Navracsics: Bajnai és Simor távozzon! + Videó

Lemondásra szólította fel a magyarországi adóelkerülés miatt Bajnai Gordon miniszterelnököt és Simor András jegybankelnököt Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője pénteken. • Ciprusi cégben landoltak Simor százmilliói • Vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményez a Fidesz Simorral szemben• Bajnai helyett vallott a Wallis

MNO
2009. 06. 05. 10:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Furcsa időket élünk, hiszen van egy magát válságkezelőnek és szakértőnek tartó kormány, amelynek feje többet tett a ciprusi költségvetés rendben tartásáért, mint a magyar gazdaság stabilitásáért, a Magyar Nemzeti Banknak pedig van egy olyan elnöke, aki a pénzügyi szigor és a felelős költségvetési politika szónokaként szokott megszólalni, de kiderült, hogy ő is inkább a felelős ciprusi költségvetési politikát viseli szívén – kezdte sajtótájékoztatóját Navracsics Tibor.

A Fidesz frakcióvezetője hangsúlyozta: Bajnai Gordon a mai napig adós az elszámolással, hogy hány millió forintot bújtatott el a magyar adóhatóságok elől és menekített ki Magyarországról. Szerinte nyilvánvaló, hogy ilyen háttérrel, ilyen pénzügyi technikákkal a kormányfő hitelesen nem kérhet a magyar lakosságtól áldozatvállalást, így Bajnai Gordonnak le kell mondania. Szerinte az emberek egy miniszterelnöktől azt várnák el, hogy ha már a közpénzek felelős elköltését propagálja, akkor mutasson példát adófizetésből.

A jegybankelnökkel kapcsolatban a Fidesz frakcióvezetője azt mondta: a Magyar Nemzeti Bank független intézmény, ezért nem venné a bátorságot, hogy megtámadja, de mégiscsak az a helyzet, hogy a jegybankelnök vagyonát Ciprusra menekítette ki, hogy ne kelljen Magyarországon adót fizetnie. Simor András így méltatlanná vált a Magyar Nemzeti Bank elnöki posztjára, ezért neki is meg kell fontolnia a lemondást – jelentette ki Navracsics Tibor, aki szerint ezek után Simor András már nem lehet a magyar pénzügyi hitelesség jelképe, érdemtelenné vált a Magyar Nemzeti Bank nagy hagyományú, nagy tekintélyű és nemzetközi presztízsnek örvendő elnöki pozíciójára. Úgy vélte, amennyiben a jegybankelnök a magyarországi adófizetést elkerüli, ezzel nemcsak személyes hitelességét veszíti el, hanem aláássa Magyarország pénzügyi hitelességét, megbízhatóságát és a Magyar Nemzeti Bank komolyságát is.

A Fidesz frakcióvezetője úgy vélte, nemcsak összeférhetetlenségi, hanem erkölcsi okokból adódóan is a miniszterelnök és a jegybankelnök „ma olyan súlyos helyzetbe került, hogy túl sok választási lehetőségük nincs”. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kormányfő és a jegybankelnök Magyarország súlyos válsága közepette próbálta meg jövedelme meghatározó részét különböző úton-módon eltüntetni a magyar adófizetői körből, miközben a felelőtlen költségvetési politika miatt szinte naponta buzdítják újabb és újabb áldozatvállalásra a lakosságot. Miközben a lakossági megtakarítások elértéktelenednek, a devizahitelek törlesztőrészletei lassan az egekbe szöknek, és egyre többen válnak fizetésképtelenné, az emberek azt láthatják, hogy MNB elnöke és a kormány miniszterelnöke az elmúlt években súlyos milliókat menekített ki Magyarországról olyan országokba, ahol lényegesen kedvezőbb körülmények között lehetett adózni – fogalmazott.

A Fidesz frakcióvezetője szerint Bajnai Gordon és Simor András ezzel kárt okozott a magyar költségvetésnek, amelyből hiányzik az általuk be nem fizetett adó, így ezt nem lehet a hátrányos helyzetű térségekre, a szegényebb családokra, az egészségügyre, a munkanélküliek segítésére, a gyermekszegénység felszámolására, a romák felzárkóztatására vagy más olyan célokra költeni, amelyeket a kormányzati tényezők fogalmaztak meg az utóbbi időszakban.

Csütörtökön több napilap – köztük a Magyar Nemzet – is beszámolt a jegybankelnök vagyonnyilatkozatairól, amelyekből kiderül, hogy a 2007-es dokumentum szerint Simor András összesen 923 millió forintos, befektetési alapokban tartott megtakarítással bírt, az egy évvel később tett nyilatkozatában viszont már azt közölte: csupán 67 millió forintja van befektetési alapokban. A Fidesz emiatt vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményezett, hogy kiderüljön, miért csökkent egy év alatt közel 900 millió forinttal Simor András vagyona, és ez milyen összefüggésben van a jegybankelnök offshore cégével.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.