Felügyelet nélkül az önkormányzatok

Távolinak tűnik a megegyezés a közigazgatási hivatalok ügyében a kormány és az ellenzék között. A Fidesz és a KDNP ugyanis az alkotmányellenes törvénymódosítás előtti állapotot állítaná vissza, míg az Önkormányzati Minisztérium továbbra is az államigazgatási hivatalokon belül működtetné a közigazgatási hivatalokat.

2009. 03. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is mulasztásos törvénysértés áll fenn a közigazgatási hivatalok ügyének rendezetlensége miatt. Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója lapunknak elmondta, a közelmúltban Jauernik István, az Önkormányzati Minisztérium államtitkárának kezdeményezésére egyeztettek a kérdésben. – A kormány valamelyest elmozdult a merev álláspontjáról, de még mindig régiókban gondolkozik. A régiós szinten megszervezett államigazgatási hivatalokban megyénként osztályokat szerveznének, s ezeket közigazgatási hivataloknak neveznék – vázolta Répássy, hozzátéve, ez számukra elfogadhatatlan, mert a törvényesség őrei nem az alkotmányellenes törvénymódosítás előtti formában működnének. Nehezményezte azt is, hogy a kormány arra akarja őket rávenni: a kétharmados önkormányzati törvényben kodifikálják a régiós szinten szervezett államigazgatási hivatalokat. Az ellenzéki politikus szerint a kormány térfelén pattog a labda, hiszen az Önkormányzati Minisztérium ismét új javaslat kidolgozásán fáradozik.
Jauernik István lapunknak elmondta, az új javaslat már el is készült. – Azokat a formákat keressük, ami a mindenkori kormánynak mozgásteret ad bizonyos kormányhivatalok, kormányzati szervek alakításához, ugyanakkor garantálja, hogy a törvényességi ellenőrzés megyei illetékességgel működjön – fogalmazott, hozzátéve, abban maradtak, hogy bizottsági indítványként nyújtják majd be a javaslatot. Jauernik István várja a pártok reagálását a javaslatra. A megegyezés ugyanakkor távolinak tűnik, mert úgy tudjuk, a tárca továbbra is az államigazgatási hivatalokon belül működtetné a közigazgatási hivatalokat.
Ismert, január elseje óta a közigazgatási hivatalok államigazgatási hivatalokként működnek tovább, de a jogutód szervezetek nem lettek a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrei. Jauernik István a döntést követően hangsúlyozta, a feladatot ellátó szerv jogállását az Országgyűlésnek kétharmados törvénnyel kell szabályoznia. Az Alkotmánybíróság múlt év november elején semmisítette meg a közigazgatási hivatalokról szóló kormányrendeletet. Az indoklás szerint egy kétharmados parlamenti többséget igénylő törvényt nem lehet kormányrendelettel pótolni, így a kormány nem vonhatja el az Országgyűlés hatáskörét. Az ügy előzményéhez tartozik, hogy az Alkotmánybíróság korábban már alkotmányellenesnek találta és június 30-i hatállyal megsemmisítette azt a „feles” törvényt is, amely a közigazgatási hivatalokat ugyancsak regionális szintűvé alakította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.