Ha nincs munkahely, hiába tolják ki a nyugdíjkorhatárt

A nyugdíjkorhatár emelése jelen körülmények között nem jó megoldás a munkaerőpiac gondjaira, mert hiába kell hosszabb ideig dolgoznia valakinek, ha nincs munkahely, ahol ezt teheti – mondta csütörtökön Monostori Judit, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Népességtudományi Kutatóintézetének tudományos munkatársa a kormány nyugdíjreform-elképzeléseivel kapcsolatban.

MNO
2009. 02. 19. 14:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Monostori úgy vélekedett, hogy – az egyéni jólét és a nyugdíjrendszer problémái tekintetében is – a munkaerőpiac bővítése lehet a megoldás, mivel jelenleg a 15-64 éves korosztályban nemzetközi viszonylatban nagyon alacsony, 57 százalékos a foglalkoztatottság. Az idősebb korosztályokban ez még alacsonyabb, 2007-ben például az 55-59 éves korosztály foglalkoztatottsági rátája mindössze 48 százalék volt.

Elmondása szerint ha az emberek már nem találnak munkát, és még nem érték el a hivatalos időskori nyugdíjkorhatárt, akkor különböző csatornákon lépnek ki a munkaerőpiacról: rokkantsági nyugdíj vagy előre hozott nyugdíj igénybevételével hagyják el a munka világát, ha pedig erre nincsen lehetőségük, akkor többnyire a segélyezés rendszerébe kerülnek. Kifejtette, hogy jelenleg 62 év a nyugdíjkorhatár Magyarországon, de nagyon kevesen vannak, akik ebben a korban mennek nyugdíjba, ugyanis jelenleg mintegy 720 ezer korhatár alatti nyugdíjas van a rendszerben. Ebből 430 ezer a rokkantsági nyugdíjas, akiknek jelentős része egészségi állapotából fakadó munkaképtelensége miatt nem tud visszakerülni a munkaerőpiacra.

Monostori Judit elmondta azt is: az európai gyakorlatban a 65 éves nyugdíjkorhatár a jellemző, de ehhez magas várható élettartam párosul. Az EU korábbi 15 országában a várható élettartam átlaga a férfiaknál 77, a nőknél 83 év. Ezzel szemben nálunk a férfiaknál 69, a nőknél 77 év a születéskor várható élettartam. A 13. havi nyugdíj megszüntetéséről Monostori Judit azt mondta: elképzelhető, hogy emiatt 2009-ben többen fogják kérni a nyugdíjazásukat, ugyanakkor hangsúlyozta, más feltételek is közrejátszhatnak ebben.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn a parlamentben jelentette be a nyugdíjrendszert érintő átalakítási javaslatait. Eszerint a 13. havi nyugdíj összege beépülne a nyugellátásokba, azt követően pedig az újonnan nyugdíjba vonulók már nem kapnák ezt a járandóságot. Emellett arra is javaslatot tesznek, hogy a nyugdíjszámítást, a svájci indexálás megtartása mellett, kössék össze a gazdasági növekedéssel, a nyugdíjkorhatár pedig 2016-tól évente négy hónappal növekedne, így 2025-re elérné a 65 évet.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.