Az idén tavasszal jött létre a Bihar–Sárrét Összefogás Vidékfejlesztési Nonprofit Kft. A cég feladata, hogy a Berettyóújfalui és a Püspökladányi kistérségbe érkező mintegy hárommilliárd forintnyi vidékfejlesztési forrás elosztásában közreműködjön. Az összeg nagyságáról egyébként ellentmondó információk találhatók az interneten. Biharnagybajom település weboldalán, a Bajomi Hírlevélben az áll: 2008. szeptember végén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jelentette be, hogy a Bihar–Sárrét Összefogás Helyi Vidékfejlesztési Közösség csaknem 3,5 milliárd forintos támogatási forrást nyert el. Az Agrarinform.com ezzel szemben, Csontos János MSZP-s országgyűlési képviselőre hivatkozva, azt írja: a második Leader-program részeként 2,5 milliárd forint támogatásra pályázhat a kistérség 41 települése.
Már a Leader akciócsoport megalakulása sem volt botránytól mentes. Rácz Róbert, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés elnöke 2007. szeptemberben tartott e témában sajtótájékoztatót, ahol elhangzott: a szocialisták „ráhajtottak” az európai uniós forrásokra, az önkormányzatok, civil egyesületek, egyházak megosztására törekednek. – Ennek ékes bizonyítéka a múlt héten Berettyóújfaluban alattomos körülmények között létrehozott Bihar–Sárrét Leader akciócsoport – hangoztatta akkoriban az ellenzéki politikus. Hozzátette: a Leader-programon belül a helyi vidékfejlesztési irodák mellett a kistérségi akciócsoportoknak lesz fontos szerepük, mivel a pályázatokat ők fogják kiírni, így kizárólag ők juthatnak hozzá az EU által biztosított lehetőségekhez. A közgyűlési elnök úgy fogalmazott, „az irodáknak nem lenne szabad közreműködniük az akciócsoportok megalakításában, de például Berettyóújfaluban éppen az irodavezető, Karalyos Géza hívta össze az alakuló ülés résztvevőit, ő bérelte a helyiséget, s a meghívót »véletlenül« az MSZP irodájából faxolták, tehát a szocialista kötődés nyilvánvaló.”
Az ügy érdekessége, hogy Karalyos Géza később feltűnt a Bihar–Sárrét Öszszefogás Vidékfejlesztési Nonprofit Kft.-ben is, jelenleg is a társaság egyik cégvezetője. A másik cégvezető pedig Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP tagja, aki a kettős állampolgárságról szóló 2004-es népszavazáson a szocialisták plakátarca volt, a 2006-os önkormányzati választáson pedig a párt színeiben indult Hajdú-Bihar megyében a tízezer és az alatti lakosú települések választókerületi listáján, ám a 11. helyről nem jutott be a megye közgyűlésébe.
Azonban nemcsak a cégvezetők személye érdekes, hanem az is, hogy a kilencfős társaság 2008–2015-ös időszakra, működésre előirányozott költsége jelenlegi euróárfolyamon 534,761 millió forint. Az összeg nagyságáról – több megdöbbentő részlet mellett – egy lapunkhoz eljuttatott előterjesztésből szereztünk tudomást. Nem árt megjegyezni, hogy a cégben négy pályázati tanácsadó mellett két irodavezető, két cégvezető és egy ügyvezető igazgató dolgozik.
Megkerestük a lapunkhoz érkezett előterjesztéssel kapcsolatban Daróczi Lajost, a Bihar–Sárrét Összefogás Vidékfejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezetőjét. Elismerte, a cégben valóban kilenc fő dolgozik, de, mint fogalmazott, az irodavezető csak titulus, ők alkalmazott munkatársak, csakúgy, mint a négy pályázati tanácsadó. Említést tettünk neki arról is, hogy a hozzánk érkezett anyagban az áll: az ügyvezető és a cégvezetők bére több százezer forint havonta, emellett jelentős költségtérítést is kapnak. (A pontos összeget azért nem közöljük, mert az általunk megkérdezett szakértő szerint a törvények nem egyértelműek. Bár megjegyezte, egy uniós pénzből működő cég adatainak nyilvánosnak kellene lenniük.) A bérekkel kapcsolatban Daróczi Lajos azt mondta, az általunk említett nagyságrend közelít az igazsághoz, de azok csak 2008-ra igazak, és a valós összegek alacsonyabbak. – Tekintettel azonban arra, hogy nem vagyunk közszereplők, a magam és a kollégáim fizetése nem közérdekű, titkos adat. A költségtérítések azonban nem olyan jelentősek, mint ahogy az ön által említett anyagban szerepelnek – mutatott rá az ügyvezető. Arra a kérdésre, igaz-e, hogy Bangóné Borbély Ildikó cégvezető úgy vesz fel útiköltség-térítést, hogy jogosítványa sincs, annyit mondott, erre nem válaszolhat, mert ez belső elszámoláshoz tartozik.
