Milliók kedvcsinálásra

Kétszázötvenmillió forintot áldoz a gazdasági tárca arra, hogy kedvet csináljon idehaza az internet használatához. Szakértők szerint érdemes lenne inkább olyan civil kezdeményezéseknek teret adni, amelyek valóban motiválják az embereket a korszerű eszközök használatára, és nem viszik el az adófizetők pénzét.

2008. 04. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen 249,091 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesül a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) által kezdeményezett Netrekész első ötven nyertes pályázata. Az infokommunikációs eszközök, alkalmazások és tartalmak iránti társadalmi nyitottság növelésén keresztül a program a hazai internethasználat bővüléséhez kíván hozzájárulni – tudatta a tárca sajtófőosztálya. A Netrekész első pályázati felhívása – országos és helyi civil szervezetek programjainak támogatására – még október 16-án jelent meg. A pályázat célja – a kiírás szerint – az internethasználat hazai terjedése előtt álló legfőbb gát, a motiváció hiányának leküzdésére vonatkozó programok megvalósítása volt.
Szakértők szerint a minisztérium sokadszor költi feleslegesen az adófizetők pénzét olyan célokra, amelyeknek megvalósítására évek óta jól kidolgozott, működőképes eljárások vannak. Ilyen például a TSR-modell (többcélú szektorközi rendszer), amelynek megvalósítása öt év alatt megspórolná a költségvetésnek a most kiadott 250 millió forintot. Az elképzelés lényege, hogy egy egységes, a párhuzamosságokat megszüntető országos franchise hálózattal – jellemzően meglévő feltételekre épülő – helyi közösségi és szolgáltató központokat hoznak létre. Ezekben az üzleti alapon működő létesítményekben államigazgatási, közszolgáltatási ügyeit intézhetné a lakosság, emellett kielégíthetné kereskedelmi, kulturális és szórakozási szükségletei egy részét. A hazai kutatások szerint két-három éven belül elérhető lenne a teljes országos lefedettség négy-ötezer helyi vállalkozás, 12-14 ezer foglalkoztatott bevonásával. A TSR-modell évek óta ismeretes a közigazgatási szakemberek előtt, a GKM mégis olyan programokat erőltet, amelyek – mint például az eMagyarország – milliárdokat emésztenek fel, ráadásul tartósan nem is képesek működni.
A világháló használata körüli központi intézkedések ugyanakkor indokoltak, hiszen az internet elterjedtsége hazánkban jelentősen elmarad az európai átlagtól. Az Európai Bizottság nemrégiben közzétett jelentése szerint 2007 végén az EU 27 tagállamának átlagában 100 főre 20, míg Magyarországon 14,2 vezetékes széles sávú előfizetés jutott. A Szonda Ipsos és a GfK Hungária kutatása alapján a 15 éven felüli lakosság körében 2006 második negyedévében 2,276, míg egy évvel később 2,9 millió magyar internetezett naponta legalább egyszer. Az internethez hozzáférők száma jóval szerényebb mértékben gyarapodott, 2006 márciusában 3,2 millió, 2007 azonos időszakában pedig 3,7 millió embernek volt internet-hozzáférése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.