Pest megye két városában is polgármestert választottak vasárnap. Nagymaroson az eddigi településvezető, Petrovics László független jelölt nyerte a választást. Ismeretes, azért kellett időközi választást kiírni, mert még tavaly októberben a Pest megyei település önkormányzata feloszlatta önmagát. A településvezető annak idején úgy fogalmazott, a 7:5 arányban megszavazott önfeloszlatás hátterében az áll, hogy a testület egy részének érdekei nem érvényesülhettek kellő mértékben, ezért a fideszes többség kezdeményezte az új választást. Petrovics László régi-új polgármester vasárnap az 1899 szavazatból 1001-et szerzett meg, három riválisai közül a legtöbb voksot – 567-et – a Fidesz–KDNP jelöltje kapta. Megválasztották a 11 tagú testületet is, ahová kizárólag független jelöltek jutottak be. Az itteni önkormányzati választás érdekessége, hogy a Dunakanyar településének 11 képviselő-testületi helyéért 28-an mérkőztek meg.
Mádly Zsolt jogász, a KDNP-Fidesz jelöltje nyerte az időközi polgármester-választást a Pest megyei Fóton. Emlékezetes, a településen azért tartottak polgármester-választást, mert a város eddigi első emberét törvénytelenségek miatt a bíróság szeptemberben felmentette tisztségéből. A megüresedett poszt betöltésére hárman szálltak ringbe, Mádly Zsolt mellett egy MSZP-s és egy független jelölt.
A vasárnapi megméretésen a szavazásra jogosult lakosok 34,4 százaléka, kicsivel több mint ötezer ment el voksolni. A jegyző tájékoztatása szerint 3254-en voksoltak Mádly Zsoltra, a második helyezett, az MSZP jelöltje, 1654, a független jelölt pedig 182 szavazatot kapott. Vargáné Lenkó Erzsébet jegyző lapunknak elmondta, a 17 tagú testület összetétele nem változott: hatan az MSZP–SZDSZ színeiben, négyen függetlenként, hárman civil szervezetek jelöltjeiként, négyen pedig a polgári frakció képviseletében vesznek részt a város vezetésében.
A Baranya megyei Maráza lakói is polgármestert választottak vasárnap, mert a község korábbi vezetője tavaly ősszel elhunyt. A vezetői posztért egy független jelölt, Hoffmann János indult, így a jogszabály értelmében egyetlen érvényes szavazat is elegendő lett volna ahhoz, hogy polgármestert válasszanak. A 206 lelket számláló község 164 választópolgára közül végül 77 járult az urna elé; egy szavazat érvénytelen volt.
A Heves megyei Kompolton négy népszavazást is tartottak vasárnap. A kezdeményezők azt akarták elérni, hogy a lakóövezethez közel ne épülhessen szemétátrakó, -égető, -lerakó és -szelektáló üzem sem. Ám a népszavazás érvénytelen volt, miután az 1635 választásra jogosul kompolti közül csupán 458-an járultak az urnákhoz, márpedig a referendum akkor lett volna érvényes, ha a helybeliek több mint ötven százaléka él a szavazati jogával.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között