Kormánytámogatás a brit optikagyártónak

2008. 05. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak ha lejárt az uniós előírások által lehetővé tett hatvannapos moratórium, akkor teszi közzé a kormány, mennyi pénzzel támogatta a Sauflon Pharmaceuticals Ltd., Nagy-Britannia legnagyobb kontaktlencse- és tisztítófolyadék-gyártójának magyarországi letelepedését. Bár az ezzel kapcsolatos tegnapi esemény meghívójában az szerepelt, hogy Garamhegyi Ábel külgazdaságért felelős kormánybiztos és Rétfalvi György, az ITD Hungary vezérigazgatója ismertetik az egyedi kormánydöntéssel támogatott beruházás részleteit, a támogatás összegét lapunk ismételt kérdésére sem árulták el.
Maga a beruházás a magas automatizáltságú, részben robotizált berendezések üzemeltetését célozza, ebből következően a vállalkozásnak kevés alkalmazottra van szüksége. Az első ütemben 160, túlnyomórészt magasan kvalifikált, angolul beszélő munkavállalót alkalmaznak, akik évente több mint százmillió kontaktlencsét gyártanak majd. A beruházás összege hárommilliárd forint, a kormánytámogatás összege egyelőre nem ismert, emellett a cég képzési és fejlesztési adókedvezményre is jogosult. Ezek mértékét törvény szabályozza. A Sauflon magyar leányvállalatának igazgatója, Peer János elmondta, hogy már folyik a termelés a gyáli üzemben. A készterméket exportálják az anyavállalatnak, de később regionális elosztó- és disztribúciós központot kívánnak építeni. Jelenleg minden alapanyagot az anyacég beszállítóitól kapnak, de szorgalmazzák a magyar beszállítók bevonását is a termelésbe.
Bármekkora támogatásról állapodott meg Garamhegyi Ábel, a brit optikagyártó egyhamar nem számíthat az állami pénz kifizetésére. Az Állami Számvevőszék jelentése szerint ugyanis a 2004– 2007-es években kötött, 87 milliárd forint értékű támogatási szerződések vállalt összegének mindössze 26 százalékát, azaz alig több, mint negyedét fizették ki. A kormány nem mindig járt el jó gazda módjára – állapította meg az ÁSZ –, mert például a Hankook gumiabroncsgyártó sokat bírált támogatási szerződésében nem kötötte ki, hogy milyen mértékben kell magyar beszállítókat bevonnia a koreai cégnek, illetve nem élt a fedezetbiztosítás legelterjedtebb formájával, a jelzálog érvényesítésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.