A lapunkhoz eljuttatott anyagban egyébként tételesen szerepelnek a személyi jellegű kiadások: az útiköltség, a szállás, a reprezentáció és egyéb költségek, egy tanulmányi út, konferenciák részvételi díjai, szakmai folyóiratok költségei, eszközbeszerzés, sőt még tartalékalap is.
Ami pedig a cég hatfős felügyelőbizottságát illeti, Daróczi Lajos szerint nem valósak lapunk információi, amelyek szerint a testület minden tagja kötődik az MSZP-hez. Mint mondta, a bizottságnak van független és fideszes tagja is, bár utóbbi személyt nem kívánta megnevezni. – Nem akarok beskatulyázni senkit sem – fűzte hozzá. Rámutatott arra is, hogy a felügyelőbizottság minden tagja úgy nyilatkozott: összeférhetetlenség nem áll fenn.
Nézzük hát, kik a hatfős testület tagjai: Gyula Ferenc Andrásné Kathy Ilona MSZP-s országgyűlési képviselő, a beretytyóújfalui képviselő-testület szocialista tagja (az ő neve a Complex Céghírekben Gyulai Ferenc Andrásné Kathi Ilonaként szerepel, de nem kérdés, hogy a két személy egy és ugyanaz, hiszen az anyja neve mindkét esetben egyezik.), Szilágyi Péter, Berettyóújfalu MSZP-s önkormányzati képviselője, volt szocialista országgyűlési képviselő, Gurzó László, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés MSZP-s tagja, a párt Hajdú-Bihar Megyei Területi Szövetségének alelnöke, Pénzes László, Komádi MSZP-s polgármestere, Kalas László, a Kabai Nyári Színházi Egyesület elnöke, valamint Kincses László, aki közreműködött Csontos János (MSZP) 2006-os országgyűlési kampányában. (A szocialista honatya két és fél éve Hajdú-Bihar megye 6. számú választókerületében szerzett mandátumot.) Kincses Lászlóról még tudni érdemes, hogy a rendszerváltás előtt Csontos Jánossal együtt a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség (KISZ) tagja volt, és együtt vezették Püspökladányban a helyi központi ifjúsági klubot. Kincses a rendszerváltás előtt részt vett a Demokratikus Ifjúsági Világszövetség által szervezett baloldali ifjúsági világtalálkozón, a VIT-en Havannában, édesanyja pedig az MSZMP első titkára volt Püspökladányban.
A kft. székhelye egyébként Bakonszegen van, a telephelyei pedig Berettyóújfalun és a Püspökladányban, a társaság mégis Bihartordán bérel irodát. Szabó József, a kistelepülés polgármestere megkeresésünkre el is ismerte, a Bihar–Sárrét Összefogás Vidékfejlesztési Nonprofit Kft. Bihartordán tőle bérel irodát, de arra nem tudott választ adni, hogy az épületben hányan dolgoznak és mivel foglalkoznak. – Szerződésem van a vállalkozással, de hogy a cég mit tesz, az már nem az én dolgom – tette hozzá.
Nem ez az első eset, hogy a megyei Leader akciócsoportokról lapunkban hírt adtunk. Mint azt korábban megírtuk, csaknem kétmilliárd forintnyi fejlesztési pénzről dönthet az a helyi Leader közösség, amelynek vezetőjét, Markovics Mátyást, az Érmellék Kistérségi Kht. ügyvezetőjét 2006 nyarán a bíróság gazdasági adatszolgáltatás elmulasztása vétségében bűnösnek találta. Markovics Mátyás megkeresésünkre azt mondta: mindenki megfogalmazhat aggályokat, erre bárkinek megvan a lehetősége. – A közösség ugyanakkor úgy döntött, hogy én legyek a vezető – szögezte le.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten