Vagyonosodási vizsgálatokat indít az APEH

Nem indíthatnak vagyonosodási vizsgálatot a munka nélkül gazdagodók ellen az önkormányzatok vezetői. A polgármesterek, akik a meglévő rendszer szigorításában látnák a megoldás kulcsát, csak közérdekű bejelentést tehetnek az APEH-nél, ha úgy tapasztalják, valaki nem adózott jövedelemből él fényűzően.

2009. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Adótitokra hivatkozva nem erősítette meg az APEH, hogy a rendőrség kezdeményezésére vagyonosodási vizsgálat indult a veszprémi késelés még szökésben lévő gyanúsítottja (Sztojka Iván) és feltételezett társai ellen. Ismert, rendőrségi információkra hivatkozva még szerdán több sajtóorgánum is tényként közölte az eljárás megindulását. Bakonyi Ágnes szóvivő lapunknak hangsúlyozta, konkrét ügyekről és vizsgálatokról nem áll módjukban konkrét információt adni, de általánosságban elmondhatja, hogy ha egy társszerv (rendőrség, vám- és pénzügyőrség) értesíti őket, akkor azonnal megindítják a vizsgálatot. – Élő kapcsolat van a nyomozó hatóságok és az APEH között. Vizsgálataik során a társszervek egyre többször kérik, hogy egy-egy konkrét esetben nézzük meg valaki vagyoni helyzetét. Ez azonban fordítva is működik. Előfordul, hogy egyes vagyonosodási vizsgálat során, ha az a gyanúnk, vagy bizonyítékunk van rá, hogy valaki bűncselekményből származó pénzzel nem tud elszámolni, akkor értesítjük a nyomozó hatóságokat – fogalmazott Bakonyi Ágnes.
Arra a kérdésre, hogy egy vagyonosodási vizsgálat meddig tart, és azoknak milyen következményei lehetnek, ismét általánosságban válaszolt. Elmondta, a törvények 3 hónapban szabják meg egy vagyonosodási vizsgálat határidejét, de az ügy – elsősorban azért, mert a vizsgált személy akadályozza az adóhatóság munkáját – elhúzódhat. – Az eljárás során nem az APEH-nek kell bizonyítani, hogy az illető nem adózott jövedelemből él, hanem neki kell bizonyítania, hogy vagyona adózott jövedelemből származik – mutatott rá a vagyonosodási vizsgálat lényegére a szóvivő, hozzátéve a vizsgálat végén az illetőre kiróják a becsült eltitkolt adót, és kiszabják rá a mulasztási bírságot is. Amint elmondta, ez az összeg a több tíz millió forintot is elérheti egy-egy személy esetében. Tavaly az APEH több mint 6 ezer ellenőrzést fejezett be, ebből mintegy 4 ezer esetben mutatott ki eltitkolt adót 32 milliárd forint összegben. Ehhez még hozzáadódik a mulasztási bírság.
Bakonyi Ágnes kitért arra is, hogy valakivel szemben akkor tudják lefolytatni a vizsgálatot, ha önként vagy rendőrségi kényszerítés hatására felveszi a kapcsolatot az APEH munkatársaival. Ez a körülmény azért lényeges, mert Sztojka Iván jelenleg szökésben van, ha rendőrkézre kerül, akkor folytathatják le vele szemben a vizsgálatot.
Rákérdeztünk arra is, hogy ki kezdeményezhet vagyonosodási vizsgálatot, a szóvivő megjegyezte: az APEH saját adatai alapján indíthat eljárást, de kezdeményezhetnek ilyet a nyomozó hatóságok is. Hozzátette: az állampolgárok közérdekű bejelentést tehetnek. Megkerestük a Polgármesterek a Változásért Szövetség több képviselőjét, hogy megtudjuk, helyben milyen eszközeik vannak a munka nélkül gazdagodók felkutatására. Szepessy Zsolt, Monok első embere elmondta, folyamatosan tartják a kapcsolatot a társhatóságokkal.
– Mi nem tudunk többet tenni, mint hogy megtagadjuk azoktól a szociális segélyt, akiknek vagyoni helyzete nem indokolja az önkormányzat támogatását – tette hozzá. Répás József, Kiskunlacháza polgármestere szintén arra panaszkodott, hogy nincs eszköz a kezükben. – Csak jelezni tudjuk az APEH-nek, ha gyanús esetet tapasztalunk, mi nem tudunk vizsgálatot lefolytatni – fogalmazott Répás József, hozzátéve, indokolt esetben csak a szociális rendszertől tudják távol tartani a munka nélkül gazdagodókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.