Padlóra kerülhetnek az önkormányzatok

Több településen felboríthatja az idei költségvetést az általános forgalmi adó (áfa) öt százalékpontos emelkedése. Az önkormányzatok vezetői közül az előrelátóbbak ugyan készültek a kormány megszorító intézkedéseire, de annak mértéke őket is kellemetlen helyzetbe hozta. A legnagyobb bajban azok a települések vannak, amelyek elnyert európai uniós pályázatokkal vagy már futó programokkal rendelkeznek, mert azokat meghatározott áfatartalommal és költséggel állították be.

2009. 06. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 1,3 milliárd forintos többletkiadást jelent Debrecennek az általános forgalmi adó (áfa) emelése, így elengedhetetlen a város költségvetésének nagy léptékű átalakítása – jelentette be Kósa Lajos (Fidesz), a város polgármestere, hozzátéve, hogy az áfa 20-ról 25 százalékra emelése a település gazdálkodásában idén mintegy 25 milliárd forintot érint kiadási oldalon, továbbá a pályázatok, beruházások költségeit is megemeli. Debrecennek 400 millió forintnyi tartalékalapja van, így az 1,3 milliárd forint többletkiadás lehetetlen helyzetet teremt, a hiányzó összeget pedig a költségvetés nagy léptékű átalakítása nélkül nem tudnák kigazdálkodni. – Ennek megvitatása és véghezvitele szeptemberben várható – mondta.
Nem számolta még ki a kiadási oldal várható növekedését a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Zagyvarékas önkormányzata. – A költségeink mindenképpen öt százalékkal emelkednek, akár élelmiszert, akár eszközt vagy anyagot vásárolunk. Az áfa növekedése természetesen a szolgáltatásokban is jelentkezik majd – panaszolta Agócs Gyula polgármester. A településvezető megjegyezte, óriási gondot jelent majd nekik a július elsejétől hatályos intézkedés, hiszen eddig is banánhéjon táncoltak. Fejlesztésre nem is mernek gondolni. Elképzelhető az is, hogy a költségvetésükhöz hozzá kell nyúlni, mert abba előre nem kalkulálták bele a megszorításokat. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a vállalkozások nehézségei miatt az önkormányzat adóbevétele csökken, bár ezzel legalább előre számoltak.
Minden újabb kiadás negatívan érinti az önkormányzatokat – bocsátotta előre a Pest megyei Kismaros polgármestere. Poldauf Gábor szerint különösen azokat a településeket érinti súlyosan a változás, amelyeknek elnyert pályázataik vannak. Egy nagyobb beruházásnál ugyanis az ötszázalékos növekedés komoly összeget jelent. A független településvezető hangsúlyozta, ők előre komoly tartalékot terveztek erre az évre, mivel számítottak a megszorításokra. Ennek viszont az az ára, hogy jutalmakat, juttatásokat nem tudnak fizetni, és minden számlát maga a polgármester engedélyez aláírásával. Ebben az évben már nem fizetnek 13. havi fizetést és befagyasztották a béreket. – Dolgozni ugyanakkor ugyanannyit kell, vagy még többet, mint eddig, mert egyre több feladatot tesznek az önkormányzatok nyakába – mutatott rá Poldauf Gábor.
Még drágább lesz az élet – reagált az áfaemeléssel kapcsolatos megkeresésünkre Mándli János, a Vas megyei Pecöl első embere. Hozzátette: folyamatosan élik fel a tartalékaikat, és ez az út rossz irányba vezet. A kistelepülési polgármester úgy látja, hogy a kormány minden oldalról ellehetetleníti őket. – A normatívákból nem tudunk kijönni, egyre jobban meg kell húzni a nadrágszíjat – fakadt ki Mándli János. Az idei költségvetést ennek ellenére valószínűleg nem kell felülvizsgálni, mert úgy alakították azt ki, hogy számítottak a kormány „kedvességeire”. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzatnak nagyon komoly gondot jelent az áfaemelés. Különösen az európai uniós pályázatoknál és a már futó programoknál jelentkeznek a gondok, mivel azokat meghatározott áfatartalommal és költséggel állították be. Seszták Oszkár, a megyei közgyűlés elnöke úgy fogalmazott, hogy az általános forgalmi adó növekedése jelentkezik a hivatalban és az önkormányzat által fenntartott intézményeknél is. A költségeket már eddig is fogták, de ezután tovább kell szigorítani a gazdálkodást, ez viszont azt jelenti, hogy az intézmények nem tudnak ugyanolyan minőségű szolgáltatást nyújtani, mint eddig. Szeptemberben értékelik majd a helyzetet, ekkor tekintik át a közgyűlés és intézményeinek költségvetését.
A Nógrád megyei Bátonyterenye szocialista polgármestere is az elnyert pályázataik sorsa miatt aggódik, hiszen ők is húszszázalékos áfával kalkuláltak mindent. – Mintegy egymilliárd forint összegben van elnyert pályázatunk, így nem kis összegről van szó – mutatott rá Lavajné Dóka Éva, hozzátette: abban reménykednek, hogy a veszteségeik kompenzálására lesz majd valamiféle egyéb pályázat. A településvezető kitért a cégeik helyzetére is, mondván az ott jelentkező költségnövekedést kénytelenek lesznek áthárítani a lakosságra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.