Másfél milliárd forinttal kevesebb pénzből gazdálkodunk, mint amennyire szükségünk lenne, a helyzet 2008-hoz képest tovább romlik. A múlt év is borzasztóan nehéz volt, de az idén még komolyabb működési gondokra számítunk – jegyezte meg a 2009-es év kilátásaival kapcsolatban Bányai Gábor, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés fideszes elnöke. Úgy fogalmazott: fekete alagútban haladnak, mivel reálértékben ismét csökken az államtól kapott támogatás.
A kiutat az jelentheti, hogy uniós segítséggel fejlesztésbe kezdenek. Kisebb részben hitelből, nagyobb részben uniós pályázati forrásból felújítják a fenntartásukban működő kórházat, a tulajdonukban levő hajósi barokk kastélyt, valamint komoly turisztikai beruházásokat hajtanak végre. Esztergom is előremenekül. Bár Meggyes Tamás polgármester szintén azt jósolja, hogy nehéz év vár a városra – évről évre egyre kevesebb állami forrást kapnak a kötelező feladatok ellátására –, a kiadások lehető legalacsonyabb szinten tartása mellett a fejlesztésekre koncentrálnak. – Nem veszünk vissza a fejlesztések tempójából, sőt előre hozunk bizonyos beruházásokat, ezzel biztosítva sokak munkalehetőségét például az építőiparban – mondta. Esztergom eddig is olyan biztosan megtérülő beruházásokra igyekezett koncentrálni, mint például az iparipark-fejlesztés, a 2009-es évben pedig a turizmusba szeretnének befektetni. Egyszerre négy szálloda épül a városban. A válság okozta termelés-visszafogás miatt a város iparűzésiadó-bevétele csökken, ám azt remélik, a idegenforgalmi adóból több folyik majd be ezután.
Sötétebb képet festett 2009-ről a Békés megyei Mezőkovácsháza független polgármestere. – Teljes mértékben egyetértek azzal, amit Sólyom László köztársasági elnök ünnepi beszédében megfogalmazott. Olyan év előtt állunk, amely vízválasztó lesz az ország és az önkormányzatok számára – jelentette ki Bakos István, hozzátéve: akik ebbe a kilátástalannak tűnő helyzetbe vezették az országot, nem tudják kivezetni onnan, sőt szándékuk sincs erre. – Nehezebb esztendőre számítok 2008-hoz képest, mert a nemzetet kirabolták, kiforgatták mindenéből. Az élet 20-30 százalékkal meg fog drágulni, de a költségvetésben ennek nincs meg a fedezete – tette hozzá.
– Bízom benne, hogy túléljük a 2009-es esztendőt – fogadta érdeklődésünket Lavajné Dóka Éva, Bátonyterenye MSZP-s polgármestere. Hozzátette: nekik az a szerencséjük, ami egyben a szerencsétlenségük is, hogy benne vannak a 33 leghátrányosabb kistérségben. – Bízom benne, hogy azok a kormányzati intézkedések, amelyek ezeknek a településeknek a felemelkedését szolgálják, , hogy meghozzák a hatásukat. Segítségünkre van a foglalkoztatás terén a járulékmentesség, illetve hogy a pályázatokon kevesebb önerővel indulhatunk – árulta el a szocialista településvezető. Arra a kérdésre, hogy fejlesztésre mennyi energiájuk marad, elmondta, nagyon nehéz anyagi helyzetben vannak, a működési hiányuk nagyon magas, de próbálnak élni a lehetőségeikkel. – Ha ezt nem tesszük meg, akkor mindent elszalasztunk – szögezte le, hangsúlyozva: a 2008-ashoz képest nehezebb évre számít.
Pesszimista hangot ütött meg az idei kilátásokkal kapcsolatban Csabai Lászlóné, Nyíregyháza MSZP-s polgármestere is. – Működési szempontból 2009 nem lesz könnyű, de a 2008-ban elnyert fejlesztési pályázatokat az idén megvalósítjuk. Körülbelül 26 milliárd forint értékű pályázatot indítunk el az év első negyedében – mutatott rá a városvezető. Ő is elmondta azonban, hogy a fejlesztéseket uniós pénzből valósítják meg. Mint kifejtette, iskolát és utakat újítanak fel, kerékpárutakat építenek. Arra a kérdésre, hogy működési szempontból 2009 nehezebbnek ígérkezik-e mint 2008, annyit mondott: legfeljebb a nem kötelező feladatok tekintetében lépnek vissza, de a kötelező feladatok ellátásában – oktatás, szociális terület – nem enged minőségi romlást.
– Bízom az elnyert pályázatok megvalósulásában: remélem, megkapjuk a falugondnoki buszt, és sikerül végrehajtunk a kultúrházi vizes blokk beruházást is – ilyen reményekkel vág neki 2009-nek Szabó Tibor, a Nógrád megyei Ipolytarnóc független polgármestere. Szomorúan beszélt viszont arról, hogy a csoportfinanszírozás előírásai miatt ősszel minden bizonynyal be kell zárniuk az óvodát.
– Annyi kilépő gyermek lesz, hogy nem jön össze a szükséges 15 fő, az újak nem pótolják a régieket – jegyezte meg elkeseredetten. Hozzátette: reménykedik a település adósságainak rendezésében, mert tartozásaik bőven vannak. – 2008-hoz képest semmiképpen nem számítok könnyebb évre, mert a körjegyzőségi normatíva is kevesebb lesz. Minden évben egyre kevesebb pénzből kellene ellátni ugyanazt a kötelezően előírt feladatot – kifogásolta Szabó Tibor.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának