Többnyire a szervezetek felügyelőbizottságába furakodtak be, de akad egy cég és egy egyesület, ahol az ügyvezetői és elnöki székbe is MSZP-kötődésű személy ült. Az ügy előzménye, hogy nemrég Rácz Róbert (Fidesz) képviselő, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés elnöke közölte, „a Leader-források elosztásának körülményei gyanúsak, aggályos mértékben telepszik rá pártalapon az MSZP”. Nehezményezte, hogy a Leader-források felhasználásának minden fázisában – a vidékfejlesztési irodák működtetésében, az akciócsoportok létrehozásában, a forrásfelosztás tervezésében – „az MSZP rövid pórázon tartja, szorosan felügyeli a projektet”.
*
Lapunk elsőként számolt be arról, hogy az egyik Hajdú-Bihar megye területén működő Leader cég, a Bihar–Sárrét Összefogás Vidékfejlesztési Nonprofit Kft. 2015-ig több mint 530 millió forintot költ el önmaga működtetésére. A társaság vezetésében több MSZP-s kötődésű személy is helyett kapott, akik havonta több száz ezer forintot tesznek zsebre. Ráadásul a kft. felügyelőbizottságának minden tagja valamilyen módon kötődik a kormánypárthoz. Az ő javadalmazásuk titkos. Azt is megírtuk, hogy a megye területén nem a bihar–sárréti akciócsoport az egyetlen, amelynek működtetésében aktív szerepet vállalnak a szocialisták. Az Érmelléki Vidékfejlesztési Nonprofit Kft. ötfős
felügyelőbizottságában is több MSZP-hez köthető személy foglal helyet: Juhászné Lévai Katalin MSZP-s országgyűlési képviselő, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés volt elnöke, Deák Gyula vámospércsi független önkormányzati képviselő, aki korábban részt vett Juhászné Lévai Katalin országgyűlési kampányában. A Ha-Ver Hajdúsági Versenyképesség
Nonprofit Kft.-nek is ötfős a felügyelőbizottsága, köztük van Kathiné Juhász Ildikó, aki az MSZP és az SZDSZ támogatásával nyerte el 2002-ben Hajdúböszörmény polgármesteri székét, és a bizottság tagja Galgóczi Mihály, Ebes MSZP-s polgármestere is. A párt nem hagyta magára a Hortobágyi Leader Nonprofit Kft.-t sem, a cégnél tevékenykedik Dobi Sándor, aki 2006-ban MSZP-színekben jutott be a balmazújvárosi képviselő-testületbe.
Tovább vizsgálódtunk Leader-ügyben, lapunk ezúttal a Jász-Nagykun-Szolnok megye területén tevékenykedő akciócsoportok működését vette górcső alá. Munkánkat nehezítette, hogy az egyesületek tisztségviselői a világhálón nem fellelhetők, a magyar bíróságok internetes oldalán csak a civil szervezetek képviselőjét találhatjuk meg. A Jászsági Kistérségi Helyi Közösség megkönnyítette helyzetünket, hiszen a társadalmi szervezet saját honlapot üzemeltet. Innen kiderült, hogy az egyesület elnöke Lóczi Miklós, aki 2002 és 2006 között a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés MSZP-s alelnöke volt. A szocialista politikus 2006-ban is sikeresen szerepelt az önkormányzati választáson: ismét bekerült a megye közgyűlésébe, valamint MSZP-s önkormányzati képviselőként tagja lett a jászapáti képviselő-testületnek. Lóczi Miklós jelenleg igazgatósági tag a Jászapáti 2000 MG. Zrt.-ben is, csakúgy mint Vinczéné Őze Erzsébet. Az ügy pikantériája, hogy míg ők, ketten a zrt. igazgatóságában együtt dolgoznak, addig a hölgy felügyelőbizottsági tag a Jászsági Kistérségi Helyi Közösség Egyesületben, ahol – mint már írtuk – az MSZP-s Lóczi Miklós az elnök. Nem ő az egyetlen azonban, aki MSZP-s kötődéssel tevékenykedik a társadalmi szervezetben, Lóczi mellett tagozatvezetőként Kisbakonyi Zoltánné, Jásztelek szocialista polgármestere is az egyesületben dolgozik.
