Végső esetben az utcára megyünk, ha Szántód ellehetetlenít bennünket – reagált a szántódi képviselő-testület korábbi döntésére Csákovics Gyula, Zamárdi polgármestere. A szomszéd település képviselői előzőleg arról döntöttek, hogy ha Zamárdi szeptember 30-ig nem fizeti ki a Pécsi Ítélőtábla által megítélt 93 millió forintot, akkor inkasszálni fognak.
Az ügy története több mint tíz évvel ezelőttre nyúlik vissza. Az 1990-es önkormányzati törvény lehetőséget teremtett arra, hogy új települések jöjjenek létre. Ezt felhasználva Szántód éveken át ki akart válni Zamárdiból, amit 1997-re sikerült elérnie. Ezután a két település között hosszú vita kezdődött, az ügyben 2004-ben a Legfelsőbb Bíróság (LB) mondta ki a végső szót, meghatározta a két település közigazgatási határait. Ezzel párhuzamosan a két település között futott egy vagyonmegosztási per is, 11 év után, a közelmúltban a pécsi táblabíróság úgy döntött, hogy Zamárdinak fizetni kell kilencvenhárommillió forintot Szántódnak, a vagyonper költségét pedig 10,2 millió forintban határozta meg. Ez utóbbi összeget a nyáron Szántód leemeltette a szomszéd település bankszámlájáról. A táblabíróságnak van egy másik ítélete is, amely arról szól, hogy a szántódi önkormányzat hét évig (1997–2004) használta Zamárdi területének egy részét, emiatt a város szerint Szántód több mint 130 millió forint értékben jogalap nélkül gazdagodott. Zamárdi azonban nem juthat hozzá ehhez a pénzhez, mert a táblabíróság szerint Szántódnak nem kötelező elszámolni a területet érintő bevételekkel és kiadásokkal, mert jóhiszeműen járt el. Zamárdi egyrészt vitatja a 93 millió forint nagyságát, úgy véli, kevesebb járna Szántódnak, mivel első fokon is csak 72 millió forintot ítéltek a szomszéd település számára. Emellett el szeretnék érni azt is, hogy állapítsák meg a jogalap nélküli gazdagodást is, vagyis Szántód számoljon el az általa hét évig használt terület bevételeivel és kiadásaival is. Az ügyek a Legfelsőbb Bíróság asztalán vannak. Zamárdi részsikerként könyvelheti el, hogy az LB jogerősen felfüggesztette a Pécsi Ítélőtábla döntésének végrehajtását. A város vezetése tájékoztatta erről számlavezető bankját. Vagyis, ha Szántód inkasszálni szeretné a 93 millió forintos követelését, akkor erre most nem lesz módja. Zamárdi így ideiglenesen levegőhöz jutott.
Kovács Tamás, Zamárdi jegyzője tegnap lapunknak azt mondta, bíznak a Legfelsőbb Bíróság döntésében. Mint mondta, ha végül számukra hátrányos döntés születik, akkor jogkövető magatartást tanúsítanak, és fizetnek, de mindent elkövetnek, hogy bizonyítsák igazukat. – Az éves költségvetésünk 900 millió forint, a szóban forgó összeg ennek több mint 10 százaléka. Egészségügyi és oktatási intézményeket tartunk fenn, ezek működését nem sodorhatjuk veszélybe, márpedig a 93 millió forint kifizetése ezt eredményezné – fogalmazott Kovács Tamás, hozzátéve, hogy 130 család megélhetését nem tehetik kockára.
Dolgos János, Szántód polgármestere szomorúan értesült a Legfelsőbb Bíróság döntéséről. – Úgy tudom, ilyen határozatokat csak rendkívüli esetben szoktak hozni, Zamárdinál ez bejött, úgy látszik, sok az ismerős – fakadt ki Szántód első embere. Megjegyezte, régóta folyik a vita a két település között. – Annak idején Szántódtól elvettek egy több milliárd forintos területet, ahol egy cég most egy hasonló léptékű beruházást tervez – közölte Dolgos János. A 93 milliós forintos követelésről csak annyit mondott, hogy az csak a közös vagyon morzsájának a morzsája. Szerinte Zamárdi csak eljátssza a „nagy halált”, hogy tönkremegy, és nem tud fizetni. A szántódi polgármester azért bízik abban, hogy a bíróság nekik ad majd igazat, bár, mint hozzáfűzte, rosszak a tapasztalatai.
Kamala Harris vezető tanácsadója leleplezte az amerikai közvéleménykutatók hazugságát