Óriási a felháborodás a vidéki MDF-ben

Vagy sikerül eltávolítani az MDF éléről Dávid Ibolyát és a párt MSZP-hez húzó vezetését, vagy a párt eltűnik a történelem sülylyesztőjében – ez a vélemény körvonalazódott azokból a nyilatkozatokból, amelyeket lapunknak vidéki demokrata fórumos politikusok adtak. Megtudtuk, óriási a felháborodás a párton belül, többek szerint az események az MDF megszűnését vetíthetik előre.

2009. 03. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Országszerte helyi szervezetek sora követheti a megszűnő vagy felbomlás határán álló Pest megyei MDF-s csoportok példáját. Amint azt tegnap megírtuk, földindulásszerű folyamatok indultak el a mostanáig erősnek mondható Pest megyei MDF-ben amiatt, hogy a párt országos választmánya jóváhagyta Bokros Lajos volt pénzügyminiszter jelölését a fórum európai parlamenti listájának élére. Több szervezet már megszűnt vagy a feloszlatását fontolgatja, mert nem tudnak azonosulni a döntéssel, illetve Dávid Ibolya pártelnök bejelentésével, amellyel Bokros Lajost igyekszik a miniszterelnöki székbe segíteni. A Pest megyeieket elkeseríti Csáky András pártból és frakcióból való távozása is.
Nem csak Pest megyében elégedetlenek azonban az MDF uniós listájával és hazai politikájával, országszerte több helyi szervezetben is az önfeloszlatást fontolgatják. – A Nógrád megyei választmány múlt csütörtökön ülésezett, ahol tizennégyen voltunk jelen: ebből két tartózkodás mellett tizenketten utasítottuk el Bokros Lajos jelölését – jegyezte meg Sisák Imre, a pásztói szervezet elnöke, a Nógrád megyei választmány tagja. Mint elmondta, az események azt mutatják, hogy a párt legszűkebb vezetése teljesen eltávolodott a tagságtól, és semmilyen kapcsolatot nem épített ki a lakossággal, Dávid Ibolya és emberei csak a Political Capital eszméletvesztő tanácsaira hallgatnak. Kitért arra is, hogy korábban a párton belül több javaslatot is előterjesztett a családok gyermekvállalási kedvének ösztönzésére, ezeket akkor a frakció minden tagja aláírta. – Akik most Bokros jelölésére szavaztak, önmagukat köpték szembe – szögezte le Sisák Imre, aki a pártból való távozását fontolgatja; a helyi szervezet még nem ült össze. A pásztói elnök szerint a megmaradásra az egyetlen esélyt egy rendkívüli országos gyűlés összehívása jelenthetné, ahol el lehetne távolítani a párt éléről Dávid Ibolyát és a párt MSZP-hez húzó vezetését. Takács Péter, az MDF Békés megyei választmányának elnöke az elsők között javasolta Boross Pétert Bokros Lajos helyett az EP-lista élére, de az elképzelés nem kapott többséget. Hazatérésekor azt nyilatkozta, a hogyan továbbról konzultál a helyi választmánnyal. Ennek végeredményéről egyelőre nincs hír. Valószínűsíthető, hogy a maradék Békés megyei MDF-esek részt vesznek a Boross Péter által kezdeményezett országos gyűlésen.
– Elképedve értesültem arról, ami a pártban az utóbbi napokban zajlik, egyszerűen nem tudom feldolgozni a fejleményeket – jelentette ki lapunknak Kiszely Pál, az MDF balatonfüredi elnöke, helyi önkormányzati képviselő, hozzátéve, a Veszprém megyei választmány összeül, és értékeli a helyzetet. Mint mondta, az MDF mindig arról volt híres, hogy a tisztesség pártján áll, és nem a politikai haszonszerzést helyezi előtérbe. A tagság nevében egyelőre nem kívánt nyilatkozni, de úgy fogalmazott: a tagok konzervatívok, akik már eddig is nehezen emésztették meg a párt vezetésének politikájában egyre nyíltabban tapasztalható irányváltást.
Az MDF budapesti elnöksége arra kérte a fővárosi kerületi szervezeteket, hogy tartsanak taggyűléseket, és a szombati döntést is beleértve értékeljék a helyzetet, és ennek alapján állítják majd össze a budapestiek véleményét. Porkoláb Mátyás budapesti elnöknek arról nincs tudomása, hogy valamelyik szervezet megszűnt volna, arról azonban beszámolt, hogy több helyen gondolkodnak ezen, hiszen mint mondta, a helyzet furcsa. Hatvanban abban reménykednek, hogy Boross Péter közbelép, mert komoly, korrekt politikusnak tartják.
– Nagyon remélem, hogy ezt a folyamatot megállítja, mert ha most Dávid Ibolya és Herényi Károly szétverik az MDF-et, akkor ez többet nem lesz párt. Reméljük, Boross Péter összehívja az országos gyűlést, és vissza lehet forgatni az idő kerekét – fakadt ki Nánási István, a hatvani szervezet elnöke.
– Abban bízunk, hogy ebbe az ámokfutásba Dávid Ibolya belebukik, egyetértek azzal is, amit Katona Kálmán mondott: az elnök aszszony agya megbomlott – fogalmazott Józsa Pál, a bükkszéki szervezet elnöke, a párt országos választmányának tagja. – Heves megye összes szervezete elkeseredett. A mostani vezetést azok pártolják, akik az MDF-ből és nem az MDF-ért élnek – mutatott rá Józsa Pál.
– Mennybe megyünk vagy a pokolra jutunk, de az biztos, hogy az ügyeket párton belül kell rendezni. Boross Péter gondolatát az országos gyűlés összehívásáról csak támogatni tudom. Az MDF léte forog kockán – jelentette ki Jónás László, az esztergomi szervezet elnöke, helyi önkormányzati képviselő, hozzátette: nem tartja szerencsésnek, ha egyesek elhagyják a pártot. Számára is talány azonban Bokros Lajos jelölése, ezt lényegesen nagyobb nyilvánosság előtt kellett volna megtárgyalni. – Az MDF szellemiségével nem mindenben összeegyeztethető döntés született – fűzte hozzá.
Csongrád megyében egyelőre egy politikus lépett ki az MDF-ből a választmány hét végi ülése óta: Kószó Péter hódmezővásárhelyi alpolgármester azonban a párt egyik alapító tagja. A politikus közleményében tudatja: Bokros Lajos neve egy szélsőséges fiskális szemléleten alapuló politikát jelent az emberek számára, ahol csakis a pénz számít. A Csongrád megyei MDF-alapszervezetek többsége nem kíván kopogtatócédulát gyűjteni Bokros Lajosnak – közölte lapunkkal Grezsa István, a párt megyei elnöke. Néhány alapszervezet pedig azt közölte: ugyan nem értenek egyet a választmány döntésével, de a többség akaratát kötelezőnek tekintik magukra nézve. Grezsa István szerint egyébként már csak idő kérdése, hogy az értékrend feladását mikor követi a politikai paradigmaváltás, vagyis hogy az MDF mikor áll át a baloldalra. Grezsa kérdésünkre közölte: ő maga azért nem lép ki a pártból, mert megyei elnökként elsősorban azoknak tartozik felelősséggel, akik őt erre a posztra megválasztották, vagyis az MDF Csongrád megyei tagjainak.