A Tiszazugért Leader Nonprofit Kft.-ben sem ügyeltek még a látszatra sem, a cég ügyvezetői székébe is régi elvtársat ültettek. Takács László több ciklus óta (2002-ben és 2006-ban MSZP-s jelöltként) kitartóan próbál bejutni Kunszentmárton képviselő-testületébe, mostanáig sikertelenül. Úgy tudjuk azonban, hogy a rendszerváltás előtti politikai karrierje sikeresebb volt, hiszen annak idején a Pannónia Szőrmegyár MSZMP-párttitkáraként tevékenykedett. A cég felügyelőbizottságában két kormánypárti politikus is helyet kapott: Hegyes Zoltán, Cibakháza MSZP-s polgármestere, aki a párt internetes oldala szerint választmányi delegált, illetőleg Molnár Zsuzsanna, aki jelenleg a kunszentmártoni képviselő-testület MSZP-s tagja.
Szintén a megye területén működik a Nagykunságért Térségi Vidékfejlesztési Nonprofit Kft. A cég székhelye Túrkevén van, vezetője pedig Szabó Zoltán, a település volt független polgármestere. A céggel meglehetősen jó kapcsolatot ápol Máthé Zsolt, a Karcagi Helyi Vidékfejlesztési Iroda vezetője, aki a 2006-os önkormányzati választáson a kisújszállási 7. számú egyéni választókerület MSZP-s jelöltje volt. A Kisújszállási Művelődési Ház hivatalos weboldalán egyenesen arra kérik az érdeklődőket, hogy a Karcagi kistérség területén kérdéseikkel, problémáikkal Máthé Zsoltot keressék. A kft. felügyelőbizottságában két olyan személy is helyet foglal, aki a kormánypárthoz köthető: Mlinárcsek János, aki 2006-ben az MSZP– SZDSZ színeiben jutott be a mezőtúri képviselő-testületbe, illetve Váczi Attiláné, aki a legutóbbi önkormányzati választáson MSZP-s jelöltként indult Karcag 3. számú egyéni választókerületében.
A Közép-Tisza–Zagyva Vidékfejlesztési Egyesület első embere Debreczeni László, a Nagykörűi Haladás Mezőgazdasági Zrt. elnök-igazgatója. Figyelemre méltó, hogy egy vidékfejlesztési pénzek koordinálását végző egyesületet egy mezőgazdasági nagyvállalat első embere vezet. Helyettese Gyuricza Miklós, aki tavaly februárban független jelöltként, de MSZP-támogatással nyerte el Tószeg polgármesteri székét. A férfi azt megelőzően az MSZP-s vezetésű Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban dolgozott. Az egyesület elnökségének tagja még Molnár Péter, Újszász MSZP-s polgármestere is.
A Tisza-menti Leader Közhasznú Egyesületben az MSZP nem tudott befolyást szerezni, az egyik lapunk által megkeresett településvezető ezt azzal magyarázta, hogy a térség polgármestereinek többsége nyíltan vagy burkoltan jobboldali kötődésű. Kisebb súrlódások adódnak azonban abból, hogy Szőke András, a Törökszentmiklósi Helyi Vidékfejlesztési Iroda vezetője, információink szerint, megpróbál rátelepedni az egyesületre.
Róla tudni érdemes, hogy 2006-ban MSZP-színekben jutott be a törökszentmiklósi képviselő-testületbe, a rendszerváltás előtt pedig a város utolsó párttitkára volt.
Itt van egy újabb botrányos hangfelvétel Magyar Péterről - videó