Ha nincs munkahely, hiába tolják ki a nyugdíjkorhatárt

A nyugdíjkorhatár emelése jelen körülmények között nem jó megoldás a munkaerőpiac gondjaira, mert hiába kell hosszabb ideig dolgoznia valakinek, ha nincs munkahely, ahol ezt teheti – mondta csütörtökön Monostori Judit, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Népességtudományi Kutatóintézetének tudományos munkatársa a kormány nyugdíjreform-elképzeléseivel kapcsolatban.

MNO
2009. 02. 19. 14:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Monostori úgy vélekedett, hogy – az egyéni jólét és a nyugdíjrendszer problémái tekintetében is – a munkaerőpiac bővítése lehet a megoldás, mivel jelenleg a 15-64 éves korosztályban nemzetközi viszonylatban nagyon alacsony, 57 százalékos a foglalkoztatottság. Az idősebb korosztályokban ez még alacsonyabb, 2007-ben például az 55-59 éves korosztály foglalkoztatottsági rátája mindössze 48 százalék volt.

Elmondása szerint ha az emberek már nem találnak munkát, és még nem érték el a hivatalos időskori nyugdíjkorhatárt, akkor különböző csatornákon lépnek ki a munkaerőpiacról: rokkantsági nyugdíj vagy előre hozott nyugdíj igénybevételével hagyják el a munka világát, ha pedig erre nincsen lehetőségük, akkor többnyire a segélyezés rendszerébe kerülnek. Kifejtette, hogy jelenleg 62 év a nyugdíjkorhatár Magyarországon, de nagyon kevesen vannak, akik ebben a korban mennek nyugdíjba, ugyanis jelenleg mintegy 720 ezer korhatár alatti nyugdíjas van a rendszerben. Ebből 430 ezer a rokkantsági nyugdíjas, akiknek jelentős része egészségi állapotából fakadó munkaképtelensége miatt nem tud visszakerülni a munkaerőpiacra.

Monostori Judit elmondta azt is: az európai gyakorlatban a 65 éves nyugdíjkorhatár a jellemző, de ehhez magas várható élettartam párosul. Az EU korábbi 15 országában a várható élettartam átlaga a férfiaknál 77, a nőknél 83 év. Ezzel szemben nálunk a férfiaknál 69, a nőknél 77 év a születéskor várható élettartam. A 13. havi nyugdíj megszüntetéséről Monostori Judit azt mondta: elképzelhető, hogy emiatt 2009-ben többen fogják kérni a nyugdíjazásukat, ugyanakkor hangsúlyozta, más feltételek is közrejátszhatnak ebben.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn a parlamentben jelentette be a nyugdíjrendszert érintő átalakítási javaslatait. Eszerint a 13. havi nyugdíj összege beépülne a nyugellátásokba, azt követően pedig az újonnan nyugdíjba vonulók már nem kapnák ezt a járandóságot. Emellett arra is javaslatot tesznek, hogy a nyugdíjszámítást, a svájci indexálás megtartása mellett, kössék össze a gazdasági növekedéssel, a nyugdíjkorhatár pedig 2016-tól évente négy hónappal növekedne, így 2025-re elérné a 65 évet.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.