Igazságot szolgáltattak Sopronnak

Tegnap a Legfelsőbb Bíróság ítéletében megsemmisítette a soproni mélygarázsügyben a Győri Ítélőtábla által hozott jogsértő határozatot. A legfőbb bírói fórum megállapította, hogy az előző közgyűlésnek a mélygarázs beruházására kötött szerződése törvénysértő, és ezért semmis. A városnak tehát nem kell fizetnie több milliárd forintot azért, hogy saját vagyonát használhassa.

2009. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról a Magyar Nemzet többször beszámolt, a soproni önkormányzat korábbi szocialista városvezetése a 2006. évi önkormányzati választásokat közvetlenül megelőzően számos kétes szerződést kötött. Néhány nappal a választások előtt több nagy értékű városi ingatlant pályáztatás nélkül adott el az akkori szocialista polgármester, Walter Dezső különböző magántársaságoknak. Ezek közül az egyik legbotrányosabb ügy az volt, amelyikben Walter Dezső egy több mint egyhektáros belterületi telket mindössze nettó 20 millió forintért értékesített saját gyermekei cégének, a Walter Kft.-nek. A budapesti terézvárosi és erzsébetvárosi ingatlanpanamákkal figyelemre méltó párhuzamot mutat az a körülmény, hogy az eladásra szánt ingatlanok felértékelését szinte kivétel nélkül ugyanazzal az értékbecslő céggel készíttette el az önkormányzat.
Sopron új városvezetése a gyanús ügyek kivizsgálása után arra a megállapításra jutott, hogy az ingatlanokat áron alul, jogszabálysértő módon értékesítette a szocialisták első embere. A törvénysértések megállapítása és a város elherdált vagyonának viszszaszerzése érdekében a jelenlegi városvezetés polgári pereket indított.
Tegnapig az eljárások közül teljes körűen csak a polgármester családi ingatlanvásárlási ügye zárult le. A másodfokú bíróság jogerős ítéletében kimondta, hogy Walter Dezső a város tulajdonát jogerkölcsbe ütköző, azaz jogszabály által tiltott módon értékesítette saját családi vállalkozásának.
*
2006 januárjában a közgyűlés – a szocialisták többségi határozatával – Sopron belvárosának központi terét, az eladhatatlan Petőfi teret gyakorlatilag ellenérték nélkül átadta egy magánbefektetőnek, az SPT Kft.-nek. A szerződés lehetővé tette, hogy a kft. a köztéren saját magának felépítsen egy magángarázst, amit üzleti alapon 24 évre megközelítőleg 4 milliárd forintért bérbe adott volna az önkormányzatnak. A garázs tényleges bekerülési költségét az önkormányzat nem ismerheti meg, azt a magántársaság üzleti titoknak minősítette. Szakértők szerint a 240 férőhelyes garázs kivitelezési költsége az egymilliárd forintot nem haladhatja meg. Tehát az önkormányzat közterén a magáncég – anélkül, hogy a földterületért akár egyetlen fillért fizetett volna – megépíthette saját tulajdonú garázsát, amelyet a várható költségek négyszereséért használatba adott volna az önkormányzatnak.
Sopron új városvezetése a megállapodást megvizsgálta, majd annak eredményeként peres eljárást indított a szerződés semmisségének megállapítására. Az első fokon eljáró Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság és a másodfokú Győri Ítélőtábla – amelynek élén a Legfelsőbb Bíróság leendő elnökjelöltje, Havasiné dr. Orbán Mária áll – egyaránt úgy találta, hogy a szerződés nem jogszabálysértő, azaz érvényes.
Tegnap a Legfelsőbb Bíróság hirdetett végső ítéletet az ügyben. A döntésről Sopron polgármestere, Fodor Tamás tartott sajtótájékoztatót, amelyen bejelentette: a Legfelsőbb Bíróság megsemmisítette a Győri Ítélőtábla jogsértő ítéletét. A legfőbb bírói fórum megállapította, hogy az előző közgyűlésnek a mélygarázs beruházására kötött szerződése törvénysértő és ezért semmis. A bíróság úgy értékelte, hogy a szerződéssel a korábbi városvezetés gyakorlatilag ellenérték nélkül elidegenítette az önkormányzat forgalomképtelen törzsvagyonát. A bíróság kimondta, hogy a hatályos jogszabályok alapján a megépülő mélygarázsnak – mint forgalomképtelen törzsvagyonnak – minden körülmények között a közvagyonban, az önkormányzat tulajdonában kell maradnia.
A polgármester szerint a bíróság döntése megerősítette, hogy a korábbi, Walter Dezső által irányított szocialista városvezetés súlyos törvénysértést követett el, amikor azt akarta lehetővé tenni, hogy az épülő garázs közvagyon helyett magántulajdonba kerüljön. A szerződés különösen nagy érdeksérelmet és vagyonvesztést okozhatott volna a soproniaknak, mivel a törvénytelen módon magántulajdonba kerülő garázs használatáért 20 év alatt megközelítőleg 4 milliárd forintot kellett volna kifizetni az adófizetők pénzéből egy magáncégnek. A Legfelsőbb Bíróság döntése szerint tehát a garázs nem kerülhet ki a közvagyonból. – A soproniaknak tett ígéretünkhöz híven mindent megtettünk annak érdekében, hogy a törvénysértő helyzetet megszüntessük, a város jogsértő módon elherdált vagyonát visszaszerezzük és megóvjuk a soproni polgárokat további 4 milliárd forint törvénysértő kifizetésétől – mondta Fodor Tamás. – Sajnáljuk – folytatta –, hogy viszonylag hosszú időre, kétéves kemény és kitartó munkára volt ehhez szükség, és két magas szintű bíróság, a Győr megyei bíróság és a Győri Ítélőtábla is megalapozatlan, jogsértő döntéseket hozott az ügyben. Az időveszteség elsősorban a soproni lakosságot sújtotta, akiknek a parkolási gondokat el kellett viselniük. Meggyőződésünk azonban, hogy érdemes volt a jog és igazság útját végigjárni, hiszen a mai gazdasági körülmények között különösen fontos, hogy szocialista képviselők törvénysértő döntése alapján ne kelljen 4 milliárd forintot kifizetnie a soproniaknak saját vagyonuk használatáért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.