Haszon

2008. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudom, kinek mi a véleménye róla, de én hiszek a pénzügyminiszternek, amikor azt állítja a kormány számára készített elszámolásában, hogy a kormányzati negyeddel kapcsolatos befektetés megtérült, az elszámolás mérlege pozitív. Először is azért, mert mint adófizető állampolgár, hiszem, hogy a köztársaság kormánya a közjó érdekében cselekszik, és csak olyan vállalkozásokba kezd, ami nem apasztja, hanem gyarapítja a közvagyont. Azután azért, mert könnyen belátható, hogy ha egy jó fekvésű belvárosi telekről eltakarítják a vasúti síneket, ipari műemlék műhelyeket és hajléktalanszállókat, csak emelkedhet az értéke. Veres János azt üzeni a polgároknak: dózeroljuk le telkeinket, és máris egymilliárdot keresünk. Szinte sajnálom, hogy nekem nincs egy dózeralja telkem sem.
Azért is hiszek a miniszternek, mert ez a kormány az igazmondás kormánya. Persze lehetnek kákán is csomót kereső egyének, akik azt állítják, hogy az igazságot szűk körű tanácskozásokon hangoztatták, és a közvélemény csak titokban készült hangfelvételek formájában ismerkedhetett meg vele. Én azt mondom, örvendjünk, hogy megismertük az igazságot. Lehet, hogy idővel nyilvánosságra kerül a Pénzügyminisztériumnak a kormányzati negyed beruházásról készült jelentés „B” változata vagy titkos záradéka is, amiből kiderül, hogy a kormányzati beruházás pozitív mérlege nem a projekt teljességére, illetve nem a nemzetgazdasági érdekre vonatkozik, hanem csupán a magyar állampolgárok egy jól körülhatárolható csoportjára. Ez persze megváltoztatná a véleményemet a kormány jó szándékairól és szavahihetőségéről, de amíg ez ki nem derül, megilleti őket az ártatlanság vélelme.
Így aztán nem tehetek mást, mint hogy hiszek Veres Jánosnak, aki elmondta, a kormányzati negyeddel kapcsolatosan felmerült teljes kiadás összege 9,447 milliárd forintot tett ki. Ebből 7,1 milliárd volt a telek vételára, amely nem került rossz helyre, hiszen a tulajdonos a MÁV Zrt. Azzal, hogy a vasúttársaságtól vették meg a telket, két legyet ütöttek egy csapásra: hozzájutottak a Magyar Köztársaság értékeit megjelenítő kormányzati épületegyüttes helyszínéhez, és pénzhez juttatták az örökös pénzhiánnyal küszködő magyar nemzeti vasúttársaságot. Mint adófizető állampolgár, remélem, a következő ÁSZ-jelentésben nem azt olvashatjuk majd, hogy a kormányzati negyed telkének ára a MÁV-tól bizonyos kormánypártok és pénztárnokok széfjébe került.
Hiszek a pénzügyminiszternek, amikor azt állítja, hogy az ingatlanvagyon-gyarapodás, amely a kormányzati negyed beruházása során megtörtént, független ingatlan-szakértői értékelés szerint 9,457 milliárd forint. Legalábbis szeretném hinni, hogy az a bizonyos „független ingatlanszakértő” nem a megrendelő kívánalmaihoz igazította az értékelését. Nem úgy szólt a felkérés, hogy „9,447 milliárd volt a kiadás, tízmillióval érjen többet a vagyon”. A telekspekulánsokkal folyamatosan jogvitába keveredő állami sztrádaberuházó, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő vezetője azt találta nyilatkozni a közelmúltban, hogy egyik-másik ingatlanra a különböző értékbecslők tízszeres (!) különbségű árat határoztak meg. Remélem, Veres János nem a szakmai tisztességtől független értékbecslőt választott.
Végül egyetértek a pénzügyminiszterrel abban is, hogy kormányzatinegyed-projekt mérlege így, hogy nem épült meg, alapvetően pozitív. Valóban, sokkal többet buktak volna a magyar adófizetők, ha a kormány eladja a jelenlegi minisztériumi épületeket, és 140 milliárdért megépítteti a Gyurcsány-negyedet.Ahhoz képest ez tényleg tiszta haszon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.