Rácz Róbert (Fidesz) négy bihari, illetve sárréti település polgármesterével közösen tegnap sajtótájékoztatón nehezményezte, hogy a Leader-források felhasználásának minden fázisában – a helyi vidékfejlesztési irodák működtetésében, az akciócsoportok létrehozásában és a forrásfelosztás tervezésében – „az MSZP rövid pórázon tartja, szorosan felügyeli a projektet”. A résztvevők – a közgyűlési elnök mellett Püspökladány, Tetétlen és Pocsaj fideszes polgármestere, illetve Berettyóújfalu fideszes alpolgármestere – konkrétan kifogásolták, hogy a Bihar–Sárrét Leader Akciócsoport munkaszervezete taggyűlésén úgy döntött, hogy a rendelkezésre álló több mint 3 milliárd forint Leader-forrás 20 százalékát saját működtetésére fordítja, s ennek a 90 százalékát személyi kiadásokra költi.
Ismert, elsőként lapunk számolt be arról, hogy több mint 530 millió forintot költ el 2015-ig önmaga működtetésére a Bihar– Sárrét Összefogás Vidékfejlesztési Nonprofit Kft. A vállalkozás vezetésében helyet kaptak MSZP-s kötődésű személyek, akik havonta több százezer forintot tesznek zsebre. Ráadásul a kft. felügyelőbizottságának minden tagja valamilyen módon kötődik a kormánypárthoz. Az ő javadalmazásuk titkos.
Arnóth Sándor, Püspökladány polgármestere szerint ez „lenyúlás”, de – mint fogalmazott – „tehetségtelenül lopnak, mert olyannak is számoltak el kilométerpénzt, akinek nem volt jogosítványa”. A fideszes politikusok kifogásolták azt is, hogy a Bihar–Sárrét Leader-csoportok egy tegnapi tanácskozására – ahogy fogalmaztak: közös vacsorára – a térség szocialista országgyűlési képviselője nevében hívott résztvevőket a helyi vidékfejlesztési iroda vezetője.
Gyula Ferencné, a bihari térség szocialista országgyűlési képviselője szerint az MSZP nem is akar, de nem is tud rátelepedni a Leader-források elosztására, ugyanis – mint mondta – szerencsére szigorú az eljárás rendje.
– Lehet, hogy ők indulatosak, mert Biharban sikerült olyan Leader-közösséget kialakítani, ahol a politika, a jobb- vagy baloldal szóba sem kerül – mondta a szocialista képviselő, aki maga is tagja a Bihar–Sárrét Összefogás Vidékfejlesztési Nonprofit Kft. felügyelőbizottságának. – A döntésekben 19 elektor vesz részt – 10 bihari és 9 sárréti –, politikusok nem – fűzte hozzá Gyula Ferencné.
Nem a bihar–sárréti akciócsoport az egyetlen, amelynek működtetésében aktív szerepet vállalnak a szocialisták. Az Érmelléki Vidékfejlesztési Nonpofit Kft. 5 fős felügyelőbizottságában is több MSZP-hez köthető személy foglal helyet: Juhászné Lévai Katalin, MSZP-s országgyűlési képviselő, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés volt elnöke, Deák Gyula vámospércsi független önkormányzati képviselő, aki korábban részt vett Juhászné Lévai Katalin országgyűlési kampányában. Arról korábban írtunk, hogy a szóban forgó Leader-közösség vezetőjét, Markovics Mátyást, az Érmellék Kistérségi Kht. ügyvezetőjét 2006 nyarán a bíróság gazdasági adatszolgáltatás elmulasztása vétségében bűnösnek találta.
Szintén Hajdú-Bihar megye területén működik a Ha-Ver Hajdúsági Versenyképesség Nonprofit Kft. Ennek a cégnek is 5 fős a felügyelőbizottsága. Köztük van Kathiné Juhász Ildikó, aki az MSZP és SZDSZ támogatásával nyerte el 2002-ben Hajdúböszörmény polgármesteri székét, és a bizottság tagja Galgóczi Mihály, Ebes MSZP-s polgármestere is.
A párt nem hagyta magára a Hortobágyi Leader Nonprofit Kft.-t sem. A cégnél tevékenykedik Dobi Sándor, aki 2006-ban MSZP-színekben jutott be a balmazújvárosi képviselő-testületbe.
Holtan találtak egy férfit egy diósdi házban