Vádemelési javaslattal zárta le tegnap a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság a Szabó Loránd ellen indított nyomozást, Dombóvár volt szocialista polgármesterét vesztegetéssel és hivatali visszaéléssel gyanúsítják – közölte az MTI-vel Máté Dezső bűnügyi osztályvezető. Hozzátette: a vádemelési javaslatot 15 napon belül továbbítják az ügyészségnek. Ismert, Szabó Loránd márciusban vesztegetéssel próbálta rávenni az őt feljelentő fideszes önkormányzati képviselőt, hogy vonja vissza magánindítványát. Naszvadi Balázs korábban azután tett feljelentést rágalmazás miatt, hogy Szabó két ízben is azt állította: az ellenzéki politikus intézményi vezetőként hatmilliós kárt okozott tizenhat önkormányzatnak. A Szekszárdi Városi Bíróság emiatt – nem jogerősen – már elmarasztalta az akkor még MSZP-s polgármestert, aki fellebbezett. A rágalmazási per másodfokon július 2-án folytatódik a Tolna Megyei Bíróságon, ekkor ítélet is születhet.
A jogerős elmarasztaló döntést szerette volna elkerülni Szabó Loránd, amikor Naszvadi Balázsnak magánindítványa visszavonásáért cserébe egy négyszemközti találkozón kétmillió forintot, egy tanácsnoki állást és az ellenzéki képviselőt foglalkoztató alapítvány számára önkormányzati megbízást is felajánlott. A vesztegetési kísérletről Naszvadi a Legfőbb Ügyészségen tett bejelentést, majd színleg folytatta a tárgyalásokat Szabó Loránddal – azzal a szándékkal, hogy leleplezze a bűncselekményt. Az alkuban felajánlott tételeket a szocialista politikus mind teljesítette, a kétmillió forintot sofőrjével juttatta el a találkozó helyszínére. A pénzátadásról a Hír TV Célpont-stábja közölt felvételeket. Az ügyben először Naszvadi, majd Szabó is feljelentést tett a rendőrségen. A megyei rendőr-főkapitányság a Tolna Megyei Főügyészség fokozott felügyelete mellett lefolytatta a nyomozást, és a vizsgálat adatai alapján vesztegetéssel és jogtalan előny nyújtásával elkövetett hivatali visszaéléssel gyanúsítja Szabó Lorándot, aki időközben június 17-én indokolás nélkül lemondott polgármesteri tisztéről. Naszvadi Balázs esetében nyomozást megszüntető javaslatot tesznek a ügyészségnek, miután a hatóság tudomására hozta a történteket, ami a büntető törvénykönyv szerint egyéb megszüntető oknak minősül.
Szinte semmi. Magyarország szinte semmit nem tesz a korrupcióellenes program céljainak eléréséért – közölte tegnap a Transparency International. A szervezet a korrupció elleni küzdelem céljával aláírt OECD-egyezmény megvalósulását vizsgálta 36 országban. Hazánkban többnyire a megfelelő jogszabályok és az erős nyomozati eszközök hiánya rontja a korrupcióellenes harc esélyeit.
Esernyő nélkül ma kockázatos elindulni