Karácsony az erdő mélyén

Egyedül, de mégsem magányosan ünnepelt idén is a fallóskúti remete. A hívek mellett barátok, ismerősök látogatták meg, megtöltve az asztalt minden földi jóval: halászlével, hurkával, kolbásszal és kaláccsal. Szél Sándor Paszkált különösen az tette boldoggá, hogy az ég megharmatozta az ünnepet: idén is fehér lett a karácsony.

2009. 01. 07. 9:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Heves megyei Fallóskúton található a felső-mátrai templomok egyik legismertebb búcsújáró helye, a Mária-kápolna, amely forrása mellett leginkább talán a különlegesen szép tűzzománc stációiról ismert. A Mária-kápolna története viszonylag rövid időre nyúlik vissza: a hasznosi Sánta Lászlónénak 1947-ben jelent meg az erdőben a Szűzanya, nem sokkal később a fallóskúti forrást is megtalálták. A kápolnát azonban csak az 1970-es évek végén építették meg a csodás jelenések helyén. Később a búcsújáró hely – az ország különböző települései és tengerentúli támogatók adományaiból – tovább szépült: 1996-ban készült el a szabadtéri oltár, illetve a kápolna előtti márvány Mária-szobor, majd 2006-ban szentelték fel a Béke királynéja templomot, s ezzel befejeződött a fallóskúti kegyhely kiépítése.
A búcsújáró hely ma már azonban nemcsak az épített környezetéről híres, hanem a kegyhelyen lakó és az azt gondozó remetéről, Szél Sándor Paszkálról is. A középkorú, pirospozsgás arcú férfi idén már 18. karácsonyát töltötte az erdő mélyén. 1991 augusztusában döntött úgy, hogy a remeteséget választja a korábbi világi életmód helyett. Aki azonban azt gondolná, hogy a remete a világtól elzárva, magányosan éldegél a Mátra hegyei között, az téved. Még indulásunk előtt felhívtuk Kacsik Árpád atyát, hogy Szél Sándor Paszkál felől érdeklődjünk. A pap visszakérdezett, miért keressük a remetét, mire mi elmondtuk, az érdekelne minket, miként karácsonyozik a remete magányosan, az erdő mélyén. Erre az atya nevetve csak annyit mondott: „Higgye el, maga sokkal többet van egyedül, mint a remete.” Hozzátette: ettől függetlenül menjünk csak bátran, majd értesíti a remetét a látogatásról.
Egy nappal karácsony után, szombat délelőtt érkeztünk Fallóskútra. Tudtuk, hogy déltől mise van a Mária-kápolnában, és jelenlétünkkel nem akartunk a szertartás idején felfordulást okozni. Szél Sándor Paszkált a kápolna mellett kialakított kis rezidenciájában találtuk meg. Az épületben a maga egyszerűségében minden megvan, amire egy remetének szüksége lehet. A helyiség egyik sarkában asztal áll székekkel, Paszkál lapunk munkatársait is itt kínálta hellyel, a másik sarokban pedig egy régimódi szekrény tárolja a remete legszükségesebb ruháit. A szoba másik felében található az ágy, a fekvőalkalmatossággal szemben pedig a televízió kapott helyett, részben a 20. századi technikai találmány kapcsolja össze Paszkált a külvilággal. A lakhely melegét pedig a szoba közepén elhelyezett sparhelt biztosítja. A szerkezetet az idő vasfoga ugyan már jórészt megette, a masina mégis egymás után nyelte el a felaprított fadarabokat, és cserébe ontotta a meleget, kellő hőmérsékletet biztosítva a helyiségben. A falon pedig szentképek sokasága hirdeti Isten dicsőségét. S hogy a remete mennyire nem magányos, az első pillanatban nyilvánvalóvá vált. Két család is meglátogatta, az asszonyok takarítottak: pakoltak, söprögettek, letakarították az asztalt. A férfiak meg eközben Paszkál minden egyes gondolatát figyelték, segítettek neki a mise előkészüle-teiben.
Néhány perc alatt kiderült, hogy az atya elfelejtett szólni a remetének. A kegyhely fizikai és szellemi őre azonban ettől függetlenül szívesen vette lapunk érdeklődését, és rövid ideig ugyan, de készséggel munkatársaink rendelkezésére állt. Arról érdeklődtünk, hogy miként telt idén a karácsonya. Ízes palóc tájszólással, mosolyogva mesélt az utóbbi néhány nap történéseiről, mondandójának középpontjában természetesen a szertartások és az imádságok álltak. – Szenteste hét órakor volt itt a szentmise, vagy harmincan gyűltünk össze ezen az elhagyatott helyen. Nagyon boldog voltam, mert csodaszép volt az ünnepünk, még az égiek is megharmatoztak, fehér lett a táj. Később hosszasan imádkoztam, majd a televízióban megnéztem az éjféli misét – mesélte a szenteste eseményeit a mosolygós arcú remete. Arra a kérdésre, hogy a háta mögött található karácsonyfát ő díszítette-e fel, meglepetten válaszolt: „Persze hogy én, hát nekem is karácsony van.” Megnyugtattuk, hogy magunk is így gondoljuk, és az ünnep további napjairól kérdeztük. – Sokan jönnek ide, hiszen itt lelkileg megnyugszanak és feltöltődnek az emberek. Mindenkit jó szívvel fogadtam, köszöntöttem az ide érkezőket, és a kedves vendégeknek áldott karácsonyt és boldog új évet kívántam. A miséken, mivel nincs kántor, én énekeltem, az áldás után pedig mindenki lelkileg feltöltődve távozott – árulta el Paszkál. Arra a kérdésre, hogy mi került az idén az ünnepi asztalra, jókedvűen újságolta el, hogy halászlé, hurka, kolbász és kalács, amelyet jórészt a hívek adományoztak neki. Arról is faggattuk a remetét, hogy az idekint megélt 18 karácsonnyal kapcsolatban milyen emlékek jutnak eszébe. Nem hazudtolta meg önmagát. Röviden csak annyit mondott, eleinte az atya átvitte Mátraszentimrére misére, de manapság már csak a kályha „nevű” barátjával karácsonyoznak „kettesben”. Arra a kérdésre, volt-e rá példa, hogy a hívek csatlakoztak hozzá karácsonykor, csak annyit mondott, előfordult, hogy meglátogatták, hoztak ezt-azt, de sohasem maradtak vele. Megjegyezte azt is, hogy a rokonok is rendszeresen látogatják, de főleg nyáron jönnek el hozzá Fallóskútra. A rövid beszélgetést Paszkál zárta le azzal, hogy nekünk is boldog új évet kívánt. Megértettük, hogy a remete lélekben már a közelgő szentmisére készül…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.