Megdöbbenve állnak az önkormányzatok Varga Zoltán miniszterjelölt megszorításokra utaló kijelentései előtt. A szocialista politikus az Országgyűlés önkormányzati bizottságának múlt szerdai ülésén a meghallgatásakor úgy fogalmazott: az önkormányzatoknál egyszerre van jelen a pazarlás és a hiány; minden költségvetésben lehet találni olyan kiadásokat, amelyeket meg lehetne spórolni. A jelölt szerint, akit a testület 15:14 arányban támogatott a tárcavezetői posztra, a válságkezelésből nem maradhat ki az önkormányzati szféra sem.
Több önkormányzati vezető Varga elképzelései hallatán vendégségbe hívná a szaktárca várományosát. – Jöjjön le hozzánk egy hétre, és nézze meg a munkánkat, akkor talán képben lesz azzal kapcsolatban, hogy mi történik az önkormányzatoknál – hangsúlyozta Bencze István, a Pest megyei Dömsöd független polgármestere, aki szomorú szívvel olvasta a miniszterjelölt spórolással kapcsolatos elképzeléseit. Mint mondta, ő csak a helyi önkormányzat helyzetét ismeri, és abban biztos, hogy ők már nem tudják tovább faragni kiadásaikat. – Lehetetlen további pénzeket elvonni, ha élni akarunk – tette hozzá.
Franka Tibor sem lát lehetőséget a további karcsúsításra. A Pest megyei Kerepes első embere kijelentette: szeretne a miniszterjelölt szemével rendelkezni, mert ő a sajátjával nem képes észrevenni a pazarlás jeleit. – Ha Varga Zoltánnak ilyen éles a látása, akkor szívesen meghívom hozzánk, hogy találja már meg valamelyik sarokban, a padláson vagy a lépcső alatt, a megspórolható tartalékokat – jegyezte meg. Hozzátette: ha a jelölt talál ilyen pénzeket, akkor azt szívesen felajánlja még Kerepes rovására is a gazdasági helyzet enyhítésére. Továbbá ország-világ előtt híresztelné, milyen ostoba a kerepesi önkormányzat, élén a polgármesterrel, hogy nem voltak képesek rájönni, hol vannak a tartalékok.
Salgótarjánban közgazdasági irodavezetői állást adnának Vargának. Székyné Sztrémi Melinda Fidesz–KDNP-s polgármester szerint aki most spórolásról beszél, annak testközelből kellene tapasztalatokat szerezni, és megmutatni, hol folyik a pazarlás. – Felháborít a jelölt kijelentése, hiszen a 2009-es költségvetés elkészítésekor kimutattuk, hogy közvetett és közvetlen módon a kötelező feladatok ellátására 800 millióval ad kevesebbet az állam, mint kellene – mutatott rá. Mint mondta, tud olyan környékbeli településről is, ahol a polgármester saját vagyonából áldozott arra, hogy ne menjen csődbe a faluja.
– Varga Zoltán valószínűleg nem tudja, mi történt az önkormányzatoknál, amióta nem közgyűlési tisztségviselő – reagált Szakács Imre, a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés Fidesz–KDNP-s elnöke. Szerinte a miniszteri szék várományosa lemaradt arról, hogy a Gyurcsány-kormány gyakorlatilag megnyomorította az önkormányzatokat. – A kötelező feladatellátást sem tudjuk megoldani, nemhogy spóroljunk – jelezte.
Bakó Ferenc, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Mezőladány fideszes polgármestere közölte, ők már teljesen le vannak gatyásodva. – Ez egész egyszerűen őrültség, egy ilyen kis faluban, mint a miénk, nem tudunk mihez kezdeni. Hiteleket veszünk fel, már a béreket is kölcsönből fedezzük, fejleszteni pedig nem tudunk – fakadt ki.
Az MSZP-s vezetésű településeken sem látnak lehetőséget komolyabb takarékosságra. Csabai Lászlóné, Nyíregyháza polgármestere megkeresésünkre röviden annyit mondott: nem az önkormányzatoknál, hanem az önkormányzati rendszer átalakításával lehetne spórolni. – Ehhez viszont kétharmados törvény kell – tette hozzá. Komlón sem tudnak hova hátrálni. Páva Zoltán szocialista polgármester elismerte, bizonyos dolgokat lehet még ésszerűsíteni, de már anynyiszor átszervezték intézményeiket, hogy nem tudja, mit lehetne még tenni. – Hoztunk most egy 600 milliós megszorítócsomagot azért, hogy az önkormányzat hatalmas működési hiányát csökkentsük. Ettől azt várjuk, hogy három év alatt nullszaldóssá válik a gazdálkodásunk – árulta el Páva, jelezve, ennél többet nem tudnak vállalni.
Komárom MSZP-s településvezetője, Zatykó János Varga kijelentésére úgy reagált, hogy az önkormányzatoknál bizonyos dolgokat még át lehet alakítani, de ehhez konkrétan meg kell határozni, hogy mi a kötelező feladat, és ezt megfelelően kell finanszírozni. – Ezt az elmúlt húsz évben egyszer sem határozták meg pontosan – hívta fel a figyelmet.
Deák Dániel szerint látványosan Magyar Péter megrendelése a mai Medián-kutatás is