Szombaton délelőtt tartották Esztergomban a város Szent Miklós Alapjának ünnepségét (képünkön) annak tiszteletére, hogy az önkormányzat a program által támogatott ezredik gyermek szüleivel kötötte meg a szerződést. Az önkormányzat vendégül látta a 999. és az 1001. szerződést megkötött családokat, valamint az első Szent Miklós-babát és szüleit is. Ismert, a Szent Miklós Alap a Születendő gyermekekért program 2005 januárjától él. A százmillió forinttal induló alapba az esztergomi önkormányzat minden helyben született gyermek születésekor 500 ezer forintot helyez letétbe, az induló összeget a város minden évben ötvenezer forinttal egészíti ki. Így huszonegy év múlva az akkorra felhalmozódó többmilliárdos alapból fejenként 2,5-3 millió forint segíti majd az esztergomi fiatalokat önálló egzisztenciájuk megteremtésében.
A program teljes sikerét mutatja, hogy Esztergomban kevesebb mint négy év alatt ezernél is több gyermek született. A város korábbi születési statisztikái évente 190-200 olyan gyermekről szóltak, aki részesülhetett volna az alap támogatásából, ha már 2005 előtt is létezett volna ilyen program. Esztergomban tehát az országos népességfogyással szemben van ok a bizakodásra, a programnak köszönhetően négy év alatt mintegy 25 százalékkal növekedett a helyben született gyermekek száma.
Az országosan 2006-ban bevezetett babakötvény azonban nem tud hasonló érdemeket felmutatni. Emlékezetes, az erről szóló, az első Gyurcsány-kormány által benyújtott törvényjavaslatot még 2005 végén szavazta meg a parlament. Az elfogadott jogszabály értelmében a 2005. december 31. után született gyermekek állami támogatást kapnak önálló életkezdésükhöz. A törvény szerint a születés évében az állam kezdetben minden gyermek számára 40 ezer forintot utalt át a baba Start számlájára, amelyet a szülő nyitott meg valamelyik hitelintézetnél. Az államkincstár automatikusan számlát nyit és vezet azoknak is, akiknek szülei ezt elmulasztják. Az alacsonyabb jövedelmű, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt kapó családok, illetve az állami gondozott gyermekek 7., illetve 14. életévük betöltésekor további 42-42 ezer forintra, összesen tehát 124 ezer forintra jogosultak. Gyurcsány Ferenc akkor azzal érvelt, a javaslat szülői megtakarításra is ösztönöz azáltal, hogy a befektetéseket egy bizonyos mértékig mentesítik a kamatadó alól, és a megtakarításokhoz állami kiegészítést nyújtanak. Ennek lényege, hogy a szülői megtakarítást az állam annak tíz százalékával egészíti ki, legfeljebb évi hatezer forintig, a rászorultaknál ez húsz százalék és évi legfeljebb 12 ezer forint. A törvény rendelkezett arról is, hogy az adókedvezmény maximum évi 120 ezer forintig jár. Az átmeneti vagy tartós nevelésbe vett gyermekek számlájára az állam évente 12 ezer forintot utal át. A Start számlán
összegyűlt pénzhez csak a 18. életévét betöltött fiatal juthat hozzá.
Demszky Gábor főpolgármester javaslatára a fővárosi önkormányzat 2006. március végén arról döntött, hogy Budapesten a rászorulók számára húszezer forinttal kiegészíti a babakötvényt. Demszky hasonló kiegészítésre akarta rávenni a fővárosi kerületeket, de azok többsége szakmailag, anyagilag megalapozatlannak, kampányjellegűnek tartotta az elképzelést.
Az év végén már arról szóltak a hírek, hogy teljes érdektelenségbe fulladt a 2005 végén meghirdetett és a 2006-os tavaszi választások előtt agyonreklámozott babakötvényprogram: a Magyar Államkincstár adatai szerint a tervezett minden második újszülött helyett alig minden tizedik nevére nyitottak 2006-ban babakötvényt, a Start számlákon október végéig nem egészen 300 millió forint gyűlt össze. A kincstári kimutatás szerint 2006. januártól október végéig mindössze 7221 számlát nyitottak a hazai bankoknál, pedig a hatalmas reklámkampány nyomán a piackutatók 45-50 ezer számlanyitást jósoltak.
A következő évben – ekkor már 42,5 ezer forint az induló összeg – sem javult a helyzet. A Pénzügyminisztérium 2007. nyári adatai szerint július 12-ig összesen 23 879 babakötvényre utalta át a Magyar Államkincstár az állam által biztosított induló
összeget, míg 2006. december végén még csak 10 888 Start számlát tartottak nyilván. A duplázás ellenére a babakötvénnyel rendelkező újszülöttek még mindig csak 17 százaléka rendelkezett Start számlával. Ez pedig azért fontos, mert abban az esetben, ha a 42 és fél ezer forintos állami támogatáshoz a szülő semmit nem tesz hozzá, a kincstári számlán körülbelül 220-250 ezer forint gyűlhet össze a gyermek 18 éves koráig. A program teljes kudarca azonban csak 2008-ban mutatkozott meg igazán. Hiába vezetett be január elsejétől könnyítéseket a babakötvényhez kapcsolódó számlák megnyitásánál a kormány, a kezdeményezést változatlanul érdektelenség övezte.
Megkerestük a Magyar Államkincstárt felügyelő Pénzügyminisztériumot, hogy megtudjuk a legfrissebb statisztikai adatokat a babakötvénnyel kapcsolatban. A tárca a kincstár internetes oldalára irányított minket, ahol kiderült, hogy 2008. január 1-je és november 30. között összesen
18 965 Start számlát nyitottak, 640-nel kevesebbet, mint az előző év ugyanebben az időszakában. Három év alatt, 2006. január 1-je és 2008. november 30. között a szülők 51 577 Start számlát nyitottak, holott csaknem háromszázezer gyermek született. Vagyis csak minden hatokig baba rendelkezik Start számlával. A Pénzügyminisztérium ennek ellenére úgy véli, a babakötvény egy jól működő rendszer, mert az állam támogatja a gyerekeket, és a számukra átutalt összeg 18 éves korukig kamatozik. – A szülők visszajelzései is pozitívak, és viszonylag nagy számban nyitnak gyerekeiknek Start számlát – tette hozzá a PM.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között