Az akác mint hungaricum

Miközben a válság miatt a legtöbb cég kénytelen leépíteni Magyarországon, a Nyírerdő Zrt. éppen az ellenkezőjét teszi: fejleszt és munkahelyeket teremt. Az általuk kezelt csaknem hatvanezer hektár állami tulajdonú erdő több mint negyven százalékát teszi ki a Nyírség aranyának tartott akác.

2009. 07. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szembemegy a hazai faiparban jelenleg tapasztalható irányzattal a Nyírerdő Zrt., ugyanis amíg a válsághelyzetben levő területeken szinte mindenki a létszámleépítésben látja a kiutat, addig a társaság munkahelyeket teremt. Tavasszal fejeződött be az ófehértói erdei rakodón egy teljes fagyártmány-üzemi rekonstrukció, ezzel az erdőgazdaság több mint egy tucat új álláshelyet hozott létre a logisztikai központban. Terveik szerint itt az állandó munkaerőn kívül közmunkások is dolgoznak majd egy fiatal erdőmérnök irányításával.
A gyorsan változó piaci körülmények miatt szükségessé vált fejlesztés 300 millió forintba került, a költségek fele a tulajdonos Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. támogatásából származik, a többi az erdőgazdaság saját forrása volt. Az összességében 1500 négyzetméteres nyitott és zárt fűrészcsarnok fele fűthető. A csarnoképület kialakításának költsége meghaladta a százmillió forintot, s ugyanenynyibe került a feldolgozógépek beszerzése is. Az alkalmazott technológia lehetőséget teremt a vékony és rövid fűrészüzemi alapanyag hasznosítására is. A cég tervei szerint évi 3000-5000 köbméter faanyag feldolgozására nyílik lehetőség, de ez a mennyiség tovább nőhet a piaci lehetőségek feltérképezését követően.
Szőlőtámfa, bányafa, hengeres oszlop, cölöpfa – többek között ilyen termékek kerülnek ki Ófehértóról. Ezekre elsősorban Németországban, Dániában, Hollandiában, Ausztriában, Franciaországban és Olaszországban van kereslet, de még Dél-Koreából is vannak vásárlók. A logisztikai központban közvetlenül a lakosságnak is értékesítik a faanyagot.
Az ófehértói fagyártmányüzem jól kiegészíti az erdőgazdaság nyírbátori fafeldolgozó gyárának kínálatát. Itt működik Európa legnagyobb kapacitású akácgőzölője, amely évente 2000-2500 köbméter akác kezelésére alkalmas. A gőzölő alkalmazása nyomán nemcsak a fa felülete, hanem mélységben is ugyanolyan színt kap. Emellett a kezelés felpuhítja a keménysége okán az ördög fájaként ismert akácot, így az jól megmunkálhatóvá válik – utat nyitva a parkettagyártás és az asztalosipari felhasználás felé. Az így előállított termék lehetőséget ad keménylombú trópusi fafajok kiváltására is. A túlnyomásos gőzölő berendezés a megszokottnál magasabb hőmérsékleten dolgozik, ezért a gőzölési idő lerövidül, és a kívánt színhatások sokkal egyenletesebben vezérelhetők.
A Nyírerdő Zrt. által kezelt csaknem hatvanezer hektár állami tulajdonú erdő több mint negyven százaléka a Nyírség aranyának tartott akác – így ez a fafaj meghatározónak számít a társaságnál. Kiváló alapanyaga a szőlészetnek, a kertépítészetnek vagy éppen a gyermekjátszótereknek. Fája sokszínű – ez a tulajdonság viszont gátolhatja a bútoripari hasznosítását. A Magyarországon mintegy 300 évvel ezelőtt megjelent akác mára hungaricummá vált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.