Magyarország folyóin 853 kilométer hosszon van készültség, ebből harmadfokú 36 kilométernyi szakasz a Lajtán – mondta a miniszter, kiemelve, hogy most leginkább a Rába területén, Körmendnél van szükség a segítségre, ezért oda 800 embert vezényeltek át.
Szabó Imre véleménye szerint hosszabb ideig tartó és lassúbb apadásra lehet számítani a Dunán, így a következő héten is indokolt lehet a készültség fenntartása. A miniszter tájékoztatása szerint az igényelt árvízvédelmi eszközök időben eljutottak mindenhová. Példaként említette, hogy 300 ezer homokzsákot, 3200 négyzetméternyi fóliát, 1500 fáklyát, 365 köbméter homokot és 3567 tonna kavicsot küldtek a különböző helyszínekre.
Szabó Imre hangsúlyozta: a tapasztalatok egyértelművé teszik, hogy a Dunán és a Lajtán ki kell jelölni vésztározókat. Beszámolt arról is, hogy a jövő héten avatják a tiszaroffi árapasztót, és még ősszel megkezdik a nagykunsági és a hany-tiszasülyi tározók építését. Ezek eredményeként a Tiszán 50-60 centiméterrel csökkenhet majd a vízszint – tette hozzá.
Nem változott jelentősen az árvízi helyzet
Nem változott jelentősen az árvízi helyzet Magyarországon, jelenleg 853 kilométernyi szakaszon van védelmi készültség – közölte a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság csütörtökön. A legfrissebb adatok szerint 36 kilométeren van harmadfokú készültség a Lajtán. Másodfokú a védekezési szint a Dunán Dunakilitinél, Győrnél, Komáromnál, Esztergomnál, a fővárosban, illetve a Rábán Sárvár alatt, összesen 345 kilométer hosszúságban.
Elsőfokú készültség van a Dunán az Ipoly-torkolattól a déli országhatárig, a Rábán és a Mura mentén, valamint az Ipolyon összesen 472 kilométer hosszan. Budapesten 87 kilométernyi védvonalon van készültség, a jelenlegi becslések szerint legkorábban vasárnap vagy hétfőn nyithatják meg újra az autósok előtt a rakpartokat. Az igazgatóság tájékoztatása szerint a Duna Komáromnál az éjszakai, ismételt tetőzés után újra apad, míg Budapesten jelenleg is a tetőzéskori, 716 centiméteres vízszint van (az eddigi legmagasabb vízállást, 848 centimétert 2006-ban mérték).
Az alsó szakaszon lassan, folyamatosan árad, Dunaföldvár és Paks térségében csütörtökön várják a tetőzést. A Rábán elindult harmadik árhullám a folyó magyarországi felső szakaszáról levonult, intenzív az apadás, ugyanakkor a folyó alsó szakaszán, Körmendnél továbbra is áradás tapasztalható. A Lajtán a tározók megnyitása óta a vízszint valamelyest stabilizálódott, illetve kismértékben ingadozik. A jelentés szerint Mosonmagyaróváron már nem várható belterületi védekezési munka. Kiemelték, hogy az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén a harmadfokú árvízvédelmi készültségű folyók szakaszaira elsőfokú kárelhárítási készültséget is elrendeltek, amelynek keretében fokozott figyelést végeznek a Duna Vének és Dunaszentpál közötti szakaszán, a Lajta menti árvízvédelmi szakaszon, a Mosoni-Dunán és a Rábán.
(MTI)