„Nem eladók a kulturális örökség részét képező kastélyok”

Nem eladók a nemzeti kulturális örökség részét képező kastélyok – jelentette ki Bencsik János, a Fidesz országgyűlési képviselője csütörtökön azzal összefüggésben, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) kezdeményezte tíz állami tulajdonú kastély piaci hasznosítását.

MNO
2009. 07. 02. 10:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tíz kastély közül, amelyeket vagyonkezelésbe adnának, nyolc olyan településen van, amely a Fertő-tó, a Balaton, a Velencei-tó és a Tatai-tó környezetében található, olyan területek szűk vonzáskörzetében, ahol várhatóan idegenforgalmi szórakoztató-központ, kaszinó fog épülni – mondta budapesti sajtótájékoztatóján a fideszes politikus, aki szerint ezek alapján a tíz kastély lajstromba vétele szándékosnak mondható.

Olyan kastélyokat kerestek ugyanis – folytatta –, amelyek hasznosítása, magántőke bevonásával, biztos megtérülést hozhat a vagyonkezelési joggal rendelkezők számára, „azoknak az üzlettársaknak, akiknek még a korábbiakban nem jutott nemzeti vagyonelem”.

A közösségi érdekeket figyelmen kívül hagyva az üzleti érdekeket helyezik előtérbe, hogy az egyébként más szórakoztatóipari magánfejlesztéseket ezekkel a kastélyokkal még reprezentatívabbá tehessék – vélekedett Bencsik János. Kifejtette: e kastélyok felújítására, karbantartására az elmúlt években milliárdokat költöttek a költségvetésből, többségük jó állapotban van, múzeum működik bennük. Egy részük esetében pedig éppen Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök tett ígéretet 2006-ban arra, hogy a helyi közösségekkel összefogva, európai uniós forrásokat igénybe véve fogják felújítani és kulturális célra hasznosítani – tette hozzá.

Tátrai Miklós MNV-vezérigazgató Hiller István kulturális miniszternek címzett levelében az érintett kastélyokra vonatkozó, folyamatban lévő EU-s pályázatok felfüggesztését is kérte – jegyezte meg Bencsik János. Szerinte az MSZP-kormány végleg leleplezi magát akkor, amikor válságkezelés címén csak azért marad a posztján, hogy a még meglévő nemzeti vagyont a lehető leghatékonyabban tudja privatizálni annak érdekében, hogy „a haverok és az üzlettársak jelentős nemzeti vagyonrészekhez juthassanak”.

Hangsúlyozta: attól függetlenül, hogy a Fidesz a kastélyvagyonra nem hozott létre munkacsoportot – ahogyan a víz-, az erdő- és a földvagyon esetében –, erre a területre is figyelnek. A politikus felhívta a vállalkozói körök figyelmét arra, hogy az „átmeneti kormány időszakában” semmilyen kétes privatizációs, vagyonkezelési szerződésbe ne menjenek bele, mert a kormányváltás után ezeket felül fogják vizsgálni és helyreállítják az eredeti tulajdonosi rendet.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.