Államtitok mögé bújik a MÁK

Bírósági határozatra sem adhatja ki az államkincstár a IO Számítástechnikai Kft. által kifejlesztett szoftvert, mert ezzel kiadná a hozzá tartozó adatokat is, amelyek állam- és szolgálati titkot képeznek.

2008. 04. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába menne a végrehajtó a Magyar Államkincstárba (MÁK), hogy érvényt szerezzen a Fővárosi Ítélőtábla februári határozatának, amelyben az ideiglenes intézkedést hozott a MÁK számlavezető szoftverével kapcsolatban. Legalábbis ezt állítja a kincstár sajtóosztálya. Optimizmusuk abból a tényből táplálkozik, hogy a MÁK április 1-jén felülvizsgálati kérelemmel fordult a Legfelsőbb Bírósághoz, amelyben ugyan nem vonja kétségbe az IO Számítástechnikai Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. jogát az általa fejlesztett szoftverhez, de kéri a Fővárosi Ítélőtábla határozata végrehajtásának felfüggesztését. A felfüggesztés indoka az, hogy a MÁK új motívumot kíván a jogvitában érvényesíteni. Ez pedig nem más, mint hogy a MÁK azért nem tudja – amint az ítélőtábla határozata előírja – a számlavezető szoftvert átadni az IO Kft.-nek, mert a szoftver elválaszthatatlan azoktól az adatoktól, amelyeket az tartalmaz. Az adatokat pedig nem lehet kiadni, mert azok szolgálati és államtitkot képeznek – állítja a kincstár sajtóosztálya.
A Napi Gazdaság tette közzé, hogy akár kényszerítő intézkedést rendelhetnek el a kincstárnál a MÁK és az IO Kft. között egy évvel ezelőtt kirobbant vita nyomán.
Az ügy előzménye, hogy a Fővárosi Ítélőtábla február 29-i keltezésű határozatában ideiglenes intézkedést hozott a MÁK számlavezető szoftvereivel kapcsolatban, ezt azonban a kincstár nem tartotta be, így már akár végrehajtást is elrendelhetnek ellene. A bíróság a további bizonyítási eljárás miatt megtiltotta a MÁK-nak az IO Kft. által kifejlesztett szoftverek fejlesztését és átalakítását, és bekérte az alkalmazás forráskódjait. E felszólításnak azonban a hét elején lejárt határidőig a MÁK nem tett eleget. Az ügy tisztázására a bíróság igazságügyi szakértőt nevezett ki, ám a szakértői vizsgálatról a MÁK kitiltotta az IO képviselőjét, majd államtitokra való hivatkozással a szakértőnek sem engedte meg a szoftverbe való betekintést.
A lap tudni véli, hogy a MÁK-ban már három olyan munkatárs üzemelteti a rendszert, aki az IO Kft. résztulajdonosa is, magyarán a kincstár az egykori fejlesztő-üzemeltető cégtől „csábította át” a szakértő cégtulajdonosokat. Az IO Kft. korábban újsághirdetésben árulta a MÁK számlavezető szoftvereit. A cég a T2000-es kincstári számlavezető rendszert és a T2000-es babakötvény-alrendszer programalkotási és továbbfeldolgozási jogát árulja most is. Erre a MÁK szerint nincs joga, sőt a kincstár a hirdetés miatt be kívánja perelni a céget. Az ügyben az IO Kft. ugyanakkor már korábban bírósághoz fordult, s ennek eredménye a mostani ideiglenes intézkedés is. Az IO Kft. és a MÁK között kilenc évig tartott az üzleti kapcsolat, a cég a kincstár teljes számlavezető rendszerét üzemeltette és fejlesztette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.