Senki nem védte meg az adósokat

Eleve a lakások megszerzése volt a cél azoknál a hiteleknél, amelyeket túlságosan előnyös feltételekkel kínáltak a bajba jutott embereknek – derítette ki az egyik hetilap. Bár a gyanús kölcsönöket közvetítő ügynöki hálózat és vállalkozások ellenőrzése a pénzügyi felügyeletek feladata lenne, a kilakoltatáshoz vezető ügyleteket senki nem akadályozta meg.

2009. 08. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hitelközvetítői rendszer és a kölcsönöket intéző ügynöki hálózat szabályozásának hiánya teszi lehetővé, hogy az adósok szempontjából nagyon rossz feltételekkel kerülhetnek árverésre lakóingatlanok. Legalábbis erre utal, hogy a bedőlt hitelek nagyobbik része mögött közvetített kölcsönök állnak, ahol a hitelezők pedig eleve a lakás megszerzését tartották szem előtt – írta tegnapi számában a HVG. A hitelkihelyezések helyszíni vizsgálatának hiánya és a jogi környezet tisztázatlansága szakemberek szerint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) felelősségét is felveti, a közvetítői szerződések tüzetesebb vizsgálata után ugyanis még időben fény derült volna az ügyfelek számára kifejezetten hátrányos feltételekre. A hitelügynökök sok esetben ugyanis olyan személyeknek is adtak kölcsönt, akiknél nem vagy csak felületesen ellenőrizték a havi jövedelmeket, miközben a hitel fedezetéül kért ingatlanra nagyon alacsony áron vételi jogot kötöttek ki. A bajba került adós lakását így a piaci érték hetven százalékáért vagy ennél is alacsonyabb árért verhetik dobra, vagyis könnyen előfordulhat, hogy a kilakoltatottaknak még az értékesítés után is fizetniük kell az adósságot. A Banki Hitelszövetség szerint az ellenőrzés hiánya ahhoz vezetett, hogy a spekulánsok és a lakásmaffia megvethette a lábát a pénzügyi vállalkozásokhoz kapcsolódó ingatlanfelvásárlásoknál.
– Nagyon nagy baj, hogy legálisan tevékenykedhetnek olyan pénzügyi vállalkozások vagy közvetítők, amelyek olyan ügyfélkörnek adnak hitelt, melynél már előre lehet látni, hogy a kölcsön viszszafizetése komoly gondokat okoz – nyilatkozta lapunknak Barabás Gyula. A Magyar Hitelszövetség elnöke szerint az egyoldalú feltételek miatt gyakran nagyon alacsony összegű tartozások bennragadása esetén is le kell mondania az adósnak saját ingatlana tulajdonjogáról. Az érdekvédelmi szervezet ezeknek az eseteknek a kivédésére javasolta, hogy az 500 ezer forint alatti tartozások végrehajtását függesszék fel olyan lakóingatlanok esetében, amiket lakáshitelek terhelnek. Mivel sok esetben a kölcsönt nyújtó vételi jogának bejegyzése előre kitervelt csalási szándékot jelenthet, a hitelszövetség az adóhatósággal ellenőriztetné, milyen forrásból vásárolták meg a dobra vert lakást.
A kilakoltatáshoz vezető közvetített hitelek ellenőrzésének hiányosságaival kapcsolatos kérdéseinkre a PSZÁF azt a választ adta, hogy a felügyelet még tavaly februárban hívta fel a figyelmet arra, hogy „fontos lenne a megfelelő minősítési rendszer kidolgozása és működtetése”, az elmúlt hetekben pedig tíz eljárást is elindítottak. A felügyelet felhívta a figyelmet arra is, hogy amennyiben egy ügy eljut a végrehajtásig vagy a kilakoltatásig, a folyamatba már a bíróságon és a jegyzőn kívül más hatóságnak nincs beleszólása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.