Kilenc éve határozatlan szerződéssel dolgozom a cég menedzsmentjében – válaszolta Szüts Ildikó, a posta új vezérigazgatója lapunk kérdésére. Azt firtattuk ugyanis, hogy munkaszerződése mit tartalmaz arra az esetre, ha elődje, Szabó Pál, akit a kormányátalakítás során gazdasági és közlekedési miniszterré neveztek ki, egy újabb politikai vargabetű következtében tárca nélkül maradna. Szüts, mint mondta, hoszszú távra tervez, ebből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy Szabó Pált nem várják vissza a Magyar Posta (MP) Zrt. élére.
Szüts Ildikó, aki korábban általános vezérigazgató-helyettes volt, a Magyar Nemzeti Vagyontanács döntése következtében lett a cég első embere. Kérdésünkre kifejtette, hogy a sajtóban széles körben vitatott beszerzések ügyében nem lépnek vissza. A nagy port felvert biciklitender – melynek révén a Közbeszerzési Értesítőben megjelent pályázati kiírás szerint „nettó 1,097 milliárd forintért 640 váltós kerékpárt, 4148 váltós biciklit és 30 kerékpár-utánfutót”, valamint ezek ötéves karbantartását rendelte meg az MP, az egy kerékpárra jutó bruttó költség 230 ezer forint – júliusban fordul célegyenesbe. Akkor kezdi meg a győri székhelyű Cronopont Kft. a kerékpárok leszállítását a postának. A postaládák ügyében a Nemzeti Hírközlési Hatóság napokban kelt határozatát ismertette Szüts, amelyben a hivatal az uniós szabványnak megfelelő, A4-es méretű küldemény befogadására is alkalmas, valamint mozgássérültek által használható eszközök mielőbbi felszerelését szorgalmazza. Szüts sajnálkozott, hogy a cég szűkös fejlesztési forrásait erre a levélszekrénycserére kell felhasználni, mert a ládákat alig használjuk, miközben vehettek volna a pénzből csomagfelvevő- és -kiadó automatákat is.
A Postapalota eladásáról és általában az MP kevéssé kihasznált ingatlanjainak a hasznosításával kapcsolatban a vezérigazgató kijelentette, hogy mivel a liberalizáció következtében évről évre tizedével csökken majd a cég ingatlanszükséglete, átfogó intézkedési tervet kell kidolgozni a feleslegessé váló épületek hasznosítására, a befolyó pénzt pedig beruházásokra kell fordítani. Ennek részeként az MP egy-egy új automata feldolgozóközpontot épít Szolnokon és Székesfehérváron. A tervek szerint a két létesítmény 2009–2010 nyarán áll munkába. Ebben az évben 11 milliárdot fordítanak fejlesztésre.
A vezérigazgató kijelentette, hogy nem változtatnak a piacnyitásra való felkészülést szolgáló stratégián. Ennek három fontos eleme van, mégpedig a hálózat jövője, a feldolgozás versenyképességének növelése és a bérfelzárkóztatás.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban