Nem tudom, kinek mi a véleménye róla, de én hiszek a pénzügyminiszternek, amikor azt állítja a kormány számára készített elszámolásában, hogy a kormányzati negyeddel kapcsolatos befektetés megtérült, az elszámolás mérlege pozitív. Először is azért, mert mint adófizető állampolgár, hiszem, hogy a köztársaság kormánya a közjó érdekében cselekszik, és csak olyan vállalkozásokba kezd, ami nem apasztja, hanem gyarapítja a közvagyont. Azután azért, mert könnyen belátható, hogy ha egy jó fekvésű belvárosi telekről eltakarítják a vasúti síneket, ipari műemlék műhelyeket és hajléktalanszállókat, csak emelkedhet az értéke. Veres János azt üzeni a polgároknak: dózeroljuk le telkeinket, és máris egymilliárdot keresünk. Szinte sajnálom, hogy nekem nincs egy dózeralja telkem sem.
Azért is hiszek a miniszternek, mert ez a kormány az igazmondás kormánya. Persze lehetnek kákán is csomót kereső egyének, akik azt állítják, hogy az igazságot szűk körű tanácskozásokon hangoztatták, és a közvélemény csak titokban készült hangfelvételek formájában ismerkedhetett meg vele. Én azt mondom, örvendjünk, hogy megismertük az igazságot. Lehet, hogy idővel nyilvánosságra kerül a Pénzügyminisztériumnak a kormányzati negyed beruházásról készült jelentés „B” változata vagy titkos záradéka is, amiből kiderül, hogy a kormányzati beruházás pozitív mérlege nem a projekt teljességére, illetve nem a nemzetgazdasági érdekre vonatkozik, hanem csupán a magyar állampolgárok egy jól körülhatárolható csoportjára. Ez persze megváltoztatná a véleményemet a kormány jó szándékairól és szavahihetőségéről, de amíg ez ki nem derül, megilleti őket az ártatlanság vélelme.
Így aztán nem tehetek mást, mint hogy hiszek Veres Jánosnak, aki elmondta, a kormányzati negyeddel kapcsolatosan felmerült teljes kiadás összege 9,447 milliárd forintot tett ki. Ebből 7,1 milliárd volt a telek vételára, amely nem került rossz helyre, hiszen a tulajdonos a MÁV Zrt. Azzal, hogy a vasúttársaságtól vették meg a telket, két legyet ütöttek egy csapásra: hozzájutottak a Magyar Köztársaság értékeit megjelenítő kormányzati épületegyüttes helyszínéhez, és pénzhez juttatták az örökös pénzhiánnyal küszködő magyar nemzeti vasúttársaságot. Mint adófizető állampolgár, remélem, a következő ÁSZ-jelentésben nem azt olvashatjuk majd, hogy a kormányzati negyed telkének ára a MÁV-tól bizonyos kormánypártok és pénztárnokok széfjébe került.
Hiszek a pénzügyminiszternek, amikor azt állítja, hogy az ingatlanvagyon-gyarapodás, amely a kormányzati negyed beruházása során megtörtént, független ingatlan-szakértői értékelés szerint 9,457 milliárd forint. Legalábbis szeretném hinni, hogy az a bizonyos „független ingatlanszakértő” nem a megrendelő kívánalmaihoz igazította az értékelését. Nem úgy szólt a felkérés, hogy „9,447 milliárd volt a kiadás, tízmillióval érjen többet a vagyon”. A telekspekulánsokkal folyamatosan jogvitába keveredő állami sztrádaberuházó, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő vezetője azt találta nyilatkozni a közelmúltban, hogy egyik-másik ingatlanra a különböző értékbecslők tízszeres (!) különbségű árat határoztak meg. Remélem, Veres János nem a szakmai tisztességtől független értékbecslőt választott.
Végül egyetértek a pénzügyminiszterrel abban is, hogy kormányzatinegyed-projekt mérlege így, hogy nem épült meg, alapvetően pozitív. Valóban, sokkal többet buktak volna a magyar adófizetők, ha a kormány eladja a jelenlegi minisztériumi épületeket, és 140 milliárdért megépítteti a Gyurcsány-negyedet.Ahhoz képest ez tényleg tiszta haszon.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!