Annyira titkos adatokra bukkant a Blikk, hogy azok a Malév honlapján ma is olvashatók – jelentette ki kérdésünkre Gáti Mariann, a cég kommunikációs munkatársa. A lap tegnapi száma azt közölte, hogy egy elhagyatott angliai irodaépületben találták meg a nemzeti légitársaság „üzleti titok” minősítésű iratait. Az okiratok között hitelszerződések, repülőgép-vásárlásra vonatkozók is voltak.
Az egyelőre nem ismert körülmények között „megtalált” Malév-dokumentumok keletkezési ideje és hatálya egybeesik a 2005. évi – ÁPV Zrt. által levezényelt – privatizációs időszakkal – közölte lapunkkal Karsai Györgyi vezető jogtanácsos. A szakember valószínűnek tartja, hogy a dokumentációt a tenderanyagot megvásárló pályázók számára állították össze. A jogtanácsos szerint az iratok nem tartalmaznak olyan üzleti információt, amelyeknek nyilvánosságra kerülése hatással lehet a Malév jelenlegi gazdálkodására.
Az iratokon szerepel az „üzleti titok” megjelölés, de ez korántsem jelenti azt, hogy azok valóban üzleti titkokat tartalmazó minősített iratok. Akkoriban, 2005-ben a Malév állami tulajdonú cég volt, és a szigorú szabályok szerint a titoknak minősített iratot záradékkal kellett ellátni, amely tartalmazta a minősítő nevét és beosztását, a minősített irat számát, darabszámát és a konkrét példány sorszámát, továbbá a minősítés időtartamát. E tartalmi kellékek híján nem tekinthető egy irat szabályszerűen minősítettnek. A megtalált iratokról hiányoznak a záradékok, és ezen kellékek hiányában az iratokat eredetileg birtokló személyek beazonosítása is lehetetlen. Az a tény is kétségessé teszi az iratok titkosságát, fejtegette a jogtanácsos, hogy a kérdéses időszakban a Malév Rt. gazdálkodásának adatai közérdekű adatnak számítottak, és azok jelenleg is bárki által letölthetők a légicég internetes címén. Mindezek ellenére az esetleges későbbi információszivárgás megelőzése érdekében a szükséges további vizsgálatot megkezdték – közölte Karsai Györgyi.
Az viszont tényleg titok, hogy ki dobhatta ki a számára értéktelen iratokat Londonban. A Malév privatizációs eljárásán négy befektető adott be ajánlatot: az AirBridge Magyarország Zrt., amely Borisz Abramovics, az orosz KrasAir résztulajdonosának érdekeltsége, és amely végül megnyerte a tendert. Mellette másik három cég indult, a LAL litván befektetői csoport, a magyar–ír befektetői társaságot képviselő Ofer Hava magánszemély, illetve a Malév részben aktív pilótáinak cége, a Sky Alliance Zrt.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot