Tizenhárom kormánypárti településnek csaknem 3 milliárd forint támogatást ítélt oda a múlt év végén a Gyurcsány-kabinet. A kormány erről szóló, 2177/2008. számú határozata 2008. december
18-án született. Az MSZP-s vezetésű szombathelyi önkormányzat 850 millió forintot kapott színházépítésre. (Jordán Tamás, a Nemzeti Színház volt direktora vezeti a teátrumot.) A kormánypárti kapcsolat egyértelmű: Ipkovich György polgármester, országgyűlési képviselő, egyben az MSZP megyei szervezetének is elnökségi tagja. Marton Zsolt (Fidesz–KDNP), a szombathelyi közgyűlés tagja lapunkkal azt közölte, semmi előzménye nem volt a támogatás odaítélésnek.
*
– Egyszer csak, minden előzmény nélkül, a polgármester bejelentette a két ünnep között, hogy óriási örömhíre van, mert a város 850 millió forintot kap a színház megvalósítására. Nem volt előzetes döntés, tudtommal nem kértük ezt az összeget, se szerződést nem láttunk ezzel kapcsolatban – jegyezte meg az ellenzéki városatya, aki szerint az a gond, hogy meg sem kérdezték, mire kellene a pénz. Mint mondta, fontosabb lett volna a panelprogramot finanszírozni ekkora összegből.
Százhúszmillió forintot kapott a szintén MSZP-s vezetésű hatvani önkormányzat is az új-hatvani városközpont felújítására. Balla Attila, a helyi képviselő-testület Fidesz–KDNP-s tagja sem tudott arról, hogy a városnak pénzt ítélt meg a kormány. Fontosnak tartotta azonban megjegyezni, hogy a belváros felújítását is – sikeres pályázat híján – állami pénzekből fedezték, erre nyáron kaptak 100 millió forintot.
Szocialista polgármestere van a Heves megyei Gyöngyösnek is, a város 100 millió forintot kapott a kormánytól az Orczy-kastély és
-kert beruházásának befejezésére. Tuzáné Takács Zsuzsanna, helyi fideszes önkormányzati képviselőt teljes mértékben meglepte a hír. Mint mondta, ennek egyrészt semmi előzménye nem volt, másrészt úgy tudja, a kastély és a kert felújítását uniós forrásokból fedezik. – Korábban azt mondták, hogy az uniós pályázat teljes egészében lefedi a beruházást – tette hozzá.
A szintén MSZP-s vezetésű Miskolc ellenzéki önkormányzati képviselője sem hallott arról, hogy a város 300 millió forintot kap a Diósgyőri VTK labdarúgó-egyesületének stadionrekonstrukciójára. Szinay Attila (Fidesz) a hírre csak annyit mondott: „ez elkerülte a figyelmem, nem tudom előhívni ezt az információt”.
Egyedül Mezőtúron volt némi előzménye a helyi, 89,6 millió forintos támogatásnak, amit a város a Teleki Blanka Gimnázium iskolaépületének és udvarának felújítására kap. Szűcs Lajos (Fidesz), helyi önkormányzati képviselő elmondta, december 16-án (két nappal a kormányhatározat megszületése előtt) levelet írtak a Miniszterelnöki Hivatalnak, amelyben elpanaszolták, hogy milyen rossz állapotban van a Teleki Blanka Gimnázium épülete. – A 110 éves épület ajtajai, ablakai nagyon elhasználódtak, nem zárnak rendesen, elkorhadtak, balesetveszélyesek. Rendkívül esedékessé válna felújításuk, cseréjük – áll a dokumentumban. A kormány megértő volt, és gyorsan cselekedett, hiszen két nappal a levél aláírása után 89,6 millió forintos támogatást adott a városnak. – A dolog érdekessége, hogy az Önkormányzati Minisztérium 10 százalék önerőt kért a támogatási szerződésben. Ez nem pályázat volt, hanem egy kérelemre érkezett válasz, amihez 10 százalék önerőt rendeltek, hogy ne lógjon ki a lóláb – hangsúlyozta Szűcs Lajos.
A nyírbátori önkormányzat szintén szép összeggel gazdagodik, a kormánypárti vezetésű település 450 millió forintot kap tornacsarnok építésre. Ismert, az előző ciklusban Veres János pénzügyminiszter nyerte el a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település polgármesteri székét, a tárcavezető felesége pedig 2006-ban jutott be a város képviselő-testületébe.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között