Kilátástalanságba taszítják a családokat

Családok ezreit teheti tönkre a kormány válságkezelő intézkedése, mely szerint a szocpol felvételéhez is 30 százalék önerőt kell készpénzben letenni az asztalra. A helyzetet tovább rontja, hogy a kiforratlan tervezettel dobálózó kormány a szocpolt a személyi jövedelemadó körébe vonná, így azt is be kellene vallani, leadózni, további millióktól fosztva meg a családokat. Lényegét tekintve a szociális mivolta tűnik el a támogatási formának. Az ingatlanszakma szerint a tervezett intézkedés tovább mélyítheti a szektor hazai válságát.

2009. 02. 18. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szocpol vissza nem térítendő állami támogatás, melynek összege akár több millió forint is lehet a gyermekek számától függően. Felvételéhez a feltételek nem változtak, ám Szűcs Erika bejelentése alapján 30 százalék önerőt kérne a kabinet a gyermekek után járó szocpolhoz. A megvásárolni, építeni kívánt lakás harmadát így készpénzben le kell tenni az asztalra.

Ezzel az önerő nélküli vásárlást akarja megszüntetni a kormány – nyilatkozta az MNO-nak Bíró László közgazdász. A szakértő úgy véli: a kormány lépése kiforratlan, ellehetetleníti a magyar családok lakáshoz jutásának lehetőségeit, hiszen a válság hatására a legtöbben csak önerő nélkül tudnának házat venni, otthont teremteni. A szocpol feltételeinek változtatása érintheti a Fészekrakó programot is, ahol 10 százalékos önrészt kértek eddig, de ebbe már beletartozhatott a szocpol is.

A szakértő felhívta a figyelmet arra az anomáliára is, hogy a kormány a szocpolt hozzácsapná a személyi jövedelemhez, melyet be kell vallani, le kell adózni. Ez egy többgyermekes család számára többmilliós kiesést is jelenthet. „Ez lehetetlen, nem gondolhatták komolyan” – kommentálta a szakértő –, hiszen egy lakásvételnél nem a vevő kapja a pénzt, hanem az eladó. Ha megadóztatják a szocpolt, akkor egy lakás adásvételénél mindkét félről lehúzna egy bőrt a kormány. „Át kellene ezt még gondolnia a kormánynak, mert így kilátástalanságba taszítják a magyar családokat.”

„Miért a jogkövető többséget bünteti a kormány?”

„Ha a Szűcs Erika szociális miniszter által tervezett intézkedések életbe lépnének, akkor további visszaesés jellemezné a hazai ingatlanpiacot” – mondta el lapunknak Borsi László, a Lakásvásár Média Csoport elnöke. A szakértő szerint az utóbbi idők szocpolcsalásai miatt tervezi a kormány ezt a lépést. „Ha az összes szocpoltámogatás 10 százaléka a csalás, és a 90 százalékát jól használják föl, akkor a kormány miért a maradék 90 százalékot bünteti? – tette föl a kérdést Borsi. A csalások ellen rendőrségi fellépés lenne szükséges, és nem a támogatás drasztikus megszigorítása. Borsi úgy vélte: a jelenlegi gazdasági helyzetben elképzelhetetlen, hogy a szocpolt igénybe vevő egy átlagos budapesti vagy megyei jogú városban lévő lakás harmadát ki tudná készpénzben fizetni. Az ingatlanszakértő a kiutat a bérlakás-építési programban látja, amely egyfelől kihúzná a piacot a jelenlegi fagyott állapotából, másfelől több ezer család juthatna új otthonhoz.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.