Petrőcz Bálint elmondta: a Lajta kivételével apadnak a folyók. A Duna vízszintje Nagybajcsnál mintegy 60 centimétert csökkent a nap folyamán, a Rába vízállása Győrnél 30 centiméterrel alacsonyabb a szerda éjszakai tetőzési értéknél. A Lajtán továbbra is harmadfokú árvízvédelmi készültség van érvényben. Ausztriában több helyen átbukik a víz a töltésen az alacsonyabban fekvő magyar mezőgazdasági területre, és hiába védik a vízügyesek a magyar védvonalat, az ár elönti a mentett oldalt. A helyzet tisztázására Janák Emil központi védelemvezető, s egyben az osztrák–magyar határvízi bizottság albizottságának vezetője egyeztetést tartott osztrák partnerével csütörtökön.
Az MTI érdeklődésére elmondta: az osztrák fél elismerte, hogy beavatkozással nem akadályozták meg a Lajta vizének átfolyását a mélyebben fekvő magyar területre, s emiatt 180 hektár mezőgazdasági terület víz alá került. A közös bejárást követően az osztrák és a magyar szakember egybehangzóan megállapította, hogy a magyar területet elöntő víz nem szivárgó víz, hanem árvízi elöntés. Ennek a különbségtételnek a kártérítés szempontjából van jelentősége – magyarázta Janák Emil, aki az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője is. Hozzátette: a határon átfolyó víz lokalizálására kizárólag a magyar fél tett erőfeszítéseket. Így a helyzetből adódó többletköltség és többletkár is a magyar felet sújtja – szögezte le.
A szakember tájékoztatása szerint a tényeket dokumentálták és a jegyzőkönyvet az osztrák–magyar határvízi bizottság első meghatalmazottjai elé terjesztik. Janák Emil közölte: Ausztriában – hegyvidéki ország lévén – nem alakítottak ki olyan árvízvédelmi szervezetet, mint amilyen a mélyebben fekvő Magyarországon működik. Ezzel magyarázható, hogy az osztrák szakemberek nem számoltak a töltésen átbukó víz átfolyásával Magyarországra.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.