Nem pártot alakítottunk, nem arról szó, hogy ez a szövetség elindulna bármilyen választáson, hanem azért hoztuk létre a szervezetet, mert két lábbal a földön járó polgármesterként gyakorlati megoldásokat tudunk találni azokra a kérdésekre, amelyek az önkormányzatokat mélységesen érintik – mutatta be a szövetséget az alakuló ülésnek otthont adó Derce Tamás. Újpest polgármestere hozzátette: az ország valamennyi polgára valamelyik település területén él, így ha az önkormányzatoknak rosszul megy, az kihat a lakók életére is.
A szövetséget hét polgármester hozta létre: Újpest első embere mellett Bethlen Farkas, a Pest megyei Verőce, Franka Tibor, a szintén Pest megyei Kerepes, Hajdú János, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hernádkak, Kovács Tibor, a Pest megyei Áporka, Répás József, a szintén Pest megyei Kiskunlacháza és Szepessy Zsolt, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Monok polgármestere. Egybehangzóan állítják: mindennapi munkájuk során döbbenten tapasztalják, hogy az állam egyre kevésbé tudja ellátni alapvető feladatait, és tud megoldást nyújtani a társadalmat feszítő alapvető problémákra. Mint mondják, közös felelősségük megtenni mindent a közbiztonság, az emberi élet, a tulajdon, a magyar társadalom védelmében. A szövetség tagjai polgármesterek csatlakozását várják.
Répás József, a szerveződés ötletgazdája azt hangsúlyozta, eddig minden településvezető helyben vívta a saját harcát, de úgy vélik, hogy együtt hatékonyabban tudnak fellépni azokban az ügyekben, amelyek mindannyiukat foglalkoztatják. Mint mondta, ha a pártalapon szervezett nagypolitika nem képes megoldást találni a problémákra, akkor nekik, önkormányzati vezetőknek kell cselekedniük. Franka Tibor, Kerepes első embere megjegyezte, kötelességeik vannak, jogaik viszont kevésbé. – A helyzet olyan, hogy elöl megy az ország elitje, mögöttük meg a polgármesterek kullognak, mint a málhás szamarak. Ha az első vonal fárad, akkor hátradobnak egy pakkot, amit a településvezetőknek kell a hátukra vennünk – mutatott rá a helyzet tarthatatlanságára Franka Tibor. Úgy látja, az ország lejtmenetben van, és ennek nincsen vége. Kovács Tibor, Áporka polgármestere a közbiztonság hiányára mutatott rá, az állam tragédiájának nevezte, hogy a jogérvényesítés leghatékonyabb eszköze az önbíráskodás. Elmondta: létre kell hozni az önkormányzati rendőrséget, amely a kisebb fajsúlyú bűncselekményekkel foglalkozhatna. Szepessy Zsolt kitért arra, hogy az elszegényedés újabban nem csak a leghátrányosabb helyzetben levőket érinti, ma már a vidéki lakosság dolgos, munkához szokott rétege is súlyos gondokkal küzd. Rámutatott arra is, hogy az emberek nem tudják megvédeni a vagyonukat, elhibázottnak tartja, hogy a húszezer forint értékhatár alatti lopás szabálysértésnek számít. – A bűnöző elemek ezt úgy értékelik, hogy húszezer forintig lehet lopni. Aki ez ellen védekezni próbál, mint tette ezt a kesznyéteni Barna bácsi, pórul jár – tette hozzá.
Hajdú János örömét fejezte ki, hogy létrejött a polgármesterek szövetsége, és abban bízik, hogy egyre több településvezető csatlakozik majd hozzájuk. Bethlen Farkas csak annyit mondott, ebben az országban minden rosszul működik, és mindenen gyökeresen kell változtatni. – Amikor 1998-ban polgármester lettem Verőcén, négy szóval léptem be a hivatalba: gondos gazdaként alázattal szolgálni. Ebben a szellemiségben kell vezetni egy országot is – szögezte le.
Deák Dániel szerint látványosan Magyar Péter megrendelése a mai Medián-kutatás is