Felügyelet nélkül az önkormányzatok

Január 1-jétől a közigazgatási hivatalok államigazgatási hivatalokként működnek tovább, de a jogutód szervezetek nem lesznek a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrei. A Fidesz szerint a kormány mindenképpen regionális szinten kívánja működtetni a rendszert, ezért nevezték át a közigazgatási hivatalokat államigazgatási hivataloknak.

2009. 01. 10. 19:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem láthatják majd el a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzését az újonnan létrehozott regionális államigazgatási hivatalok – erről Jauernik István, az Önkormányzati Minisztérium államtitkára számolt be lapunknak. Hozzátette: a feladatot ellátó szerv jogállását az Országgyűlésnek kétharmados törvénnyel kell szabályoznia, a téli ülésszak végéig azonban erről nem döntött a parlament. Az államtitkár abban bízik, hogy az Országgyűlés harmadik vagy negyedik nekirugaszkodásra megoldást talál az ügyre. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a helyzet rendezetlensége miatt mulasztásos törvénysértő állapot áll majd fenn.
Ismeretes, november elején az Alkotmánybíróság megsemmisítette a közigazgatási hivatalokról szóló kormányrendeletet. Az indoklás szerint egy kétharmados parlamenti többséget igénylő törvényt nem lehet kormányrendelettel pótolni, így a kormány nem vonhatja el az Országgyűlés hatáskörét. Az ügy előzményéhez tartozik, hogy az Alkotmánybíróság korábban már alkotmányellenesnek találta és június 30-i hatállyal megsemmisítette azt a „feles” törvényt is, amely a közigazgatási hivatalokat ugyancsak regionális szintűvé alakította.
A szakállamtitkár hangsúlyozta, az államigazgatási hivatalok január 1-jétől a közigazgatási hivatalok addigi munkájának mintegy 80 százalékát viszik tovább, csak az önkormányzatok törvényességi ellenőrzését nem látják majd el. Leszögezte, az új hivatalok az eddig struktúrával és személyi állománnyal működnek majd: nem lesznek végkielégítések, felmentések. Arra a kérdésre, hogy az önkormányzatok törvényességi ellenőrzését miként állítják helyre, annyit mondott, egyeztetni kívánnak a pártokkal.
– A tárgyalás alapja a november eleji javaslatunk lesz, amelyet a parlamenti pártok frakcióvezetőivel akkor ismertettünk. Elfogadjuk, hogy az önkormányzatok törvényességi ellenőrzését megyei illetékességgel kell szervezni. Mi viszont azt szeretnénk, hogy ne legyenek önálló megyei hivatalok, hanem azok a regionális hivatal megyei szerveként, kirendeltségeként működjenek. Fontos, hogy a rendszer ne kerüljön többe, mint eddig – szögezte le Jauernik.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója úgy látja, a kormány azért módosította a törvényt, hogy semmi ne változzon. – Azt akarják, hogy továbbra is fennmaradjanak a regionális hivatalok, csak most átnevezik őket államigazgatási hivatalnak. Ha azonban nem marad olyan hivatal, amit közigazgatási hivatalnak hívnak, akkor veszélybe kerülhet az önkormányzatok törvényességi ellenőrzése – jegyezte meg Répássy. Az ellenzéki politikus attól tart, hogy a kormány alkot majd valamiféle rendeletet, megpróbálják újra, ami már kétszer nem sikerült, hogy alkotmányellenesen szabályozzák a közigazgatási hivatalok feladatait. – Azért választották szét a feladatokat, mert így már csak a kisebb hatáskört kockáztatják – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.