Valóban több a bűntett, ahol több roma él?

Van-e valóságalapja annak a felvetésnek, hogy a cigányok nagyobb arányban követnek el bűncselekményeket, mint a többségi polgártársaik? – kísérelte meg kideríteni lapunk. A népszámlálási és a bűnelkövetési adatok szerint a válasz igen. A lapunknak nyilatkozó szakértők úgy vélik, kell beszélni a jelenségről, ugyanakkor arra is figyelmeztettek, hogy többféle adatot kell számba venni, mielőtt ítélkeznénk. Például azt, hogy a cigányok többnyire kisebb súlyú bűncselekményekért felelősek.

2009. 03. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor még nem volt tabutéma. Egy 1970-ben közzétett francia kutatás a következő megállapításokat tette: a cigányok által elkövetett bűncselekmények általános képét a kisebb súlyú bűncselekmények (lopások) jellemezték. A kiemelkedően súlyos bűncselekmények aránya nem magasabb, mint más népességben. Leggyakoribb bűncselekménytípusok: emberölések – legjellemzőbb féltékenységi indítékból, hivatalos személy elleni erőszak, vagyon elleni bűncselekmények. Egy 1979-ből származó csehszlovák felmérés szerint az öszszes cigány bűnelkövető aránya 3-4-szer magasabb volt, mint a nem cigány bűnelkövetőké. A fiatalkorú cigányok kriminalitása tízszerese volt a nem cigány fiatalkorúak bűnözésének. A leggyakoribb bűncselekmények a lopás, a testi sértés, a megrontás, a rablás voltak. Magyarországon 1975 és 1979 között tízezer lakosra jutó bűnelkövetők száma a nem cigányoknál 69,7, míg a cigányok esetében 133,3 fő volt. A fiatalkorúaknál ez a szám 118,3 míg a cigányoknál 342,7 fő. Tekintettel a két populáció eltérő korstruktúrájára, ténylegesen a cigányok esetében az összes elkövetőnél 2,2-szer, a fiatalkorúaknál 3,3-szor nagyobbak voltak ezek a mutatók. Egy 2007-es felmérés szerint a büntetés-végrehajtási intézetekben a fogvatartottakkal foglalkozók átlagosan 54 százalékra becsülték a cigány származásúak arányát. A legmagasabb arányt a Jász-Nagykun-Szolnok megyei bv-intézet 90 százalékos értéke mutatja; a másik véglet Vas és Győr-Moson-Sopron megye: itt az elítélteknek csak 26 százaléka cigány származású.


