Zavaros vizeken eveznek Dombóváron

Újra romlik a víz minősége Dombóváron a vízmű egyik telepén, pedig 2006-ban több mint ötszázmillió forintból végeztek felújításokat a szolgáltatónál. A vízben növekedik a káros klórszármazékok aránya, amit eredetileg is csak jelentős többletköltséggel tudtak határérték alá szorítani. Egyelőre kérdéses, hogy miért romlik az ivóvíz minősége, az viszont tény, hogy az engedélyezett kiviteli tervekkel ellentétben a telepre egy több tíz millió forinttal olcsóbb szűrőt építették be. Naszvadi Balázs (Fidesz– KDNP) azt fontolgatja, hogy a helyzet tisztázása érdekében az Európai Csalás Elleni Hivatalhoz fordul.

2009. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Unikum. Az interneten különleges információra bukkantunk az Alisca Bau Építő Kft.-vel kapcsolatban. Korcsmár István, a cég ügyvezető igazgatója részt vett a tavalyi szekszárdi lobbitalálkozón, ahol a Magyar Vállalkozói Szalont képviselte. A szalon alapító elnöke Zwack Péter, aki 1998 szeptemberében lépett be az SZDSZ-be. A nagyvállalkozót 2000 decemberében beválasztották a párt ügyvivői testületébe, a posztot 2003-ig viselte. Zwack 2002-ben pártja országos listáján újra bejutott az Országgyűlésbe, de fél évvel később lemondott a mandátumáról, ekkor a mezőgazdasági bizottság tagja volt.


Dombóváron jelenleg mindkét vízműtelep megfelelő minőségű vizet ad, a szakemberek szerint azonban lehet, hogy hamarosan vége ennek az üdvözítő állapotnak. A ügy története évekkel ezelőtt kezdődött.
Magyarország az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2000-ben hatályba lépett irányelve alapján alkotta meg azt a kormányrendeletet, amelyben Dombóvár vízminőségi problémáinak megoldására 2009. december 25-i határidőt tűzött ki. A Tolna megyei városban a vízminőség egy 1994-es szalmonellafertőzés miatt került a helyi szakemberek figyelmének középpontjába. Az ügy rendezésére azonban csak az európai uniós csatlakozás után, 2004-ben adódott lehetőség, amikor a Dombóvár és Környéke Víz- és Csatornamű Kft. pályázatot adott be a Környezetvédelem és Infrastruktúra operatív program ivóvízminőség- javító tenderére.
Szűcs István, a szolgáltatócég ügyvezető igazgatója ezzel kapcsolatban a vizminoseg.hu portálnak úgy nyilatkozott, hogy ami a hátrányuk volt, az vált előnyükké, ugyanis mire az európai uniós programok beindultak, ők a korábbi problémák miatt már rendelkeztek elvi engedélyes tervekkel és megvalósíthatósági tanulmánnyal, illetve az ezekre alapuló vízgazdálkodási tanács határozatával. Dombóváron és környékén az volt a legnagyobb gond, hogy magas volt a víz ammóniumtartalma, de a vasból és a mangánból is több volt a megengedettnél az ivóvízben. A minőség javításával a közbeszerzési eljárás után az Alisca Bau Építő Kft.-t bízták meg, amely 2006 júniusában kezdett hozzá a munkához két vízműtelepen és az ivóvízhálózaton.
A beruházás teljes költsége 506 millió forint volt, amiből 478 millió forintot használtak fel az európai uniós forrásokból és hazai támogatásokból. Az önkormányzatnak 28 millió forint önerőt kellett fizetnie.
A kivitelezés 2006. november végén fejeződött be, ezután kezdődtek a gépi berendezéseken a forgatási próbák. A műszaki átadás-átvételi eljárás megindításával egy időben indult el a három hónapos próbaüzem.
Ekkor derült ki, hogy a rendszer nem működik megfelelően, mert a klórszármazékok (AOX) mennyisége jóval nagyobb lett az ivóvízben a megengedettnél. Az V. számú vízműtelepen az AOX mennyisége 60-70 mikrogramm volt literenként, amely magasabb az ÁNTSZ által tűrhetőnek tartott mikrogramm Cl/liter értéknél. Ráadásul ezt az értéket különböző üzemállapotok kipróbálása után sem sikerült határérték alá csökkenteni.
A szolgáltatónál azonnal szakértői csoportot hoztak létre, de fél évvel később még mindig gondot okozott a víz AOX-tartalma, az újra és újra megismételt mérések sem hoztak megnyugtató eredményt. Az ÁNTSZ ezért nem adta ki a végleges működési engedélyt.
A vízmű a problémák okait kereste, de mindenki mosta a kezeit. A rendszer szűrőit biztosító Cullingam Magyarország Kft. arra hivatkozott, hogy a technológiájuk kifogástalanul teljesíti a szerződésben rögzített paramétereket és a kormányrendeletben foglaltakat. A vízmű szakemberei ezek után kénytelenek voltak átalakítani a szűrőket, amelyek ideiglenesen meghozták a kívánt eredményt, az AOX értéke határérték alá süllyedt. Miután azonban az ÁNTSZ megadta a végleges működési engedélyt, újabb problémák jelentkeztek, az AOX azóta is egyre nagyobb koncentrációban jelenik meg a vízben. Garancia pedig nincs a berendezésekre, mivel a vízmű milliókért átalakította a szűrőket a saját költségén.
Egyelőre nem tudni, minek köszönhető a vízminőség újabb romlása, de az tény, hogy az elfogadott kiviteli tervekben még egy drágább szűrőberendezés (HIFLO–9) szerepelt, a telepre viszont már csak a több tíz millió forinttal olcsóbb szűrőt (HIFLO–6) építették be. Erről Éhn József, a beruházás műszaki ellenőre is beszélt egy helyi képviselőknek tartott fórumon. A szakember lapunknak is megerősítette, hogy spóroltak a szűrőkön, és elismerte azt is: nem tudni, hogy a megfelelő AOX-értékeket az átalakított rendszer meddig produkálja.
Egy biztos, a kivitelező cégnek kétéves garanciális kötelezettsége van, ami még nem járt le. Ha az AOX-értékek ismét határérték fölé mennek, akkor a feleknek meg kell egyezni az ügy rendezéséről, ami nem lesz egyszerű – jegyezte meg Éhn József.
Szűcs István, a Dombóvár és Környéke Víz- és Csatornamű Kft. ügyvezető igazgatója sem tudta megmondani, hogy a rendszer meddig produkál megfelelő minőségű vizet, és meddig tartja határérték alatt a klórszármazékokat. Mint mondta, a szénszűrők élettartama véges, a technológia előbb-utóbb kimerül.
A garanciás időn belül azonban a kivitelező kicseréli a szűrőket, ha kell – tette hozzá.
Naszvadi Balázs dombóvári Fidesz–KDNP-s képviselő érdeklődésünkre azt közölte, ismeri az ügyet, és fontolgatja, hogy a helyzet tisztázása érdekében az Európai Csalás Elleni Hivatalhoz fordul.
Orosz László, az Alisca Bau Építő Kft. munkatársa szintén elismerte, hogy a kiviteli tervekhez képest olcsóbb szűrőberendezést építettek be. Arra a kérdésre, hogy ez miért történt, annyit mondott, a Cullingam Magyarország Kft. a tervezővel egyeztetve építtette be az olcsóbb szűrőberendezést. Arra hivatkozott, hogy most már a drágább szűrőnek megfelelő technológia működik a telepen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.