalékkal több, az utóbbiban 27 százalékkal kevesebb lakás épült.
Tavaly négyezeregyszáz lakás szűnt meg, tizenhat százalékkal kevesebb, mint az előző évben. A megszűnt lakások átlagos nagysága hatvankilenc négyzetméter volt. A kiadott új építési engedélyek alapján a többlakásos lakóházak térnyerése – az egylakásos lakóépületek folyamatos visszaszorulása mellett – a jövőben tovább folytatódik. A nem lakáscélú ingatlanoknál a tervezett több mint 3,2 millió négyzetméter beépítendő terület tizenhat százalékos csökkenést jelent tavalyelőtthöz képest. Az ipari, a szálláshely-szolgáltató és a vendéglátó célú ingatlanberuházásoknál mutatkozik a legnagyobb visszaesés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.