Különös belvilágú hely a prímási pince. Aki zegzugos, szűk labirintusra gondol, alaposan téved. Inkább templombelsőkre emlékeztetnek a hat–tíz méter magas, téglafalú, boltozatos terek. Nem is igazi pince ez a szó hagyományos értelmében, hiszen nem az utca szintje alatt található. Persze a bazilika magasából nézve mélyen alul van, de a környező közterek szintjén. Épp ennek a szintkülönbségnek köszönheti a létét: amikor Rudnay Sándor esztergomi érsek az 1820-as években belekezdett a székesegyház építésébe, olyan helyet keresett, amely kimagaslik a város épületei közül. Erre az akkor már romos vár területe kínálkozott, amelynek alapjaira építették a templomot. Csakhogy a jelentős szintkülönbség, amely hasznos volt a várvédőknek, igen fáradságossá tette volna a közlekedést a hívők számára, ezért egy széles és hosszú, fokozatosan emelkedő rámpát, amolyan mesterséges dombot terveztek a bazilika főbejáratához. A helyenként több mint tízméteres feltöltés azonban megoldhatatlan feladat elé állította volna az építőket, ezért az egykori vár falának tövében egy építményegyüttessel töltötték ki a teret. Ez lett a pincerendszer, valamint a Sötétkapu névre keresztelt közúti alagút, amely átjárást biztosított a rámpával kettévágott tér két fele között, és segítette a ki- és berakodást a pincékben.
Függőleges kürtőkkel gondoskodtak a pincerendszer természetes szellőzéséről, szigetelésnek pedig megfelelt az az agyagos föld, amellyel befedték. Klímája a barlangokéhoz hasonlít, 14-15 fok között ingadozik, vagyis ideális borospincének. Az építmény romlását – paradox módon – a modern technológia megjelenése okozta. A remek vízzáró földborítást csővezetékek fektetésekor megbolygatták, s azóta a pince sok helyen ázik. Ma a több mint 3000 négyzetméteres pincerendszer háromnegyede használaton kívül van, csak a Prímás pince nevű vendéglő működik, az is folyamatosan küszködik a vízfolyásokkal.
A hely felújításának és új célra való hasznosításának gondolata akkor vetődött fel, amikor Erdő Péter bíboros életre hívta a Prímási Borrendet és a Vinum Primatis borválogatást. A Vinum Primatis olyan elit klub, amelybe a legkiválóbb magyar borászok legkiemelkedőbb tételei kerülhetnek csak be. A borokból tekintélyes zsűri választja ki az éppen legjobb formában lévőket.
A katolikus egyház nem vállalkozott az egymilliárdos beruházás finanszírozására, ezért európai uniós pályázaton igyekezett forrást teremteni a munkához. A projekt 80 százalékos finanszírozási aránnyal bekerült a nemzeti fejlesztési tervbe is – mondta lapunknak Németh Tamás, a Kima Studio építészeti iroda ügyvezetője. A szakember vezetésével készítették el az engedélyezési terveket, egyeztettek a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal munkatársaival, és készítik jelenleg is a kiviteli terveket. Az építész abban bízik, hogy hamarosan aláírhatják az európai uniós pályázati szerződést.
Építészszemmel is lenyűgöző létesítmény a prímási pincerendszer. A facölöpökön nyugvó, néhol három méter vastag falak majdnem 200 évvel építésük után is rezdületlenül állnak, tartják csehboltozatukat. Statikai érdekesség, mondta az építész, hogy az építés idején a pillérek egy része megsüllyedt, ezért az érintett pillérsorok közeit befalazták, de a falban ovális nyílásokat hagytak. Ezek a különös nyiladékok jellegzetes arculatot adnak a beltérnek. A legnagyobb mérnöki feladat ma a vízszigetelés. Az egyes pincerészek esetében más és más technikát kell alkalmazni a csapadékvizek távol tartására. Gondoskodniuk kell a jó szellőzésről és a fűtésről, a gépészet berendezéseit a padozat alá rejtik. A falakat elég csak letisztítani, hogy a kisméretű téglákkal burkolt felületek természetes textúrája érvényesülhessen.
A pincerendszer megújítása beleillik a főszékesegyház körül kiépülő oktatási és kulturális negyed karakterébe – mondta az építésziroda ügyvezetője. A cég közreműködésével újult meg a szomszédos Ószeminárium. A teret kétfelől határoló kanonoksor egyik épületében a meglévő mellett újabb középiskolákat nyit Esztergom városa, a másikban a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, amely integrálta a korábbi Vitéz János Főiskolát, jelentős beruházást tervez, itt informatikai képzést folytatnak majd. Mindezek mellett városi beruházásban a környéken több szálloda és egy sportpálya is épül.
Szentkirályi Alexandra: A városházi szappanopera újabb felvonásához érkezett