Simor András a szőnyeg szélén

A rendszerváltás után a legnagyobb külföldi befektetések jelentős része is offshore cégként került hazánkba – árult el egy titkot Simor András. A Magyar Nemzeti Bank elnöke a parlamentben megígérte, hogy megjavul, és elmagyarázta, hogyan válik meg ciprusi cégétől.

Magyar Nemzet
2009. 06. 09. 15:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azonnali kérdést intézett tegnap a parlamentben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökéhez, Simor Andráshoz a Fidesz képviselője, Szijjártó Péter, annak ciprusi cégügyéről, illetőleg az abba áthelyezett befektetéseiről érdeklődve. Az ellenzéki politikus szerint egy jegybankelnöktől elvárható, hogy rendesen adózzon, tovább szavatolja a pénzügyi és az adórendszer tekintélyét, biztonságát. Ám ha az MNB elnöke egy adóparadicsomban, jelesül Cipruson tart fenn céget, akkor az botrány, mégpedig azért, mert a kormány azt állítja néhány hete, hogy az offshore cégek alkalmasak a magyarországi adófizetési kötelezettség megkerülésére – vélekedett Szijjártó, hozzáfűzve: annak megállapítása, hogy a jegybankelnök cége bármilyen törvényt megsértett-e, az illetékes hatóságok feladata. – Azt sem tudjuk, hogy a Magyar Köztársaság költségvetését mennyi adó be nem fizetésével károsítja meg egy ilyen cég működése – jelentette ki a honatya, megjegyezve: az emberek joggal várják a választ arra a kérdésre, hogy mi lehet az a gazdasági tevékenység, amiért egy Magyarországon élő embernek Cipruson kell bejegyezni a cégét.

Arra is joggal várják a választ, hogy ilyen rendkívül nehéz időszakban a jegybank elnöke miért teszi át majdnem 900 millió forintját egy magyarországi alapkezelőből egy Cipruson bejegyzett cégbe? Ennek ugyanis két oka lehet: vagy az, hogy ott kedvezőbben lehet adózni, ami a jegybank elnöke esetében nem a korrektséget és az átláthatóságot szolgálja. A másik: a Magyar Nemzeti Bank elnöke nem bízik a magyar pénzügyi rendszer stabilitásában, ami rendkívüli problémákat tud generálni – nyomatékosította a Fidesz politikusa, feltéve a kérdést: miért vándorolt át majdnem 900 millió forint Ciprusra?

Válaszában Simor András közölte: szerinte a személyét ért támadások közvetett módon képesek veszélyeztetni a független jegybank hitelességét. – A személyemmel kapcsolatos valótlan hírekre a napokban már válaszoltam, így ezeket nem ismétlem meg, arra azonban kitérnék, hogy Ciprus nem adóparadicsom, tőlem pénz az országból ki nem áramlott; azok a befektetési jegyek, amelyeket ön említett, korábban is külföldön voltak – állította a jegybankelnök, akinek szavait óriási felhördülés, nevetés, valóságos hangorkán fogadta az ellenzéki padsorokban. – Megértettem azonban azok véleményét – folytatta –, akik szerint a közszereplőkre, így a jegybank elnökére is szigorúbb viselkedési szabályok kell, hogy vonatkozzanak, ezért eldöntöttem, hogy a tulajdonomban álló külföldi társaságban lévő befektetéseket a lehetőségekhez képest a leggyorsabban értékesítem, majd a társaságot megszüntetem, a befolyó öszszeget pedig hazautalom – védekezett Simor, egyúttal arra kérve az Országgyűlést, hogy változtassa meg a vagyonnyilatkozat-tétel formáját, hogy a képviselők teljeskörűen és részletesen tudjanak elszámolni vagyonukkal. Az MNB-elnök válaszát amúgy a szocialista képviselők közül csak páran tapsolták meg.

Szijjártó Péter viszonválaszában hangsúlyozta: ha valaki havi több mint hétmillió forintot keres közpénzből, akkor annak nem kell csodálkoznia, hogy vele szemben magasabb erkölcsi és egyéb elvárások mutatkoznak. – Nagyon sajnálom, hogy egy ilyen botránynak kellett történnie ahhoz, hogy ön úgy gondolja: nem helyes, ha a jegybankelnök befektetései Cipruson vannak, amely nem mindig az átláthatóan, korrektül, százszázalékosan adózó üzletemberek gyűjtőhelye – szögezte le a Fidesz képviselője.

A jegybankelnök az MNB honlapján lényegében megismételte Szijjártó Péternek adott válaszát, ami azonban egy új elemmel is gazdagodott. Így fogalmaz Simor: „2004 előtt Magyarország is számos offshore cégnek adott otthont, sőt a rendszerváltás után a legnagyobb külföldi befektetések jelentős része is offshore cégként került hazánkba.” Szakértőink szerint mindez új fényben világítja meg az agyondicsért külföldi vállalatok magyarországi letelepedését. A közvélemény ugyanis nemigen hallhatott eddig arról, hogy a munkahelyek létrehozásának indokával Magyarországra telepített, és egyébként is jelentős adókedvezményekben részesített külföldi vállalatok legnagyobbjai nem, vagy alig fizettek adót Magyarországon.

Zsebők Csaba

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.