Miért jó a család? Miért jó a falu?

Olvasónktól
2009. 08. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A századforduló (nekem már csak századforduló marad az 1900-as évek eleje, szemben a mostani ezredfordulóval) nagy brit szatirikusa, G. B. Shaw mellett (szó szerint „mellett”, mert gyakran csipkelődtek egymással) az áttért katolikus, G. K. Chesterton idejében is támadták egyesek a családot, mások meg védték azt. Chesterton szerint a család védelmezői rosszul védik a családot. A család nem békét, nyugalmat, egységet, egyetértést jelent, hanem gyakran az ellenkezőjét. A család értéke a kis közösség értéke, például a falu értéke, amibe beleszületik az ember. A családban, faluban nagyobb világot tudhat az ember maga körül, mint egy nagyvárosban. „Sokkal tisztábban látja, mily vadul különböznek egymástól az emberek, mennyire hajthatatlanul járják a maguk útját. Egy kis közösségben társaink eleve adottak”. Ez bizony így van. Egy nagy családban, faluban a falu bolondja, nagyotmondója, kikapós menyecskéje, de csöndes bölcse, vézna, de szorgalmas mitugrásza, aggszüze, szóval mindenki a helyére kerül.
A nagyvárosban rokonszenv alapján létesülnek közösségek, s nem klánt, hanem klikket alkotnak. „A klikk tagjai viszont azért élnek együtt, mert lelkük egyforma, korlátoltságuk a szellemi koherencia elégtelenségéből és az önelégültségből származik, olyanfajta korlátoltság, amely a poklokat lakja. A nagy társadalom táptalaj a korlátoltság számára; gépezet, amely azzal a céllal működik, hogy a magányos, mimóza egyént megóvja a keserű és üdvös emberi kompromisszumoktól.” Így igaz. Egy faluban a lódító Gyurcsány sose lett volna a falu bírója, Kóka és Bajnai sem lettek volna a község sportklubjának pénztárosai. Ott nem bízzák kecskére a káposztát, mint Molnárra az egészségügyet, mert gyerekkoruktól kiismerték volna őket. A falurombolás, a családrombolás, az iskolarombolás arra jó, hogy buta, tapasztalatlan, felelőtlen s kormányozható nyájat tenyésszenek, ami elmegy melletted, ha összeesel az utcán, azzal védekezve, hogy biztos részeg vagy. Családok kellenek, falvak, lakótelepi és lakóhelyi klubok, mert ott kell szembesülniük és kialakulniuk a véleményeknek; az agorán, a vonaton, a lakógyűlésen.
„Ne szólj szám, nem fáj fejem” – ez a szocialista társadalomban a túlélést biztosító jelszó volt. Ma azt jelenti, ha nem szólsz, s nem is fáj, már talán nem is élsz. Szóljunk és fájjon a fejünk, mert törnünk kell, hogy kitaláljuk, hogy is másszunk ki a gödörből, ha nem akarjuk megvárni, míg betemetnek.
Dr. Bálint Géza
e-mail

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.