Formálódik a belső ellenzék. Hock Zoltán, az MDF elnökségi tagja lehet az a politikus, aki élére áll a párt ügyeit tisztázni hivatott országos gyűlés kezdeményezésének – értesült lapunk. Magát Hock Zoltánt nem sikerült elérnünk az ügyben, de forrásunk elmondta: Hock szorosan kötődik Boross Péter volt miniszterelnök környezetéhez, és a párton belül vitathatatlanul nagy tekintélyű politikus támogatása elegendőnek bizonyulhat egy ilyen terv véghezviteléhez. Hock még hétfőn, a parlamentben beszélt arról lapunk munkatársának, hogy szükségesnek tartaná a párt országos gyűlésének összehívását, amelynek az MDF politikáján túlmenően egy rendkívüli tisztújítás is témája lehetne.
A tegnapi Nap-keltében Bokros Lajos, az MDF európai parlamenti listavezetője élesen bírálta a kormány és a miniszterelnök munkáját. Úgy vélte, alkalmatlanok a válságkezelésre. – Retorikai fordulatokban bővelkedünk, vargabetűkben szintén bővelkedünk – mondta, hozzátéve: a miniszterelnök által bejelentett javaslatok, elképzelések néha egy napig se élnek. Arról is beszélt, Magyarországon szükség van egy olyan harmadik erőre, „amelyik a piacgazdaság és a demokrácia igazi útját képviseli”. (B. B.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.