Parázs vita folyik az utóbbi időben arról, hogy van-e összefüggés a bűnelkövetők száma és egy adott település etnikai viszonyai között. Ennek próbáltunk utánajárni a népszámlálási és kriminalisztikai adatsorok összehasonlításával. Két egymástól függetlenül elkészített anyagot vettünk alapul: az egyik a 2007-es egységes rendőrségi-ügyészségi bűnügyi statisztika (erübs), a másik a 2001-es népszámlálás ide vonatkozó adatsora. Az adatok pedig azt mutatták, hogy ahol nagyobb a roma kisebbséghez tartozók aránya, ott többnyire magasabb az elkövetett bűncselekmények száma is. Szakembereket arról kérdeztünk, hogy miről árulkodnak az adatok.
„Jogos a felvetés”
Ritter Ildikó, az Országos Kriminológiai Intézet munkatársa úgy véli, nagyon nagy bátorság kell ahhoz, hogy ezt a kérdést feszegesse valaki, ugyanakkor teljesen jogos a felvetés. – Lehet összefüggés egy adott településen élő romák aránya és a bűnelkövetők száma között, de az nem feltétlenül szignifikáns. A kérdést érdemes a jövedelmi helyzet, a szegénység és a rendőrség felderítési mutatóinak szemszögéből is megvizsgálni. Fontos lenne tisztázni, hogy ezek a körülmények menynyire játszanak közre a bűnözés nagyságában – jelentette ki Ritter Ildikó, aki kitért arra is, befolyásolhatja a statisztikai számok alakulását az is, hogy a romákat ugyanazért a bűncselekményért hamarabb ítélik letöltendő börtönbüntetésre, mint a nem romákat. – A rendőrség is hamarabb indít eljárást, és eredményesebb azok ellen, akik kiszolgáltatottak. A szegények által elkövetett kisebb súlyú bűncselekmények felderítése is jóval egyszerűbb, főleg egy kisebb közösségben, ahol a sértett gyakran tudja vagy sejti, ki volt a tettes – tette hozzá. A kriminológus szerint a helyzet robbanásig feszült, és úgy véli, éppen ezért óriási gond, hogy nincs roma statisztika és bűnügyi statisztika. – Angliában a bűnügyi statisztikák nyilvántartják az etnikai hovatartozást is. Ez azért fontos, mert ez nemcsak a nyomozók felderítési munkáját segíti, hanem védettséget nyújt az adott etnikumhoz tartozó személyeknek is. Vizsgálva a tendenciákat, hivatkozhatnak arra, bizonyítható, hogy az igazságszolgáltatás rendszere egyes etnikumokhoz tartozó elkövetőkkel szemben különbözőképpen viselkedik – jegyezte meg a szakember, hozzátéve, nálunk ez nem így működik, itthon a rendszerváltás után átestünk a ló túloldalára. Ezzel éppen egyfajta védettségtől fosztottuk meg a romákat, amelyet egyébként élvezhetnének.
Őket könnyebb elkapni?
Ahol nagyobb a romák aránya, ott a rendőrségi statisztikák szerint több a bűnelkövető is – erősítette meg lapunknak Kó József, az Országos Kriminológiai Intézet munkatársa, aki azonban fontosnak tartotta több körülményre is felhívni a figyelmet. – Az esetek hetven százaléka vagyon elleni, tizenöt százalék az erőszakos, a maradék pedig az egyéb bűncselekmények közé tartozik. Vagyis ott lehet sok bűnelkövetőt találni, ahol sok a vagyon elleni bűncselekmény. A cigány elkövetők vélt aránya a kisebb súlyú erőszakos bűncselekmények és a kisebb súlyú vagyon elleni bűncselekmények esetében lehet magasabb. Ez azonban feltételezés, mert az elkövetők származását nem tartják nyilván – mutatott rá Kó József, aki ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az erübs-statisztikák csak azokat a bűncselekményeket tartalmazzák, amelyekben a rendőrség eljárt. Kiemelte azt is, hogy a szabálysértésekre nincs egységes statisztika, pedig a húszezer alatti lopások ide tartoznak. Említést tett arról is, saját kutatásaik azt mutatják, hogy a rendőrség a kisebb kárértékű bűncselekményeket deríti fel, ezek között pedig feltételezhetően több a roma származású elkövető. – Lehet, hogy nagyobb a cigányság aránya az elkövetők között, de ez részben azért van, mert őket könnyebb elkapni – tette hozzá.
Münnich: Van összefüggés
Münnich Iván agressziókutató megkeresésünkre elmondta, bár nem statisztikus, az ügyhöz van hozzáfűznivalója. – A kormány mostanában azt ismételgeti: nem igaz, amit a Fidesz és mások állítanak, hogy a bűncselekmények száma növekedett. Nem lehet azonban tudni, ezt a kabinet milyen statisztikai adatokra alapozza. Az igazság azonban az, hogy nem a bűncselekmények száma csökkent, hanem a rendőrség létszáma, és ez eredményezi azt, hogy kevesebb ügy kerül a hatóságok látókörébe – mutatott rá Münnich, aki említést tett a látens bűnözésről is. Mint megjegyezte, tömérdek bűncselekmény azért nem jut a rendőrség tudomására, mert sajnos már a mindennapi életünk részévé váltak. – Ki jelenti be azt, ha kivágnak a kertjéből egy fát, holott ez is bűncselekmény – jelentette ki az agressziókutató. Véleménye szerint ez utóbbi gyakorlatilag a „cigánybűnözéssel” esik egybe, az ebbe a kategóriába tartozó „kisebb” bűncselekmények száma óriási, a nagyságrendet is csak tippelni lehet. – Természetesen van összefüggés a bűnelkövetők száma és az adott település roma kisebbségi lakosság aránya között. Ha pedig a látens bűncselekményeket is be lehetne emelni a hivatalos statisztikába, akkor az eredmény még szignifikánsabb lenne – tette hozzá Münnich Iván.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.